راه رفتن بر روی دو پا عاملی برای تکامل انسان

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
راه رفتن بر روی دو پا عاملی برای تکامل انسان
 
مجله علمی ایلیاد - محققان تاکید کردند که تکامل جمجمه‌ی انسان در اثر راه رفتن بر روی دو پا روی داده است. در مقایسه با سایر نخستی‌ها، حفره بزرگ در جمجمه‌ی انسان جابجا شده است. این حفره محل گذر نخاع بوده و با عنوان «مجرای نخاع» شناخته می‌شود. بسیاری از دانشمندان این جابجایی را به تکامل دو پایی و نیاز به ایجاد تعادل سر در بالای نخاع نسبت می‌دهند. برخی دیگر نیز با ایده‌ی پیوند مخالفت کرده‌اند. با این حال، مقاله‌ی جدید منتشر شده در نشریه‌ی Human Evolution نشان داد که مجرای نخاع جابجا شده نه تنها در انسان‌ها بلکه در خویشاوندان فسیلی دوپا نیز مشاهده شده است. این ویژگی مشترک پستانداران دوپا است.

«کريس کرک»، انسان‌شناس در دانشگاه تگزاس آستین بیان کرد: «این سؤال که دو پا بودن چگونه بر آناتومی جمجمه تاثیر می‌گذارد، قدری چالش برانگیز است؛ زیرا اگر نقطه‌ی تمرکز ما فقط به نخستی‌ها معطوف شود، آزمودن فرضیه‌های مختلف به کاری دشوار تبدیل می‌شود. اما وقتی به دامنه‌ی گستردگی و تنوع در میان پستانداران نگاه می‌کنیم، شاهد این شواهد قانع‌کننده هستیم که مجرای نخاع جابجا شده و ویژگی دوپايى دست به دست شده است.

محققان در این مطالعه به مقایسه‌ی موقعیت مجرای نخاع در ۷۷ گونه‌ی پستانداران از جمله نخستی‌ها، جوندگان و کیسه‌داران پرداختند. یافته‌ها حاکی از آن است که پستانداران دوپا مثل انسان‌ها، کانگوروها، خرگوش‌ها و موش‌های دوپا در قیاس با خویشاوندان نزدیک چهار پا از جمجمه‌ای مایل به سمت جلو برخوردارند. «گابریل روسو»، استادیار دانشگاه استونى بروک افزود: «حالا یافته‌های ما نشان می‌دهد که مجرای نخاع در میان بسیاری از پستانداران دو پا جابجا شده است.» 
 
نوشته: Zee Media Bureau
ترجمه: مجله علمی ایلیاد 
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.