فرار آهسته‌ی نپتون از منظومه‌ی شمسی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
فرار آهسته‌ی نپتون از منظومه‌ی شمسی
 
مجله علمی ایلیاد - تحقیقات جدید نشان می‌دهد سیاره‌ی نپتون به آرامی از خورشید دور می‌شود؛ حرکت نپتون از داخل به خارج منظومه شمسی، آرام و دقیق صورت گرفته است. شواهد این حرکت قدیمی در کمربند کوییپر یافت شده است. بیشتر این اجرام واقع در کمربند کوییپر که بیشتر سیارک‌ها و خرده‌سیارک‌ها هستند و تعداد آن‌ها از چندین میلیون تجاوز می‌کند، به رنگ قرمز و مقداری کمی از این اجرام نیز به رنگ آبی هستند. این اجرام کروی آبی رنگ به صورت جفت بوده و به دور یکدیگر گردش می‌کنند که به آنها «دوتایی آبی» گفته می‌شود.

تا به امروز ستاره‌شناسان بر این باور بودند که دوتایی‌های آبی در کمربند کوییپر شکل گرفته‌اند؛ اما بررسی‌های اخیر بیان می‌کند که این دوتایی‌ها در فاصله‌ای نزدیک‌تر به خورشید شکل گرفته و با ادامه‌ دادن مسیر حرکت نپتون، به کمربند کوییپر انتقال یافته‌اند. جدا نشدن این دوتایی‌ها از یکدیگر ثابت می‌کند که حرکت نپتون به آرامی صورت گرفته است.

«وس فراسِر»، ستاره‌شناس دانشگاه کویین واقع در ایرلند شمالی در نشستی خبری اظهار داشت: «این تحقیقات پنجره‌ای جدید به درک مراحل اولیه‌ی شکل‌گیری سیارات به روی ما باز کرده است. اکنون ما درکی عمیق از مکان و نحوه‌ی پیدایش این دوتایی‌ها داریم.»

اگر فرض را بر این بگیریم که دوتایی‌های آبی مهمانانی ناخوانده باشند، حتی در این صورت ممکن است اطلاعاتی از فضاهای عاری از ماده در کهکشان در آن‌ها نهفته باشد. لازم به ذکر است این کشف به وسیله‌ی دو تلسکوپ بسیار قوی صورت گرفته است.

فراسر ادامه داد: «در این پروژه نوآورانه از دو تلسکوپ سطح اول دنیا، به نام‌های «جمنای» و «هاوایی»، به‌صورت همزمان استفاده شده است. در این پروژه، ما موفق به جمع‌آوری اطلاعات مفهومی - طیفی شده‌ایم که شامل بررسی نور فرابنفش، مرئی و محدوده‌ی طول موجی نزدیک به مادون قرمز می‌شود.» محققان یافته‌های خود را در مجله‌ی Nature Astronomy منتشر کردند. 
 
نوشته: بروکس های
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.