کشف پرنده‌ای باستانی در کهربا

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • هیولا یا زامبی؟ هیچکدام؛ آمریکایی‌ها بیشتر از ترامپ می‌ترسند.
  طوفان‌های بارانی متان در تیتان
  شناسایی ذراتی که پادذره‌های خودشان هستند.
  چای سیاه در کاهش وزن نقش دارد.
  بزرگترین تهدیدهای سلامت عمومی در ده سال آینده، از نظر بیل گیتس
  اتوماتیکا؛ ربات‌هایی که طبل، گیتار و پیانو می‌نوازند.
  کرمی هجده میلیون ساله که هرگز جفت‌گیری نکرده!
  منبع دوتایی امواج گرانشی؛ سیاه‌چاله‌های دوتایی
  آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک

  کشف پرنده‌ای باستانی در کهربا

   
  مجله علمی ایلیاد - دانشمندان بقایای جوجه پرنده‌‌ای از دوران کرتاسه را در قطعه‌ای از کهربای ۹۹ میلیون ساله کشف کردند. این فسیل کهربایی در میانمار پیدا شد و دانمشندان کهربا را از شکارچیان محلی خریدند.

  جوجه پرنده دقیقاً چند روز بعد از تولد، در شیره‌ی درخت به دام افتاده بود. رزین سخت شده و به کهربا تبدیل شده‌ است، که حدود نیمی از این پرنده‌ی کوچک، از جمله استخوان‌های گردن آن، چنگال‌ها، یکی از بال‌ها و فک‌های دندانه‌دار آن‌را حفظ می‌کند. این کامل‌ترین فسیل کهربایی است که تا به‌حال کشف شده است. دانشمندان می‌گویند این نمونه متعلق به گروهی از پرندگان به نام پادمرغان بوده است که در حدود ۶۵ میلیون سال پیش همراه با دایناسورها ناپدید شدند.

  «رایان مک‌کلر»، دیرینه‌شناس در موزه‌ی ساسکاچوان سلطنتی در کانادا، به واشنگتن‌پست گفت: «پادمرغان، از خویشاوند نزدیک پرندگان مدرن و به‌طور کلی بسیار شبیه به آن‌ها هستند. با این حال، این گروه از پرندگان هنوز روی بال‌های خود دندان و چنگال دارند.» محققان می‌گویند پرهای این پرنده‌ی تازه‌ متولد شده، ترکیبی از سفید، قهوه‌ای و خاکستری تیره، احتمالاً قادر به پرواز نبوده است. اما اکتشاف‌های قبلی پادمرغان نشان می‌دهد که این پرندگان، قادر به پرواز بوده‌اند.

  این پرندگان در چشم‌انداز خطرناکی و بدون کمک والدین‌شان متولد شده‌اند. محققان بر این باورند که پادمرغانِ جوجه روی زمین از تخم بیرون می‌آیند و به‌منظور جلوگیری از شکار شدن باید با سرعت به نزدیک درختان حرکت کنند. جوجه‌های سر از تخم درآورده، به‌طور منظم در راه رزین گیر می‌کنند و می‌چسبند.
  مک‌کلر گفت: «ممکن است زمانی که جوجه‌ی سر از تخم درآورده وارد شیره‌ی درخت شده و مرده باشد. یکی از استخوان‌های پای او از محل طبیعی‌اش بیرون رفته، که نشان می‌دهد که قبل از اینکه جسد به وسیله‌ی جریان بعدی رزین پوشیده شود، شکار شده است.»

  محققان توانستند با بررسی انگشت‌های پنجه‌ای‌شکل پرنده، آن را شناسایی کنند، اما محققان نمی‌دانستند که چه مقدار از این نمونه در پشت لایه‌های ضخیم کهربا حفظ شده بود تا اینکه از فسیل تصویربرداری کردند. «لیدا زینگ» از دانشگاه علوم جغرافیایی چین می‌گوید: «من فکر می‌کردم فقط یک جفت از پا و مقداری پر داریم؛ تا اینکه آن‌را با CT تصویربرداری کردیم. بعد از آن، سورپرایز بسیار بزرگی بود.» مک‌کلر گفت: « تا زمانی که شروع به بررسی توزیع پرها کردیم و فهمیدیم که ورق‌های نیمه‌شفافی از پوست وجود دارد، این سورپرایز همچنان ادامه داشت.» محققان کشف خود را در مجله‌ی Gondwana Research منتشر کردند. 
   
  نوشته: بروکس های
  ترجمه: زهرا جهانبانی – مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.