شفق قطبی را از فضا ببینید

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک
  هابل، نتیجه‌ی برخورد کهکشانی را رصد کرده است.
  ساز زدن معلولین با مغز میسر شد!
  بزرگترین دایناسور را بشناسید.
  تلاش دانشمندان در تولید واحدهای سلولی جانوری
  نوعی باکتری‌، اثربخشیِ داروی شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهد.
  تاخیر دوباره در پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب؛ تا سال ۲۰۱۹ صبر کنید.
  سرانجام هویت فسیل اسرارآمیز تایید شد.
  دستگاه مترجمی که صحبت‌های شما را به شکل زنده ترجمه می‌کند!

  شفق قطبی را از فضا ببینید

   
   
  مجله علمی ایلیاد - نورهای فریبنده‌ی سبز و آبی در رقص شفق قطبی روی چراغ‌های شهر در اروپای شمالی در تصویر خیره‌کننده‌ی جدیدی که توسط فضانوردی از فضا گرفته شده است. در میان انجام وظایف مأموریت و آزمایش‌های علمی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)، فضانورد فرانسوی «توماس پسکت» از داخل پایگاه مرزی در حال چرخش عکس‌های فوق‌العاده‌ای گرفته است. در تصویری که اخیراً توسط پسکت به اشتراک گذاشته شده است، می‌توان شفق شمالی را در گوشه‌ی راست بالای قاب تصویر دید که با نورهای درخشان شهرهای اروپای شمالی در پس‌زمینه همراه شده است.

  شفق‌های قطبی که با عنوان شفق شمالی یا جنوبی نیز شناخته می‌شوند، وقتی اتفاق می‌افتند که ذراتی از خورشید با میدان مغناطیسی زمین برخورد می‌کنند. به عقیده‌ی دانشمندان ناسا، ذرات خورشیدی می‌توانند باعث ایجاد تغییرات جریان الکتریکی در میدان مغناطیسی شوند و ذرات دارای انرژی را به اتمسفر بالاتر بفرستند. وقتی که این ذرات با گازهای اتمسفر بالاتر برخورد می‌کنند، این گازها باردار می‌شوند. وقتی که این انرژی به‌دست آمده آزاد می‌شود، شفق قطبی می‌درخشد. یعنی، هنگامی که گازها انرژی از دست می‌دهند، فوتون‌های با طول موج خاصی آزاد می‌کنند که رنگ‌های سبز و آبی زیبا را تولید می‌کنند.

  این اولین بار نبود که پسکت شفق شمالی را از ISS رؤیت کرد. بر اساس گزارشی این فضانورد اولین بار در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۷ یک نمایش شفق قطبی را مشاهده کرد و از این نمایشِ نور عکس گرفت. پسکت در مورد شفق قطبی در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشت: «شفق قطبی عیناً یک نمایش دیداری از میدان مغناطیسی زمین است که از همه‌ی موجودات زنده در برابر تشعشعات فضایی محافظت می‌کند.»

  طبق اطلاعات آژانس فضایی اروپا، پسکت در کنار گرفتن این عکس‌های خیره‌کننده، حدود ۵۰ آزمایش علمی در ISS انجام داده است. مأموریت پسکت به نام «پراکسیما» که بر اساس نزدیکترین ستاره به خورشید نام‌گذاری شده است اخیراً به پایان رسید. پسکت و فضانورد روسی «اُلگ نویتسکی» در ۲ ژوئن ۲۰۱۷ به زمین بازگشتند. بر اساس اطلاعات ناسا، گروهی سه نفره که از فضانورد روسی «فیودور یورچیخین» و فضانوردان ناسا، «پگی ویتسون» و «جک فیشر» تشکیل شده است تا رسیدن سه نفر عضو جدید در اواخر تابستان، ایستگاه را اداره می‌کنند.
  نوشته: کیسی دیامر
  ترجمه: معصومه رحیمی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: livescience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.