جونده سرسخت با قابلیت ضد سرطانی خارق العاده

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود.
  گامی به سمت تولید سوخت هیدروژنی با بازده‌ی کوانتومی بیش از ۱۰۰ درصد
  کمین سیاهچاله‌های هیولا در لبه‌ی کهکشان‌های مارپیچی
  دانشمندان موفق به یافتن راهی برای خودکشی سلول‌های سرطانی شدند.
  میگوی مانتیس از هواپیما قوی‌تر است.
  اخترشناسان دور‌ترین کهکشان مارپیچی را کشف کردند.
  تردید در تاثیر مولتی‌ویتامین‌ها بر بهبود سلامت قلب در مردها
  بررسی تشعشعات محیطی؛ وای‌فای، موبایل و موز!
  تعیین قدمت آثار هنری غارهای کارائیب، با روشی پیشرفته
  رابطه‌ی سفید شدن موی سر آقایان با انسداد رگ‌ها
  نگاه رصدخانه‌‌ی هرشل به منطقه‌‌ی بی‌‌نظم ستاره‌زایی‌‌
  یازده چیزی که از نظر مردم برای سلامتی خیلی مضر هستند.
  ماموت‌های پشمالوی مذکر بیشتر در دام‌های طبیعی گیر افتاده‌اند!
  زمان آغاز تغییرات عظیم انسانی بر روی زمین
  نکات ضروری در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ
  رصد خوشه‌ی عظیم کهکشانی Abel1300
  ابزاری برای مطالعه‌ی آب‌فشان‌های انسلادوس

  جونده سرسخت با قابلیت ضد سرطانی خارق العاده

   
  مجله علمی ایلیاد - دانشمندان در حال کشف این موضوع هستند که چگونه موش‌های کور برهنه که بیشترین طول عمر را میان جوندگان دارند، در برابر سرطان مقاومت می‌کنند. کشف این مسئله می‌تواند منجر به درمان‌ بیماری‌های انسان توسط سلول‌های بنیادی شود. طبق  نتایج بدست آمده از تحقیقات گروه‌های پژوهشی دانشگاه‌های هوکایدو و کیو‌ژان، موش‌های کور تا ۳۰ سال عمر می‌کنند، یعنی ۱۰ برابر عمر موش‌ها و تقریباً تمام گروه‌های مورد آزمایش قرار گرفته، این جاندار هیچ علامتی از سرطان بروز ندادند. ممکن است کشف مکانیزم ضد سرطانی این جانوران، در آینده باعث پیشرفت در درمان بیماری‌های انسان شود.

  این گروه از بافت پوست موش‌های کور نمونه‌برداری کردند و به نوعی از سلول‌های بنیادی آن به نام «سلول‌های پرتوان القایی» یا (ipscs) برنامه دادند. این سلول‌ها مثل سلول‌های بنیادی جنینی قابلیت تبدیل شدن به انواع بافت‌ها را در بدن دارند و دانشمندان امیدوارند که با استفاده از آن‌ها بتوانند، به درمان بیماری‌ها بپردازند. بزرگترین مسئله این است که وقتی بدون داشتن تجربه کافی، این سلول‌ها را به حیوانات پیوند زدند مشاهده کردند که این سلول‌ها به تومور تبدیل شدند.
   
  برخلاف آن‌چه که برای سلول‌های پرتوان القایی در دیگر جانوران رخ داد، وقتی سلول‌های پرتوان القایی موش‌های کور به نمونه‌های موش‌های معمولی که سیستم دفاعی ضعیفی داشتند تزریق شد، هیچ توموری در بدن‌شان تشکیل نشد. طبق نتایج دیگر پژوهش‌ها، این گروه دریافت که ژن سرکوب‌گر تومور، به نام «ARF» که به شکل طبیعی در موش معمولی و انسان سرکوب شده، در سلول‌های پرتوان القایی موش کور به شکل فعال باقی مانده است. 
   
  ضمن آن که این گروه پژوهشی دریافت EARS، ژنی که باعث رشد تومور گونه سلول‌های بنیادی اولیه‌ی موش و سلول‌های پرتوان القایی می‌شود، در سلول‌های پرتوان القایی موش کور غیرفعال شده است. زمانی‌که پژوهشگران ژن ARF را غیر فعال کردند، تومورهای بزرگی در موش‌ها رشد کرد؛ آن‌گاه ژن EARS را از سلول‌های پرتوان القایی موش کور گرفته و به موش‌ها تزریق کردند.
   
  «کیوکو» از دانشگاه هوکایدو معتقد است: «این یافته‌ها می‌تواند به پژوهشگران کمک کند که دریابند چطور سلول‌های پرتوان القایی می‌توانند بدون ایجاد تومور در درمان بیماران مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر آن،  پژوهش درباره‌ی جزییات مکانیزم اصلی مقاومت با سرطان در موش‌های کور، می‌تواند به سلول‌های پرتوان القایی غیرتومورزای انسانی با فراهم کردن راه‌های درمانی سلولی مطمن‌تر کمک کند.
   
  نوشته: Hokkaido University
  ترجمه: سوسن زارع - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.