ماموریتی برای نجات شمالگان

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود.
  گامی به سمت تولید سوخت هیدروژنی با بازده‌ی کوانتومی بیش از ۱۰۰ درصد
  کمین سیاهچاله‌های هیولا در لبه‌ی کهکشان‌های مارپیچی
  دانشمندان موفق به یافتن راهی برای خودکشی سلول‌های سرطانی شدند.
  میگوی مانتیس از هواپیما قوی‌تر است.
  اخترشناسان دور‌ترین کهکشان مارپیچی را کشف کردند.
  تردید در تاثیر مولتی‌ویتامین‌ها بر بهبود سلامت قلب در مردها
  بررسی تشعشعات محیطی؛ وای‌فای، موبایل و موز!
  تعیین قدمت آثار هنری غارهای کارائیب، با روشی پیشرفته
  رابطه‌ی سفید شدن موی سر آقایان با انسداد رگ‌ها
  نگاه رصدخانه‌‌ی هرشل به منطقه‌‌ی بی‌‌نظم ستاره‌زایی‌‌
  یازده چیزی که از نظر مردم برای سلامتی خیلی مضر هستند.
  ماموت‌های پشمالوی مذکر بیشتر در دام‌های طبیعی گیر افتاده‌اند!
  زمان آغاز تغییرات عظیم انسانی بر روی زمین
  نکات ضروری در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ
  رصد خوشه‌ی عظیم کهکشانی Abel1300
  ابزاری برای مطالعه‌ی آب‌فشان‌های انسلادوس

  ماموریتی برای نجات شمالگان

   
  مجله علمی ایلیاد - هواپیما، ماهواره و مقدار زیادی داده، این‌ها هسته‌ی بررسی‌های هوابرد پوشش یخی شمالگان هستند که به تازگی پایان یافته است. اخیراً شرکت ماموریت آیس‌بریج آخرین پرواز علمی خود بر روی مرکز جنوب گرینلند را انجام داد تا گردش آینده‌ی ماهواره‌ی ICESat-2 ناسا را ردیابی کند. این ماهواره قرار است در سال ۲۰۱۸ به فضا فرستاده شود. یکی از اصلی‌ترین اهداف ماموریت آیس‌بریج پشتیبانی از ICESat-2 و کمک به پُر کردن حجم خالی میان مجموعه‌ی داده‌ها است. ماموریت‌های هوابرد از ۹ سال پیش که آغاز شده‌اند، به‌تنهایی باعث پیشرفت فهم عملی از دریای شمالگان و یخ زمین شده است. 

  بر اساس گزارشات ناسا، ماموریت آیس‌بریج داده‌های ارزشمندی از نحوه‌ی تاثیر تغییرات اقلیمی بر قطب شمال فراهم آورده است. بر اساس گزارشی که از مقامات رسمی سازمان منتشر شده است، علاوه بر این‌ها، پروازها به دانشمندان کمک کرده است تا با ترجمه‌ی اولین نقشه، ذوب قسمت پایینی ورقه‌ی یخی عظیم گرینلند را نشان داده و مدل‌های تجمعی بارش برف برای گرینلند را بهبود ببخشند. بر اساس گفته‌های ناسا، ماموریت آیس‌بریج در بهار ۲۰۱۷ جاه‌طلبانه‌ترین ماموریت جمع‌آوری داده بر فراز گرینلند تاکنون بوده‌ است.

  «ناتان کورتز» دانشمند پروژه‌ی آیس‌بریج و محقق دریایی در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در بیانیه‌ای گفت: «امسال بهترین سال در جمع‌آوری داده‌های دریایی برای ما بوده است. به لحاظ جغرافیایی بیشترین ناحیه را پوشش دادیم و تجهیزات جدیدی که در طول این سفر به‌کار گرفتیم به ما کمک کرد تا اندازه‌گیری‌هایی دقیق‌تر و عمیق‌تر به دست بیاوریم.»

  پروازهای فضایی امسال محدوده‌ی خود را گسترش دادند تا برای اولین بار به اکتشاف نیمه‌ی اوراسیایی قطب شمال بپردازند. دانشمندان با کمک این نقشه‌های هوابرد متوجه شدند لایه‌ی برفی که قسمت اوراسیایی یخ دریا را پوشش داده نازک‌تر از مدل‌های پیش‌بینی شده است. بر اساس گفته‌های کورتز، این اندازه‌گیری‌های جدید کمک خواهند کرد تا از داده‌های حاصل از ICESat-2 اطمینان حاصل کنیم و به دانشمندان کمک خواهند کرد تا نحوه‌ی تغییر پوشش یخی دریای شمالگان را بهتر بفهمند. 

  ماموریت آیس‌بریج پس از آن‌که محققان شکافی در یخچال پترمن را شناسایی کردند پرواز واکنش سریعی انجام داد. یخچال پترمن یکی از بزرگترین و در حال تغییرترین یخچال‌های گرینلند است. شکافی جدید در نزدیکی میانه‌ی تاقچه‌ی یخچال پترمن تصویربرداری شده است و به‌نظر می‌آید به نسبت نزدیک به شکافی دیگر است که بزرگتر، شناخته‌شده‌تر و در حال گسترش به سمت مرکز طاقچه است. در مجموع ماموریت بهار آیس‌بریج شامل ۳۹ پرواز ۸ ساعته، در طول ۱۰ هفته است که بر ۱۳ ماموریت بر روی یخ دریا و ۲۶ ماموریت دیگر بر روی یخ زمین تمرکز داشتند. بر اساس گفته‌های ناسا این تابستان نیز دو ماموریت دیگر آیس‌بریج به منظور اندازه گیری ذوب شدن فصلی بر روی دریای شمالگان و یخ‌ زمین انجام خواهد شد. 
   
  نوشته: کیسی دیمر
  ترجمه: معصومه رحیمی
  منبع: space.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.