درمان جدید برای پوکی استخوان در زنان یائسه

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
درمان جدید برای پوکی استخوان در زنان یائسه
 
مجله علمی ایلیاد - آزمایشات کلینیکی جدیدی نشان از سلامت داروی Denosumab در بازه‌های زمانی کوتاه و بلند‌مدت برای درمان پوکی استخوان در زنان یائسه داشت. دنوسوماب نوعی پادتن تک تاگی بوده که برای درمان سرطان مغز استخوان مورد تایید محققان قرار گرفته است. این دارو میزان تشکیل سلول کاهنده‌ی استخوان را کاهش می‌دهد. این سلول‌های چندهسته‌ای که از ماکروفاژهای تک هسته‌ای مشتق شده‌اند، باعث شکستن بافت استخوان و جذب آن در زمان رشد و ترمیم بافت استخوانی فرد می‌شوند.

محققان دریافتند در خلال دوره‌ی سه ساله‌ی آزمایش کلینیکی، داروی دنوسوماب به زنان یائسه ۶۰ تا ۹۰ ساله داده شد و نتیجه‌ی آن، کاهش شکستگی مهره‌های کمر به میزان ۶۸ درصد، شکستگی لگن ۴۰ درصد و دیگر شکستگی‌ها ۲۰ درصد بود. این دارو هر ۶ ماه به‌صورت زیرپوستی و در مقادیر ۶۰ میلی‌گرمی به بیماران تزریق شد.
 
محققان دریافتند دنوسوماب در مقایسه با دارونماها باعث افزایش چگالی مواد معدنی استخوان و کاهش نشان‌گرهای کاهنده‌ی حجم استخوان می‌شود. از دیگر یافته‌های محققان این بود که زنانی که بعد از ۳ سال استفاده از دارونما شروع به استفاده از دنوسوماب کردند در مقایسه با زنانی که از آغاز در حال مصرف دنوسوماب بودند، هیچ افزایشی را در مضرات جانبی این دارو مشاهده نکردند.

دکتر «نلسون واتس» در کنفرانس خبری گفت: «ما به طور قطع اعلام می‌کنیم که پروژه‌ی درمان با دنوسوماب همراه با سلامت و امنیت کامل برای مصرف کنندگان آن است.» این مطالعه در مجله Bone & Mineral Research به‌صورت کامل منتشر شده است.
 
نوشته: امی والاس
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.