ساخت موفقیت‌آمیز آینه‌ی ثانویه‌ی تلسکوپ بزرگ ESO

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • هیولا یا زامبی؟ هیچکدام؛ آمریکایی‌ها بیشتر از ترامپ می‌ترسند.
  طوفان‌های بارانی متان در تیتان
  شناسایی ذراتی که پادذره‌های خودشان هستند.
  چای سیاه در کاهش وزن نقش دارد.
  بزرگترین تهدیدهای سلامت عمومی در ده سال آینده، از نظر بیل گیتس
  اتوماتیکا؛ ربات‌هایی که طبل، گیتار و پیانو می‌نوازند.
  کرمی هجده میلیون ساله که هرگز جفت‌گیری نکرده!
  منبع دوتایی امواج گرانشی؛ سیاه‌چاله‌های دوتایی
  آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک

  ساخت موفقیت‌آمیز آینه‌ی ثانویه‌ی تلسکوپ بزرگ ESO

   
  مجله علمی ایلیاد - شرکت SCHOTT از شهر ماینس آلمان توانسته ریخته‌گری آینه‌ی ثانویه‌ی تلسکوپ فوق بزرگ رصدخانه‌ی ESO را به پایان برساند. آینه‌ی کامل شده دارای قطر ۴.۲ متری و وزن ۳.۵ تُن خواهد بود. این آینه در واقع بزرگ‌ترین آینه‌ی ثانویه‌ی ساخته شده برای یک تلسکوپ نوری است و همچنین بزرگ‌ترین آینه‌ی محدبی است که تاکنون تولید شده است. تلسکوپ فوق بزرگ ۳۹ متری ESO بزرگ‌ترین تلسکوپ در نوع خود است که در سال ۲۰۲۴ برای اولین بار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکنون یک قدم دیگر در راه ساخت این تلسکوپ برداشته شده است و آینه‌ی ثانویه‌ی آن با موفقیت ریخته‌گری شده است. این آینه از آینه‌ی اولیه‌ی بسیاری از تلسکوپ‌های تحقیقاتی امروزی بزرگ‌تر است.

  آینه در این مرحله در واقع قطعه‌ای ریخته‌گری شده از شیشه و سرامیک با برند «زیرودور» است که در مرحله‌ی بعد نصب شده و صیقل داده می‌شود تا آینه‌ی نهایی تولید شود. در ژانویه‌ی سال ۲۰۱۷ شرکت ESO پروژه‌ی تولید آینه‌ی دوم تلسکوپ فوق بزرگ خود را به شرکت SCHOTT واگذار کرد. شرکت ESO و SCHOTT همکاری نزدیکی برای ساخت این قطعه‌ی ریخته‌گری شده‌ی ۸.۲ متری داشتند که قرار است در تلسکوپ فوق بزرگ رصدخانه‌ی پارانال ESO مورد استفاده قرار گیرد. شرکت SCHOTT به‌عنوان تولید‌کننده‌ی محصولات ویژه‌ی اخترشناسی با استانداردهای بسیار بالا، اکنون آینه‌های نازک قابل انعطاف سازنده‌ی M4 و همچنین آینه‌ی M3 را نیز تولید کرده است.

  قطعه‌ی ریخته‌گری شده برای آینه‌ی ثانویه باید فرآیند سرمایشی آرامی را بگذراند و همچنین ماشین‌کاری و عملیات حرارتی روی آن انجام شود. این عملیات در طول سال آینده انجام خواهند شد. در مرحله‌ی بعد این قطعه آماده خواهد بود تا به‌دقت در جای خود قرار گیرد و عملیات صیقل دهی روی آن انجام شود. شرکت فرانسوی سفران روسک این کارها را انجام می‌دهد و آزمایشات اضافه‌ای را نیز روی آینه انجام می‌دهد. سطح بیرونی قطعه‌ی مورد نظر با دقت ۱۵ نانومتر شکل داده شده و صیقل زده می‌شود. وقتی آینه‌ کامل شد، در قسمت بالایی آینه‌ی اولیه‌‌ی تلسکوپ آویزان می‌شود و به‌عنوان آینه‌ی ثانویه‌ی سیستمی نوری پنج آینه‌ای عمل خواهد کرد. این آینه دارای خم شدیدی است که یکی از چالش‌های اصلی در ساخت و آزمایش آن محسوب می‌شود.
   
  نوشته: European Southern Observatory
  ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: scitechdaily.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.