حیوان خانگی آلرژی و چاقی را کاهش می‌دهند

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • حیوان خانگی آلرژی و چاقی را کاهش می‌دهند

   
  مجله علمی ایلیاد - اگر دنبال دلیلی برای سگ‌دوست بودن می‌گردید، به توانایی آن‌ها برای محافظت از بچه‌ها در برابر آلرژی و چاقی فکر کنید. مطالعه‌ی جدیدی در دانشگاه آلبرتا نشان داد که فرزندانِ خانواده‌هایی که حیوان خانگی داشته‌اند ۷۰ درصد این حیوانات سگ بوده‌اند و دارای سطح بالاتری از نوعی میکروب هستند که خطر ابتلا آلرژی و چاقی را کاهش می‌دهد.

  البته لازم نیست برای داشتن دوستی پشمالو عجله کنید! «آنیتا کوزیرسکی» متخصص اطفال در دانشگاه آلبرتا و یکی از محققین برجسته‌ی دنیا درباره‌ی میکروب‌های روده که میکروارگانیسم یا باکتری‌هایی که در دستگاه گوارش انسان و حیوانات زندگی می‌کنند، می‌گوید: «در واقع بین زمانی که روده مصون از ایراد و میکروب‌های توسعه یافته است و زمانی که اختلال در فرآیندها باعث تغییر در مصونیت روده می‌شود، یک بازه‌ی زمانی وجود دارد.» آخرین یافته‌های کوزیرسکیا و همکارانش که بر روی نمونه‌های مدفوع جمع‌آوری شده از نوزادان ثبت شده طی تحقیق «توسعه‌ی سلامت نوزادان کانادایی» کار کرده‌اند، طی مطالعه‌ای دو دهه‌ای نشان داد بچه‌هایی که با سگ بزرگ شده‌اند، نرخ تنگی نفس کمتری داشته‌اند.

  به گفته‌ی کوزیرسکی این موضوع از لحاظ تئوریک این‌گونه است که قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها در ابتدای زندگی به‌عنوان مثال باکتری‌های موجود در مو و چنگال‌های سگ، می‌تواند باعث ایجاد مصونیت‌های زودرس شود؛ هر چند محققین مطمئن نیستند که این مصونیت در اثر باکتری‌های موجود در موی خود سگ‌ها بوده یا باکتری‌هایی است که از طریق تماس انسان به آن‌ها منتقل شده است. گروه خانم کوزیرسکی شامل دوازده نفر بوده است که از جمله می‌توان به «هین مین تون» دانشجوی فوق دکتری دانشگاه آلبرتا اشاره کرد. وی ثابت کرد که تماس داشتن با حیوانات خانگی از تولد تا سه ماهگی، وجود دو باکتری Ruminococcus و Oscillospira را افزایش می‌دهد که این باکتری‌ها به چاقی و آلرژی‌های کودکی مرتبط هستند. هین مین تون با این کار علم را قدمی به درک ارتباطات ذکر شده نزدیک‌تر کرد.

  کوزیرسکی گفت: «وفور این دو نوع باکتری زمانی که حیوانات خانگی در خانه‌ها وجود داشته، افزایش یافته است.» وی اضافه می‌کند که تماس داشتن با حیوانات خانگی مانند سه ماهه‌ی اول تولد، در زمان بارداری نیز به‌صورت غیر مستقیم، از سگ به مادر باردار و از وی به نوزاد، می‌تواند بر روی باکتری‌های موجود در بدن جنین تأثیر داشته باشد. به‌عبارت دیگر اگر سگ را درست قبل از تولد نوزاد برای سازگار شدن مادر از وی دور کنند نیز تغییرات میزان باکتری‌های مرتبط با سلامتی همچنان رخ خواهد داد.

  این مطالعه همچنین نشان داده است که تغییرات مثبت در مصونیت بدن حتی در سه سناریوی زایمان که کاهش دهنده‌ی مصونیت هستند و در مقاله‌ی قبلی کوزیرسکی با عنوان «سزارین و زایمان طبیعی؛ تاثیر آنتی بیوتیک در زمان تولد و کمتر شدن شیردهی مادر» آورده شده‌اند نیز رخ می‌دهد. مطالعه‌ی کوزیرسکی همچنین نشان می‌دهد که وجود حیوانات خانگی در منزل، انتقال باکتری‌های حین تولد که باعث ذات‌الریه در نوزاد می‌شوند و با مصرف آنتی بیوتیک توسط مادر کنترل می‌شوند، را کاهش می‌دهد.

  برای پیش‌بینی اینکه این یافته‌ها در آینده چه نقشی در زندگی خواهند داشت، خیلی زود است ولی کوزیرسکی فعلاً مفهوم «سگ به‌عنوان دارو» را به‌عنوان ابزار جلوگیری کننده از چاقی و آلرژی‌های مختلف توصیه نمی‌کند. کوزیرسکی می‌گوید: «حقیقت این است که شاید به زودی صنعت داروسازی سعی کند برای افزایش باکتری‌های ذکر شده، مکملی مانند چیزی که برای پروبیوتیک‌ها رخ داد، بسازد.»
   
  نوشته: University of Alberta
  ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sciencedaily.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.