دیوارهای شیشه‌ای انرژی‌زا

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود.
  گامی به سمت تولید سوخت هیدروژنی با بازده‌ی کوانتومی بیش از ۱۰۰ درصد
  کمین سیاهچاله‌های هیولا در لبه‌ی کهکشان‌های مارپیچی
  دانشمندان موفق به یافتن راهی برای خودکشی سلول‌های سرطانی شدند.
  میگوی مانتیس از هواپیما قوی‌تر است.
  اخترشناسان دور‌ترین کهکشان مارپیچی را کشف کردند.
  تردید در تاثیر مولتی‌ویتامین‌ها بر بهبود سلامت قلب در مردها
  بررسی تشعشعات محیطی؛ وای‌فای، موبایل و موز!
  تعیین قدمت آثار هنری غارهای کارائیب، با روشی پیشرفته
  رابطه‌ی سفید شدن موی سر آقایان با انسداد رگ‌ها
  نگاه رصدخانه‌‌ی هرشل به منطقه‌‌ی بی‌‌نظم ستاره‌زایی‌‌
  یازده چیزی که از نظر مردم برای سلامتی خیلی مضر هستند.
  ماموت‌های پشمالوی مذکر بیشتر در دام‌های طبیعی گیر افتاده‌اند!
  زمان آغاز تغییرات عظیم انسانی بر روی زمین
  نکات ضروری در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ
  رصد خوشه‌ی عظیم کهکشانی Abel1300
  ابزاری برای مطالعه‌ی آب‌فشان‌های انسلادوس

  دیوارهای شیشه‌ای انرژی‌زا

   
  مجله علمی ایلیاد - گروهی تحقیقاتی از کشور کره‌ی جنوبی «سلول‌های خورشیدی نیمه‌شفاف پروفسکیتی» ساخته است که ممکن است بزرگ‌ترین کاندیدای استفاده در پنجره‌های خورشیدی باشد. دانشمندان در جستجوی راه‌هایی برای ساخت سلول‌های خورشیدی شفاف و یا نیمه‌شفاف به‌عنوان جایگزینی برای دیوارهای شیشه‌ای در ساختمان‌های مدرن با هدف تأمین انرژی خورشیدی هستند. با این حال ثابت شده است که این کار بسیار چالش‌برانگیز است؛ چرا که شفافیت در سلول‌های خورشیدی بازده‌ی آن‌ها را در جذب نوری که برای تولید انرژی نیاز دارند، کاهش می‌دهد.

  سلول‌های خوشیدی معمولی امروزی از سیلیکون کریستالی ساخته می‌شوند که شفاف کردن آن‌ها بسیار مشکل است. در نقطه‌ی مقابل، سلول‌های خورشیدی نیمه‌شفاف به‌عنوان مثالی از مواد آلی یا حساس به نور استفاده می‌کنند. در مقایسه با سلول‌های خورشیدی با جنس کریستال‌های سیلیکونی، بازده‌ی تبدیل توان در سلول‌های نیمه‌شفاف نسبتاً پایین است. پروفسکیت‌ها در واقع موادی هستند که با ترکیبی از مواد فوتوولتائیک آلی و غیرآلی تولید شده‌اند که تولید آن‌ها کم‌هزینه و ساخت آن‌ها راحت است. این مواد اخیراً بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند؛ زیرا که در چند سال گذشته بازده‌ی سلول‌های خورشیدی از جنس پروفسکیت‌ها به‌سرعت به بازده‌ی سلول‌های با تکنولوژی سیلیکونی نزدیک شده است.

  گروه تحقیقاتی به رهبری «سونگیوپ یو» از مؤسسه‌ی پیشرفته‌ی علوم و تکنولوژی و پروفسور «پارک نام‌گیو» در دانشگاه سونگ‌کیون‌کوان کره، با استفاده از پروفسکیت‌ها سلول‌های خورشیدی نیمه‌شفافی تولید کرده‌اند که بازده‌ی بسیار بالایی دارد و به طرز خارق‌العاده‌ای می‌تواند به‌عنوان آینه‌ی گرمایی مورد استفاده قرار گیرد.

  یکی از نکته‌های کلیدی در راه توسعه‌ی سلول‌های خورشیدی نیمه‌شفاف، توسعه‌ی الکترودهای شفاف و سازگار با مواد فعال نوری برای لایه‌های بالایی سلول است. گروه کره‌ای یک الکترود فوق شفاف «TTE» ساخته است که به‌خوبی با سلول‌های خورشیدی پروفسکیتی سازگار می‌شود. الکترود فوق شفاف بر اساس محصولی چند لایه شامل یک لایه‌ی فلزی بین یک لایه‌ی فوق انکساری و یک لایه‌ی ضربه‌گیر ساخته شده است. این الکترود به‌عنوان لایه‌ی بالایی سلول خورشیدی قرار داده می‌شود که می‌توان آن را بدون آسیب زدن به محتویات موجود در سلول‌های خورشیدی پروفسکیتی آماده کرد. برخلاف الکترودهای شفاف مرسوم که فقط نورهای مرئی را عبور می‌دهند، الکترود ساخته شده توسط گروه کره‌ای هم‌زمان به نورهای مرئی اجازه‌ی عبور می‌دهد؛ ولی اشعه‌های مادون قرمز را منعکس می‌کند. 

  سلول‌های خورشیدی نیمه‌شفاف ساخته شده با TTE دارای میانگین ضریب تبدیل توان ۱۳.۳ درصدی هستند و حدود ۸۵.۵ درصد از اشعه‌های مادون قرمز را منعکس می‌کنند. سلول‌های خورشیدی سیلیکونی موجود دارای بازده تا حدود ۲۵ درصدی هستند که البته این سلول‌های مات و غیرشفاف هستند.
  گروه محققین معتقد است که اگر سلول‌های خورشیدی نیمه‌شفاف پروفسکیتی برای کاربردهای عملی انبوه‌سازی شوند، می‌توانند در پنجره‌های خورشیدی برای ساختمان‌ها و اتومبیل‌ها مورد استفاده قرار گیرند که نه تنها انرژی الکتریکی تولید می‌کنند، بلکه مدیریت گرمایی هوشمندی درون محیط‌ها ایجاد می‌کنند که می‌تواند انرژی خورشیدی را کاراتر کند.
   
  نوشته: Korea Advanced Institute of Science and Technology
  ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sciencedaily.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.