گیاهان چقدر کربن مصرف می‌کنند؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • هیولا یا زامبی؟ هیچکدام؛ آمریکایی‌ها بیشتر از ترامپ می‌ترسند.
  طوفان‌های بارانی متان در تیتان
  شناسایی ذراتی که پادذره‌های خودشان هستند.
  چای سیاه در کاهش وزن نقش دارد.
  بزرگترین تهدیدهای سلامت عمومی در ده سال آینده، از نظر بیل گیتس
  اتوماتیکا؛ ربات‌هایی که طبل، گیتار و پیانو می‌نوازند.
  کرمی هجده میلیون ساله که هرگز جفت‌گیری نکرده!
  منبع دوتایی امواج گرانشی؛ سیاه‌چاله‌های دوتایی
  آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک

  گیاهان چقدر کربن مصرف می‌کنند؟

   
  مجله علمی ایلیاد - تحقیقات جدید نشان می‌دهد که وقتی گیاهان با دماهای بالا سازگار شوند، شروع به مصرف کربن بیشتری می‌کنند. محققان دانشگاه پوردو به منظور بهبود مدل‌های چرخه‌ی کربن، میزان جذب کربن توسط درختان در طول دوره‌های طولانی با دماهای مختلف را اندازه‌گیری کردند.
   
  «نیک اسمیت»، استاد جنگل‌شناسی و منابع طبیعی در پورو، در مصاحبه‌ای مطبوعاتی گفت: «مدل‌ها بازنمایی خوبی از تغییرات کوتاه‌مدت در دما داریم، اما برای ترکیب پاسخ‌های بلند مدت‌تر، داده‌های کمی وجود دارد. در حال حاضر گیاهان تنها راه حذف کربن دی‌اکسید از جو زمین هستند. شیوه‌ی بازنمایی گیاهان در این مدل‌های بزرگ ‌مقیاس واقعاً مهم است.» اسمیت در آزمایش خود اجازه داد که ۲۲ گونه‌ی گیاه به‌مدت چندین روز با دماهای متفاوت، در طیف ۵۹ تا ۹۵ درجه‌ی فارنهایت، سازگار شوند. بعد از دوره‌ی سازگارسازی، اسمیت و همکارانش میزان فتوسنتز و تنفس گونه‌های مختلف را بررسی کردند؛ یعنی میزانی کربنی که از جو گرفته می‌شود و دوباره در جو آزاد می‌شود.
   
  این یافته‌ها که در مجله‌ی Global Change Biology به تفصیل آمده است، نشان می‌دهد که وقتی گیاهان سازگار شوند، در دماهای بالاتر کربن بیشتری مصرف می‌کنند. محققان همچنین گیاهان را در معرض افزایش‌های ناگهانی دما قرار دادند و دریافتند که گیاهان، میزان فتوسنتز خود و درنتیجه میزان مصرف کربن خود را تا نقطه‌ی عطف افزایش می‌دهند. با گذشتن از نقطه‌ی عطف، فتوسنتز به‌میزان کمتری کارآمد می‌شود. جالب توجه است که اسمیت دریافت گیاهانی که با دماهای بالا سازگار شدند، نقاط عطف بالاتری داشتند. همان‌طور که دیگر مطالعات اشاره کرده‌اند، چند دلیل آب و هوایی وجود دارد که چرا جنگل‌ها و پوشش‌های گیاهی ممکن است به اندازه‌ای که مطالعه‌ی اسمیت نشان داده، مؤثر عمل نکنند. به‌عنوان مثال؛ دماهای بالاتر می‌توانند باعث ترویج بیماری و خشکسالی شوند، که این به‌نوبه‌ی خود بر سلامت گیاهان و جذب کربن تاثیر می‌گذارد. 
   
  با این حال تحقیق اسمیت آشکار می‌سازد که در صورت عدم وجود عوامل تعدیل‌گر، گیاهان وقتی با شرایط گرم‌تر سازگار شوند، می‌توانند کربن را به‌طور کارآمدتری جذب کنند و با میزان فعلی گرم شدن کره‌ی زمین، گیاهان باید همچنان به‌طور کارآمدتری کربن جذب کنند. اسمیت گفت: «مطالعه‌ی ما نشان می‌دهد که حداقل در گستره‌ای که ما آزمایش کردیم، گیاهان به این نقطه‌ی عطف آسیب نمی‌زنند و نباید فقط بر اساس دما انتظار کاهش در فتوسنتز یا مصرف کربن را داشته باشیم.»
   
  نوشته: بروکس های
  ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.