آیا پلیس‌ها با خودرو‌های قرمز مشکل دارند؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • آیا پلیس‌ها با خودرو‌های قرمز مشکل دارند؟

   
  مجله علمی ایلیاد - اگر شما ماشین قرمز دارید، احتمالاً به نظرتان رسیده که دنیا دنبال این است که شما را بگیرد. شما کمتر می‌توانید از دست پلیس بزرگراه فرار کنید و همچنین حق بیمه‌ی بالاتری پرداخت می‌کنید. چرا شما باید فقط به خاطر اینکه به جای رنگ‌های بژ و نقره‌ای که سازندگان خودرو اصرار دارند بیشتر از آن‌ها تولید کنند، رنگ روشن دلخواه خود را انتخاب کرده‌اید، جریمه شوید؟

  خب شانس شما اینجا است که هیچ کس حتی شرکت بیمه‌ی شما در واقع به رنگ ماشین شما توجه نمی‌کند. هر چند که در بعضی جاها ممکن است به رنگ ماشین شما اشاره شود؛ مانند گزارش پلیس درباره‌ی یک تصادف ولی شرکت‌های بیمه در زمان جمع‌آوری اطلاعات برای محاسبه‌ی حق بیمه‌ی ماشین شما، اصلاً سوالی درباره‌ی رنگ ماشین نمی‌پرسند. بنا به گفته‌ی شرکت‌های بیمه، آن‌ها بیشتر مایل هستند درباره‌ی سازنده‌ی ماشین، مدل و سال ساخت ماشین و همچنین نوع بدنه و موتور ماشین اطلاعات داشته باشند. در صورتی که همه‌ی فاکتورهای دیگر برابر باشد، صاحب ماشین اسپورتی پر سرعت باید به نسبت دارنده‌ی ماشین کم‌توان و کم سرعتی حق بیمه‌ی بیشتری بپردازد.

  چقدر امکان دارد که همه‌ی فاکتورهای دیگر برابر باشند؟ هیچ وقت این اتفاق نمی‌افتد و شرکت‌های بیمه برای همه‌ی انواع ماشین‌ها محاسبه‌ی خود را دارند. آن‌ها همچنین می‌خواهند درباره‌ی سابقه‌ی راننده‌ی اصلی و دیگر رانندگان احتمالی ماشین اطلاعات داشته باشند. اگر راننده‌ای‌ سابقه‌ی جریمه شدن به خاطر سرعت را داشته باشد، به عبارت دیگر آن شخص مایل است که با سرعت رانندگی کند؛ بنابراین رنگ بیرونی ماشین اصلاً مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. متغیرهای مختلفی برای محاسبه‌ی حق بیمه‌ی ماشین مورد بررسی قرار می‌گیرند که در بین آن‌ها درباره‌ی رنگ بیرونی ماشین اصلاً پرسشی وجود ندارد. 

  بنابراین چرا این افسانه‌ هنوز وجود دارد؟ بالاخره این موضوع به اعتقاد گسترده‌ا‌ی ربط دارد که می‌گوید رانندگان ماشین‌های قرمز بیشتر به خاطر سرعت از طرف پلیس متوقف می‌شوند و در هر بار توقف احتمال جریمه شدن آن‌ها وجود دارد. شرکت‌های بیمه‌ای این حقیقت را تأیید می‌کنندکه آن‌ها حق بیمه را به خاطر جریمه‌های مربوط به سرعت افزایش می‌دهند؛ چرا که این موضوع نشان دهنده‌ی عدم مسئولیت‌پذیری و رانندگی خطرناک رانندگان این ماشین‌ها است. 

  برخی از بیمه کنندگان می‌گویند که حق بیمه در صورت گرفتن جریمه‌ی دوم افزایش می‌یابد، ولی بقیه‌ی آن‌ها پس از اولین جریمه به دنبال افزایش دادن حق بیمه برای رسیدن به درآمد بیشتر هستند. اگر این اتفاق (بالاتر رفتن حق بیمه) برای شما رخ داد به این دلیل نیست که ماشین شما قرمز است، بلکه به دلیل جریمه‌ی سرعت شما است و احتمالاً این اتفاق بیشتر از یک بار برای شما رخ داده است! 

  اگر هنوز اعتقاد دارید که نامنصفانه توسط شرکت‌های بیمه‌ای به خاطر قرمز بودن رنگ ماشین‌تان جریمه می‌شوید، ارزش دارد که به دنبال مقایسه‌ی نرخ‌های بیمه‌ی شرکت‌های مختلف باشید. اگر بخواهیم منصف باشیم باید بگوییم که اگر اخیراً به عنوان سلطان سرعت معروف شده‌اید، در واقع وقت خود را هدر داده‌اید. همچنین اگر ماشینی قرمز شما را هیجان زده می‌کند و باعث می‌شود به طور ناآگاهانه به سمت آن بروید بهتر است دشمن خود نباشید و در مقابل غرایز خود مقاومت کنید. شاید بهتر باشد ماشینی بژ زیبا را انتخاب کنید!
   
  نوشته: کریس لاپین
  ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.