استفاده از ژن‌درمانی برای آسم

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • هیولا یا زامبی؟ هیچکدام؛ آمریکایی‌ها بیشتر از ترامپ می‌ترسند.
  طوفان‌های بارانی متان در تیتان
  شناسایی ذراتی که پادذره‌های خودشان هستند.
  چای سیاه در کاهش وزن نقش دارد.
  بزرگترین تهدیدهای سلامت عمومی در ده سال آینده، از نظر بیل گیتس
  اتوماتیکا؛ ربات‌هایی که طبل، گیتار و پیانو می‌نوازند.
  کرمی هجده میلیون ساله که هرگز جفت‌گیری نکرده!
  منبع دوتایی امواج گرانشی؛ سیاه‌چاله‌های دوتایی
  آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک

  استفاده از ژن‌درمانی برای آسم

   
  مجله علمی ایلیاد - دانشمندان از ژن‌درمانی برای خاموش کردن واکنش سیستم ایمنی که سبب آسم می‌شود استفاده کرده و امیدوارند بتوانند این تکنیک را برای آلرژی بالا به بادام‌زمینی، نیش زنبور عسل و صدف نیز استفاده کنند. این پژوهش که تاکنون در آزمایش‌ها بر روی حیوانات موفق بوده است از طریق پاک کردن حافظه‌ی سلول‌های مسئول ایجاد واکنش آلرژیک عمل می‌کند و اگر بتوان آن را بر روی انسان‌ها بازسازی کرد درمانی همگانی برای بیماران آلرژی است.

  «ری استپتو» از دانشگاه کوئینزلند استرالیا که محقق ارشد این پژوهش است می‌گوید: «چالش موجود در بیماری آسم و آلرژی‌ها این است که سلول‌های ایمنی که با نام «تی‌سلول‌ها» شناخته می‌شوند، نوعی حافظه‌ی ایمنی می‌سازند و به درمان‌ها مقاومت نشان می‌دهند. در حال حاضر با استفاده از ژن‌درمانی قادر هستیم حافظه‌ی تی‌سلول‌ها را در حیوانات پاک کنیم و حساسیت سیستم ایمنی را کم کنیم تا حساسیت آن نسبت به پروتئین‌ آلرژن کم شود.» هر واکنش آلرژیک در واقع واکنش ایمنی با حساسیت بسیار بالا به ماده‌ای است که به‌طور عادی بی ضرر است. وقتی افراد در معرض محرک آلرژیک قرار می‌گیرند ممکن است دچار طیفی از واکنش‌ها از خارش چشم و آبریزش بینی تا در مواردی نیز مرگ شوند.

  آسم واکنش آلرژیک مجاری تنفسی است که حدود ۲.۵ میلیون استرالیایی و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. حدود ۸۰ درصد افرادی که در استرالیا آسم را تجربه می‌کنند، مستعد ابتلا به تب یونجه هستند که پاسخی آلرژیک به گرده‌ی علف است. استپتو می‌گوید: «نشانه‌هایی که فرد مبتلا به آلرژی یا آسم تجربه می‌کنند، به‌دلیل واکنش سلول‌های ایمنی به پروتئین موجود در آلرژن است.» پژوهش‌های پیشین در صدد استفاده از ذرات نانو به‌عنوان «اسب تروجان» به‌منظور خارج کردن آلرژن از سیستم ایمنی بودند. در جدیدترین روش‌های ایمونوتراپی، موثرترین درمان برای افرادی که از آلرژی‌ها رنج می‌برند جلوگیری از قرار گرفتن در معرض محرک‌های شناخته شده است.

  استپتو و گروهش برای دست یافتن به روشی بهتر، مغز استخوان موشی که به‌صورت ژنتیکی اصلاح شده و در برابر آسم حاصل از گرده‌ی علف مقاوم بود را گرفته و به مغز استخوان موش اصلاح نشده تزریق کردند. استپتو می‌گوید: «ما سلول‌های بنیادی خون را گرفته و ژنی که پروتئین آلرژن را تنظیم می‌کند به آن اضافه کرده و سپس آن‌را به گیرنده منتقل کردیم. این ژن‌های مهندسی شده سلول‌های خونی جدیدی تولید کردند که پروتئین را توصیف کرده و سلول‌های ایمنی خاصی که واکنش آلرژیک را خاموش می‌کنند، هدف قرار می‌دهند.»

  اگرچه در این پژوهش فقط آسم مورد بررسی قرار گرفته بود، اما محققان امیدوارند تا از همین رهیافت برای حفاظت در برابر آلرژی‌های رایج استفاده کنند. استپتو می‌گوید: «ما در این پژوهش از آلرژن آسم تجربی استفاده کردیم؛ اما قابلیت تعمیم برای درمان‌ افرادی که آلرژی شدید به بادام‌زمینی، نیش زنبور عسل و صدف دارند را نیز دارد.» اما پیش از آن لازم است این آزمایش‌ها را بر روی انسان نیز انجام دهند و در این مرحله همه چیز بسیار پیچیده خواهد شد.»

  استپتو می‌گوید: «متاسفانه در دنیای واقعی غالباً، پروتئین آلرژن نیست که سبب واکنش ایمنی می‌شود. ممکن است به چندین پروتئین آلرژی داشته باشید بنابراین لازم است تک تک این پروتئین‌ها را به‌طور جداگانه مورد هدف قرار داد. ما در حال انجام آزمایش‌هایی برای بررسی این موضوع هستیم که آیا امکان خاموش کردن چندین واکنش به طور همزمان وجود دارد یا نه؟» این پژوهش در  JCI Insight منتشر شده است.
   
  نوشته: اندرو استابلتون
  ترجمه: معصومه رحیمی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sciencealert.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.