مشکلات دریچه‌ی مکانیکی قلب در خواب

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
مشکلات دریچه‌ی مکانیکی قلب در خواب
 
مجله علمی ایلیاد - مطالعه‌ای جدید که توسط دانشگاه هاکلند در نروژ انجام شده است نشان می‌دهد حدود یک چهارم بیماران دارای دریچه‌ی مکانیکی قلب از به‌هم ریختن خواب به‌دلیل صدای دریچه‌های مکانیکی شکایت دارند. این تحقیق که در گردهمایی سالانه‌ی EuroHeartCare در سال ۲۰۱۷ ارائه شد به بررسی تاثیر صدای حاصل از دریچه‌ی مکانیکی قلب بر روی زندگی و خواب بیماران پرداخته است. 

دکتر «کیستی اترهولس» پرستاری محقق در دانشگاه هاکلند در گزارشی که منتشر شده اظهار داشت: «برای برخی بیماران صدای بسته شدن دریچه‌ی مکانیکی قلب باعث کاهش کیفیت زندگی، به‌هم ریختن خواب، دوری از موقعیت‌های اجتماعی و در نهایت موجب افسردگی و اضطراب شده است.» این مطالعه شامل ۹۰۸ بیمار است که در بیمارستان هاکلند بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ تحت عمل تعویض دریچه‌ی آئورت قرار گرفته بودند.

شرکت کنندگان میانگین سنی ۶۰ سال داشته و ۷۶ درصد از شرکت‌کنندگان مرد بودند. محققان از شرکت‌کنندگان سوالاتی در مورد قابل شنیده شدن صدای دریچه برای خود یا دیگران، احساس ناخوشایند داشتن در مورد صدا، مزاحم بودن صدا در طول روز یا خواب شبانه و تمایل به عوض کردن دریچه‌ی مکانیکی با دریچه‌ی مصنوعی بی‌صدا در صورت امکان پرسیدند. حدود ۸۷ درصد مردان و ۷۵ درصد زنان در پاسخ اظهار داشتند که قادر به شنیدن صدای بسته شدن دریچه‌ی مکانیکی هستند. ۵۳ درصد بی‌خوابی، ۳۱ درصد بی‌خوابی تحت بالینی و ۱۷ درصد بی‌خوابی متوسط تا بی‌خوابی شدید را گزارش کردند. 

حدود ۲۳ درصد از بیماران گزارش دادند که صدای دریچه‌ی مکانیکی آن‌ها را در طول خواب اذیت کرده و ۹ درصد اذیت شدن در طول روز را گزارش دادند. مطالعات نشان دادند که بیش از ۵۱ درصد بیماران گفته‌اند که صدا برای دیگران قابل شنیدن بوده و ۱۶ درصد گفتند از شنیده شدن صدا توسط دیگران اذیت می‌شوند. اترهولس می‌گوید: «حدود یک چهارم بیماران گفتند صدای دریچه‌ی مکانیکی قلب، خوابیدن را برای آن‌ها دشوار می‌کند. بیشتر ما نیاز به محیطی آرام برای خواب داریم و برای این بیماران خوابیدن با این صدا دشوار است.» نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که خوابیدن به سمت راست صدای دریچه را اندکی کاهش می‌دهد.
 
نوشته: امی والاس
ترجمه: معصومه رحیمی - مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.