استخراج منابع طبیعی از ماه، دستور کار دولت جدید آمریکا!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
استخراج منابع طبیعی از ماه، دستور کار دولت جدید آمریکا!
 
مجله علمی ایلیاد - به گفته‌ی ناسا، آوردنِ نمونه‌های مواد خام از ماه «اولویت علمی برتر» است. دولت آمریکا به رهبری دونالد ترامپ، در حال بررسی این مسئله است که آیا می‌توان منابع طبیعی بر روی ماه را بهره‌برداری کرد؟ 

مستندات مربوط به مکاتبات داخلی بین ناسا و گروه نقل و انتقال فضایی ترامپ، حاکی از آن است که دولت تمایل دارد به جهت بررسی مواد خام مفید در ماه، برنامه‌ریزی انجام دهد. دولت ترامپ به شدت علاقمند است که از برخی پروژه های فضایی منافع تجاری کسب کند و راه را برای نهادهای خصوصی نیز باز کند. 
ناسا در پاسخ، به دولت آمریکا اطمینان داد که این اکتشاف فضایی صرفأ به جهت منافع دولت صورت خواهد گرفت و از قبل در اکتشافات مدار پایین زمین و تورهای شرکت‌هایی مثل SpaceX و Blue Origin آغاز شده است. 

دولت اعلام کرد: «ناسا آینده‌ای را مجسم می‌کند که در آن مدار پایین زمین حیطه‌ی فعالیت تجاری خواهد بود، زیرا شرکای بین‌المللی و تجاری خود را در اکتشاف انسانی در عمق فضا دخیل خواهیم کرد.» ناسا با تایوان بر روی ماه‌نورد رباتیک کار می‌کند و امیدوار است که آزمایش آن تا سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شود.  این ماه‌نورد برای کشف منابع بالقوه‌ای مثل آب، هیدروژن و متان به‌کار می‌رود. به گفته‌ی ناسا این منابع احتمالأ در قطب جنوب ماه وجود دارند و بخاطر ماهیت فرارِ آن منطقه، هنوز کشف نشده‌اند. دولت استخراج و برداشتِ نمونه‌های مواد خام از این منطقه را «اولویت علمی برتر» می‌نامد. ترامپ قبلأ از ناسا خواسته بود که برنامه‌های مأموریت خود به ماه را سرعت بخشد و سال ۲۰۱۸ را هدف‌گذاری کرد.
 
نوشته: آگومینی گاش
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: ibtimes.co.uk
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.