حرکت اَبَرسیال نور در دمای اتاق

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • هیولا یا زامبی؟ هیچکدام؛ آمریکایی‌ها بیشتر از ترامپ می‌ترسند.
  طوفان‌های بارانی متان در تیتان
  شناسایی ذراتی که پادذره‌های خودشان هستند.
  چای سیاه در کاهش وزن نقش دارد.
  بزرگترین تهدیدهای سلامت عمومی در ده سال آینده، از نظر بیل گیتس
  اتوماتیکا؛ ربات‌هایی که طبل، گیتار و پیانو می‌نوازند.
  کرمی هجده میلیون ساله که هرگز جفت‌گیری نکرده!
  منبع دوتایی امواج گرانشی؛ سیاه‌چاله‌های دوتایی
  آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک

  حرکت اَبَرسیال نور در دمای اتاق

   
  مجله علمی ایلیاد - گروهی بین‌المللی از فیزیکدانان به‌صورت آزمایشی نشان دادند که حرکت اَبَرسیال نور تحت شرایط محیط امکان‌پذیر است. تا به امروز، این پدیده فقط در دمای پایینِ برودتی مشاهده شده بود. ماهیت موجی نور قرن‌ها است که برای همگان معلوم است. اینکه نور می‌تواند همانند مایعی نیز رفتار کند، یکی از یافته‌های جدید به‌شمار می آید. ویژگی‌های مایع نور تحت شرایط خاصی بروز می‌یابد؛ یعنی وقتی فوتون‌های سازنده موج نور قادر به برهم‌کنش با یکدیگر باشند.

  فیزیکدان‌هایی از مؤسسه‌ی نانوفناوری «CNR NANOTEC» در ایتالیا، پلی تکنیک مونترال کانادا، دانشگاه آلتو در فنلاند و کالج امپريال لندن انگلیس نشان داده‌اند که اثر قابل توجه‌تری در نور مجهز به الکترون حاصل می‌آید و نور به اَبَرسیال تبدیل می‌شود. 

  دکتر «دنيل سانويتو»، محقق ارشد از مؤسسه‌ی نانوفناوری CNR NANOTEC ایتالیا گفت: «خاصیت اَبَرسیال اثری بسیار قابل‌توجه و شگفت‌انگیز است که معمولاً فقط در دمای نزدیک به صفر مطلق دیده می‌شود؛ مثلاً در هلیوم مایع و گازهای اتمی فوق سرد. یافته‌ی شگفت‌آور در مطالعات ما این است که خاصیت اَبَرسیال می‌تواند در دمای اتاق و تحت شرایط محیطی نیز به وقوع بپیوندد؛ برای انجام این کار از پولاريتون‌ها کمک گرفته می‌‌شود.» خاصیت اَبَرسیال که این امکان را به سیال در غیاب «ويسکوزيته» می‌دهد تا از مخزن به بیرون تراوش کند، با قابلیت تمامی ذرات برای چگال شدن در حالتی موسوم به «هم چگال بوز-اینشتین» ارتباط دارد. برای مثال؛ اتفاق مشابهی در اَبَررساناها روی می‌دهد؛ جفت الکترون‌ها در ایجاد اَبَرسیال‌ها یا اَبَرجریان‌هایی نقش دارند که از توانایی رسانش الکتریسته بدون اتلاف برخوردار هستند.

  دکتر «استفان کنا کوهن» از پلی تکنیک مونترال خاطر نشان کرد: «ما برای حصول خاصیت اَبَرسیال در دمای اتاق، پوسته‌ی بسیار نازکی از از مولکول‌های آلی را در بین دو آینه با قابلیت انعکاس بالا قرار دادیم. وقتی نور میان آینه‌ها به عقب و جلو تکان می‌خورد، به‌شدت با مولکول‌ها برهم‌کنش می‌کند. این شرایط ما را قادر به ایجاد سیال نور-ماده هیبرید می‌کند. با این اوضاع، ما می‌توانیم ویژگی‌های فوتون‎ها، مثل جرم موثر نور و سرعت آن‌را با برهم‌کنش‌های قوی ناشی از الکترون‌های موجود درون مولکول‌ها ادغام کنیم. تحت شرایط عادی، سیال موج‌دار شده و پیرامون هر چیزی که با جریان آن تداخل داشته باشد، می‌چرخد. این آشفتگی در اطراف موانع سرکوب می‌شود و باعث جریان یافتن بدون تغییر سیال می‌گردد. خب این اثر شگفت‌انگیز می‌تواند زمینه‌ساز طیف وسیعی از تحقیقات در آینده باشد.» این مقاله در مجله Nature Physics منتشر شده است.
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.