آلودگی صوتی، تهدیدی برای حیات وحش

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
آلودگی صوتی، تهدیدی برای حیات وحش
 
مجله علمی ایلیاد - مطالعه‌ای جدید دریافته است که سر و صدای بشر بیشتر از نیمی از مناطق محافظت شده‌ی طبیعی در ایالات متحده را آلوده می‌کند تا حدی که این آلودگی صوتی می‌تواند در توانایی حیوانات برای شکار کردن و بقا در حیات وحش اختلال ایجاد کند. طبق گزارش منتشر شده توسط مجله science، در ۴۹۲ مکانی که پناهگاه‌هایی برای تنوع زیستی در سراسر کشور آمریکا بودند، صداهایی ضبط شد. از این گزارش محققان دریافته‌اند که در ۶۳ درصد مناطق حفاظت شده، سر و صدای پس زمینه از سه دسی‌بل فراتر می‌رود.

در ۲۱ درصد مناطق سر و صدای پس زمینه ۱۰ دسی‌بل بالاتر از شرایطی بود که تاثیر انسانی وجود نداشت. «ریچل بوکستون»، نویسنده‌ی ارشد این مطالعه و زیست‌شناس بقای تنوع زیستی از دانشگاه ایالت کلورادو گفت: «افزایشی دو و ده برابری در سطح صداها فراتر از حد طبیعی وجود دارد.» بوکستون گفت: «از زاویه دیگر که به این موضوع نگاه کنیم متوجه می‌شویم که سر و صدای تولید شده توسط بشر، منطقه‌ای که صداهای طبیعی می‌توانست تا ۵۰ و ۹۰ درصد شنیده شود را کاهش داده است.» او گفت: «بنابراین اگر شما می‌توانستید صدایی را در فاصله‌ی ۳۰ متری بشنوید، حال شما می‌توانید آن‌را تنها در ۱۵ متری بشنوید.»

الگوریتمی کامپیوتری برای تخمین زدن خط مبنا برای صداهای طبیعی در محیطی براساس ویژگی‌های منحصر به فرد آن استفاده شد. منشاء این سر و صدای اضافی شامل اکتشاف نفت و گاز، شکست لایه‌های زمین به هنگام حفاری برای استحصال گاز طبیعی، فعالیت‌های معدن‌کاری و استخراج مواد، موتور سیکلت‌ها و ترافیک وسایل نقلیه و به‌طور کلی توسعه‌ی انسانی است. تاثیر این سر و صداهای اضافه شده می‌تواند گسترده باشد. باکستون گفت: «پرندگان ممکن است شرایط سخت‌تری برای یافتن جفت داشته باشند یا گونه‌ای طعمه ممکن است نتواند نزدیک شدن شکارچی را بشوند و در نتیجه به احتمال زیاد شکار می‌شود. حتی اگر تنها یک گونه به‌طور مستقیم توسط این سر و صداها تحت تاثیر قرار بگیرد، این تاثیرات ممکن است به درون جامعه‌ای اکولوژی سرازیر شود.» محققان اظهار داشتند که این مطالعه نشان می‌دهد که آلودگی صوتی انسان، در حالی که اغلب مشکلی شهری در نظر گرفته می‌شود، بسیار گسترده‌تر از چیزی است که تصور می‌شد.
 
نوشته: Zee Media Bureau
ترجمه: مینا آذری - مجله علمی ایلیاد
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.