شکست انسان در رقابت با هوش‌مصنوعی گوگل

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
  • تکنولوژی
  • نجوم و فضا
  • فیزیک
  • فن‌آوری اطلاعات
  • سلامت
  • زمین
  • جانوران و گیاهان
  • انسان
  • زندگی
  • تاریخ
  • خودرو
  • آموزش
  • منابع و مراکز علمی
  • هیولا یا زامبی؟ هیچکدام؛ آمریکایی‌ها بیشتر از ترامپ می‌ترسند.
    طوفان‌های بارانی متان در تیتان
    شناسایی ذراتی که پادذره‌های خودشان هستند.
    چای سیاه در کاهش وزن نقش دارد.
    بزرگترین تهدیدهای سلامت عمومی در ده سال آینده، از نظر بیل گیتس
    اتوماتیکا؛ ربات‌هایی که طبل، گیتار و پیانو می‌نوازند.
    کرمی هجده میلیون ساله که هرگز جفت‌گیری نکرده!
    منبع دوتایی امواج گرانشی؛ سیاه‌چاله‌های دوتایی
    آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
    دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
    نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
    انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
    مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
    سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
    تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
    آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
    ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک

    شکست انسان در رقابت با هوش‌مصنوعی گوگل

     
    مجله علمی ایلیاد - اخیراً، آلفاگو (AlphaGo) که مربوط به پروژه‌ی دیپ‌مایند گوگل است، اولین مسابقه از سه مسابقه‌‌ی در برابر «کی جی»، یکی از برترین بازیکن‌های بازی گو (Go) که یک بازی باستانی چینی است را برد. این مسابقه در کنار کنفرانس «آینده‌ی گو»، که در آن‌جا متخصصین هوش‌مصنوعی و Go گردهم آمده بودند تا پتانسیل‌های بزرگ هوش‌مصنوعی را کشف کنند، برگزار شد. در این رویداد، چین میزبان یکی از مهم‌ترین کنفرانس‌های هوش مصنوعی در جهان بود. شهر تاریخی ووژن مکانی است که گوگل برای برپایی کنفرانس آینده‌ی گو انتخاب کرده است. در این کنفرانس بازیکن‌های هوش‌مصنوعی، آلفاگو و بهترین بازیکن‌های چینی بازی گو به همراه تعدادی از متخصصین هوش‌مصنوعی حضور داشتند.

    در طول پنج روز، تعدادی بازی بین آلفاگو و تعدادی از بهترین بازیکن‌های این بازی باستانی چینی برگزار شد. به هر حال هوش‌مصنوعی گوگل در صدر قرار گرفت و یک بازی از سه بازی را در مقابل بازیکن چینی ۱۹ ساله به‌نام کی جی را برد. «مایکل ردموند» به‌عنوان یک حرفه‌ای و مفسر بازی دارای دان ۹ بازیکن‌های حرفه‌ای، قبل از شروع بازی به گزارشگرها گفته است: «من فکر می‌کنم که همه می‌دانند کی جی قوی‌ترین انسان در انجام این بازی است.» با این حال آلفاگو توانست بازی اول را ببرد هر چند که فقط نیم امتیاز از کی جی جلو افتاد. «دمیس حسابیس» به عنوان مؤسس دیپ‌مایند و CEO پس از بازی در کنفرانس خبری گفته است: «برای کی جی افتخار بزرگی است که توانسته این بازی بزرگ را انجام دهد و آلفاگو را تا این حد تحت فشار قرار دهد.» 

    در آینده، آلفاگو و کی جی دو بازی دیگر با یکدیگر انجام خواهند داد. در روزهای آینده دو انسان حرفه‌ای در مقابل هم بازی خواهند کرد، در حالی که آلفاگو به هردوی آن‌ها در بازی کمک خواهد رساند و همچنین گروهی متشکل از ۵ بازیکن در مقابل هوش‌مصنوعی گوگل مسابقه خواهند داد. گوگل می‌خواهد پتانسیل‌های هوش‌مصنوعی را کشف کند تا بدین طریق راه‌حل‌هایی برای بزرگ‌ترین چالش‌های جهان پیدا کند و آلفاگو وسیله‌ای است که این نقش را برای گوگل ایفا می‌کند. هم‌اکنون آلفاگو دانش جدیدی درباره‌ی یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های دنیا به‌دست آورده است و حتی باعث می‌شود، بازیکن حرفه‌ای نیز در بازی مانند آن فکر کنند.
     
    نوشته: دام گلئون
    ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
    منبع: futurism.com
    مطالب پیشنهادی
    مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
    در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.