ورود به «پایان بزرگ» کاسینی با جشنی به سبک تیتان

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود.
  گامی به سمت تولید سوخت هیدروژنی با بازده‌ی کوانتومی بیش از ۱۰۰ درصد
  کمین سیاهچاله‌های هیولا در لبه‌ی کهکشان‌های مارپیچی
  دانشمندان موفق به یافتن راهی برای خودکشی سلول‌های سرطانی شدند.
  میگوی مانتیس از هواپیما قوی‌تر است.
  اخترشناسان دور‌ترین کهکشان مارپیچی را کشف کردند.
  تردید در تاثیر مولتی‌ویتامین‌ها بر بهبود سلامت قلب در مردها
  بررسی تشعشعات محیطی؛ وای‌فای، موبایل و موز!
  تعیین قدمت آثار هنری غارهای کارائیب، با روشی پیشرفته
  رابطه‌ی سفید شدن موی سر آقایان با انسداد رگ‌ها
  نگاه رصدخانه‌‌ی هرشل به منطقه‌‌ی بی‌‌نظم ستاره‌زایی‌‌
  یازده چیزی که از نظر مردم برای سلامتی خیلی مضر هستند.
  ماموت‌های پشمالوی مذکر بیشتر در دام‌های طبیعی گیر افتاده‌اند!
  زمان آغاز تغییرات عظیم انسانی بر روی زمین
  نکات ضروری در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ
  رصد خوشه‌ی عظیم کهکشانی Abel1300
  ابزاری برای مطالعه‌ی آب‌فشان‌های انسلادوس

  ورود به «پایان بزرگ» کاسینی با جشنی به سبک تیتان

   
  مجله علمی ایلیاد - فضاپیمای کاسینی ناسا، هفته‌ی گذشته، با موفقیت ۱۲۷امین و آخرین برخورد نزدیکش را با قمر مه‌گرفته‌ی زحل انجام داد، برخوردی که دانشمندان را قادر می‌سازد تا برای نخستین بار به دریاهای تیتان، الگوهای آب و هوایی و توده‌های ماسه‌ای مواج نگاهی بیندازند. در شامگاه ۲۱ آوریل ۲۰۱۷ این فضاپیما از ارتفاعی حدود ۹۷۹ کیلومتری بالای سطح قمر زحل گذشت و شروع به آخرین مجموعه از ۲۲ گردش خود به دور این سیاره کرد.

  پس از آنکه کاسینی به سرعت از نزدیکی تیتان گذشت، به جلو حرکت کرد و بعدازظهر همان روز به دورترین نقطه در مسیر مداری خودش اطراف زحل رسید. این نقطه که apoapse نامیده می‌شود، جایی است که هر هم‌پوشانی جدید کاسینی در مدار زحل شروع می‌شود. در پی این برخورد، کاسینی تصاویر و دیگر اطلاعاتش را به زمین ارسال کرد. دانشمندان با بررسی رادار کاسینی، این هفته به آخرین مجموعه از تصاویر رادار جدید از دریاچه‌ها و دریاهای هیدروکربن تیتان که در منطقه‌ی قطب شمال آن گسترده شده است، نگاه خواهند کرد.

  «لیندا اسپیلکر»، دانشمند پروژه‌ی این ماموریت در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در پاسادینای کالیفرنیا گفت: «حال یافته‌های کاسینی از تیتان در دسترس ما است، اما حجم بالای اطلاعاتی که این سفینه جمع‌آوری کرده است، می‌تواند اطلاعات لازم برای دهه‌ها مطالعات علمی را فراهم کند.» این پرواز همچنین کاسینی را در مسیر آخرین فعالیت شگرفش گذاشت، که به‌عنوان «پایان بزرگ» شناخته می‌شود. 

  به لحاظ فنی، کاسینی مدارهای «پایان بزرگ» خود را در این زمان شروع کرد، اما از آنجایی که این رویداد هیجان‌انگیز پایانی کار، با تمام قدرت در ۲۶ آوریل با نخستین شیرجه بیش از حد نزدیک بر فراز زحل آغاز می‌شود، این ماموریت نقطه‌ی عطف پایانی را به‌عنوان شروع رسمی این پایان کار جشن می‌گیرد. نخستین شیرجه‌ی نهایی کاسینی در ۲۶ آوریل اتفاق خواهد افتاد. سفینه طی این شیرجه و در شرایطی که در حال تهیه مشاهدات علمی از نزدیکی سیاره‌ی زحل است، برای حدود یک روز خارج از دسترس خواهد بود.

  ناسا می‌گوید که بامداد روز ۲۷ آوریل نخستین زمانی است که طبق برنامه‌ریزی‌ها می‌بایست کاسینی با زمین تماس رادیویی برقرار کند. انتظار می‌رود کمی پس از برقراری این ارتباط، تصاویر و دیگر اطلاعات به زمین انتقال یابند.
   
  نوشته: Zee Media Bureau
  ترجمه: مینا آذری - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.