ماموریتی برای نجات شمالگان

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
ماموریتی برای نجات شمالگان
 
مجله علمی ایلیاد - هواپیما، ماهواره و مقدار زیادی داده، این‌ها هسته‌ی بررسی‌های هوابرد پوشش یخی شمالگان هستند که به تازگی پایان یافته است. اخیراً شرکت ماموریت آیس‌بریج آخرین پرواز علمی خود بر روی مرکز جنوب گرینلند را انجام داد تا گردش آینده‌ی ماهواره‌ی ICESat-2 ناسا را ردیابی کند. این ماهواره قرار است در سال ۲۰۱۸ به فضا فرستاده شود. یکی از اصلی‌ترین اهداف ماموریت آیس‌بریج پشتیبانی از ICESat-2 و کمک به پُر کردن حجم خالی میان مجموعه‌ی داده‌ها است. ماموریت‌های هوابرد از ۹ سال پیش که آغاز شده‌اند، به‌تنهایی باعث پیشرفت فهم عملی از دریای شمالگان و یخ زمین شده است. 

بر اساس گزارشات ناسا، ماموریت آیس‌بریج داده‌های ارزشمندی از نحوه‌ی تاثیر تغییرات اقلیمی بر قطب شمال فراهم آورده است. بر اساس گزارشی که از مقامات رسمی سازمان منتشر شده است، علاوه بر این‌ها، پروازها به دانشمندان کمک کرده است تا با ترجمه‌ی اولین نقشه، ذوب قسمت پایینی ورقه‌ی یخی عظیم گرینلند را نشان داده و مدل‌های تجمعی بارش برف برای گرینلند را بهبود ببخشند. بر اساس گفته‌های ناسا، ماموریت آیس‌بریج در بهار ۲۰۱۷ جاه‌طلبانه‌ترین ماموریت جمع‌آوری داده بر فراز گرینلند تاکنون بوده‌ است.

«ناتان کورتز» دانشمند پروژه‌ی آیس‌بریج و محقق دریایی در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در بیانیه‌ای گفت: «امسال بهترین سال در جمع‌آوری داده‌های دریایی برای ما بوده است. به لحاظ جغرافیایی بیشترین ناحیه را پوشش دادیم و تجهیزات جدیدی که در طول این سفر به‌کار گرفتیم به ما کمک کرد تا اندازه‌گیری‌هایی دقیق‌تر و عمیق‌تر به دست بیاوریم.»

پروازهای فضایی امسال محدوده‌ی خود را گسترش دادند تا برای اولین بار به اکتشاف نیمه‌ی اوراسیایی قطب شمال بپردازند. دانشمندان با کمک این نقشه‌های هوابرد متوجه شدند لایه‌ی برفی که قسمت اوراسیایی یخ دریا را پوشش داده نازک‌تر از مدل‌های پیش‌بینی شده است. بر اساس گفته‌های کورتز، این اندازه‌گیری‌های جدید کمک خواهند کرد تا از داده‌های حاصل از ICESat-2 اطمینان حاصل کنیم و به دانشمندان کمک خواهند کرد تا نحوه‌ی تغییر پوشش یخی دریای شمالگان را بهتر بفهمند. 

ماموریت آیس‌بریج پس از آن‌که محققان شکافی در یخچال پترمن را شناسایی کردند پرواز واکنش سریعی انجام داد. یخچال پترمن یکی از بزرگترین و در حال تغییرترین یخچال‌های گرینلند است. شکافی جدید در نزدیکی میانه‌ی تاقچه‌ی یخچال پترمن تصویربرداری شده است و به‌نظر می‌آید به نسبت نزدیک به شکافی دیگر است که بزرگتر، شناخته‌شده‌تر و در حال گسترش به سمت مرکز طاقچه است. در مجموع ماموریت بهار آیس‌بریج شامل ۳۹ پرواز ۸ ساعته، در طول ۱۰ هفته است که بر ۱۳ ماموریت بر روی یخ دریا و ۲۶ ماموریت دیگر بر روی یخ زمین تمرکز داشتند. بر اساس گفته‌های ناسا این تابستان نیز دو ماموریت دیگر آیس‌بریج به منظور اندازه گیری ذوب شدن فصلی بر روی دریای شمالگان و یخ‌ زمین انجام خواهد شد. 
 
نوشته: کیسی دیمر
ترجمه: معصومه رحیمی
منبع: space.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.