منسوخ شدن پول نقد و کارت‌های اعتباری

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • منسوخ شدن پول نقد و کارت‌های اعتباری

   
  مجله علمی ایلیاد - تکنولوژی‌های جدید ما را به سمت ظهور موبایل بانک‌ها هدایت خواهند کرد. این کار ممکن است پایانی بر استفاده از پول نقد و کارت‌های اعتباری باشد. این تکنولوژی‌ها همچنین پتانسیل اتصال به زنجیره‌ی بلوک را دارند؛ بدین معنی که در آینده، ارزهای دیجیتال امن، ارز جهانی محسوب می‌شوند.


  راهی جدید برای پرداخت

  انواع مختلفی از روش‌های پرداخت، پردازش‌گرها و نرم‌افزارهای بانکی که در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شوند، روش‌های استفاده از پول را مخصوصاً برای کسب و کارهای کوچک و کشورهای در حال توسعه با انقلاب مواجه کرده‌اند. «پیوتر تورک» لهستانی در مصاحبه‌ای گفته است: «طی کمتر از پنج سال آینده، گوشی‌های هوشمند، ساعت‌ها و دیگر وسایل جایگزین کارت‌های اعتباری، کیف پول، وام‌دهنده‌ها و آژانس‌های بیمه‌ای می‌شوند.»

  کدام تکنولوژی‌ها و شرکت‌ها به‌عنوان کاتالیزور جامعه‌ی بدون پول نقد و بدون کارت اعتباری عمل می‌کنند؟ به‌عنوان مثال می‌توان به سیستم‌های پرداخت سامسونگ، اپل و گوگل اشاره کرد. بسیاری از غول‌های تکنولوژی در حال راه‌اندازی سیستم‌های پرداخت موبایلی و اپلیکیشن‌های بانکی هستند که در آن‌ها کاربر برای پرداخت هزینه‌ی یک محصول فقط نیاز به یک گوشی هوشمند دارد. استارت‌آپ‌هایی مانند استارلینگ و مونزو، در مارس ۲۰۱۶ در هر ۹۶ ثانیه یک‌میلیون تراکنش از طریق آن انجام شده است، نیز به موفقیت‌هایی در این زمینه دست یافته‌اند.

  این موارد بیشتر در کشورهای در حال توسعه تحول ایجاد می‌کنند؛ زیرا که در این کشورها به‌علت کمبود تعداد بانک‌ها، عملیات بانکی به سختی انجام می‌شود. در گزارشی که در سال ۲۰۱۶ توسط برنامه‌ی مدیریت اقتصاد جهانی تهیه شده بود ذکر شده است که از ۱۰ شرکت توسعه دهنده‌ی موبایل بانک، ۹ شرکت در آفریقا قرار دارند. البته این تکنولوژی‌ها و کسب و کارها بر روی کشورهای پیشرفته نیز می‌توانند تأثیرگذار باشند.


  کسب و کار بهتر

  ثبت سرمایه‌ها در حال جایگزینی توسط نقاط فروش موبایلی هستند. به‌عنوان مثال نرم‌افزارهای اسکوار و شاپ‌کیپ، هزینه‌های اولیه‌ی کسب و کار را کاهش می‌دهند. این نرم‌افزارها را می‌توان با اپلیکیشن‌های دیگر ترکیب کرد و مدیریت، برنامه‌ریزی و سیستم‌های پرداخت کسب و کار کوچک را سازماندهی کرد و با این کار هزینه‌های اولیه و هزینه‌های آموزشی کسب و کارهای کوچک را کاهش داد. 

  استفاده از این ابزارهای موبایل بانک می‌تواند در مدیریت سرمایه‌گذاری کمک کننده باشد؛ کارها بدین ترتیب سریع‌تر پیش خواهند رفت، چرا که دیگر نیازی برای رفتن به بانک وجود ندارد و انتقال پول فوری انجام خواهد شد. کارها ساده‌تر انجام می‌شود؛ چرا که رابط کاربری این اپلیکیشن‌ها تا حد ممکن ساده طراحی شده است. امنیت کارها بالاتر می‌رود؛ زیرا دیگر کارت یا پولی وجود ندارد که گم و یا دزدیده شوند و اگر حتی موبایل دزدیده شود کسی نمی‌تواند بدون داشتن رمز اپلیکیشن وارد آن شود.

  هر چه بیشتر این موبایل بانک‌ها با ارزهای دیجیتالی و امن زنجیره‌ی بلوک ترکیب شوند، امنیت و سرعت نیز بالاتر خواهد رفت. شرکت IBM پیش‌بینی کرده است که در پایان سال ۲۰۱۷ حدود ۱۵ درصد از بانک‌های بزرگ از زنجیره‌ی بلوک استفاده خواهند کرد و این حقیقت که اخیراً اکثر بانک‌ها به حلقه‌ی R3 از زنجیره‌ی بلوک‌ پیوسته‌اند شاهدی بر این ادعا است. همه‌گیر شدن بیت‌کوین نیز با توجه به میزان رو به افزایش استفاده از آن قابل فهم است. یکی از نتایج استفاده‌ی بیشتر از زنجیره‌ی بلوک‌ این است که می‌تواند منجر به ایجاد ارزی جهانی شود. تورک طی مصاحبه‌ی خود گفته است که: «شانس خوبی وجود دارد که بتوانیم ارز جهانی دیجیتال و امنی داشته باشیم.»
   
  نوشته: تام وارد
  ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: futurism.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.