بوقلمون‌های غول‌پیکر ۱ تا ۳ میلیون ساله در استرالیا

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک
  هابل، نتیجه‌ی برخورد کهکشانی را رصد کرده است.
  ساز زدن معلولین با مغز میسر شد!
  بزرگترین دایناسور را بشناسید.
  تلاش دانشمندان در تولید واحدهای سلولی جانوری
  نوعی باکتری‌، اثربخشیِ داروی شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهد.
  تاخیر دوباره در پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب؛ تا سال ۲۰۱۹ صبر کنید.
  سرانجام هویت فسیل اسرارآمیز تایید شد.
  دستگاه مترجمی که صحبت‌های شما را به شکل زنده ترجمه می‌کند!

  بوقلمون‌های غول‌پیکر ۱ تا ۳ میلیون ساله در استرالیا

   
  مجله علمی ایلیاد - «پروگوراگالیناسه»، گونه‌ای از بوقلمون‌های پرنده‌ی غول‌پیکرِ منقرض شده در اواخر دوره‌ی پیلوئن و اوایل دوره‌ی پلیستوکن در بازه‌ی زمانی ۱ تا ۳ میلیون سال پیش، در استرالیا زندگی می‌کرده و یکی از پنج پرنده‌ی مگاپد است که دیرینه‌شناسان دانشگاه فلیندرز وجود آن‌را اثبات کرده‌اند. 

  دیرینه‌شناسان پس از مقایسه دقیق فسیل‌های مگاپد از کوئینزلند در جنوب استرالیا و غرب استرالیا به این نتیجه رسیدند که این بقایا به پنج گونه‌ی منقرض شده‌ی مختلف تعلق دارند.

  هر پنج پرنده خویشاوندانِ «گلیفوال» موجود و بوقلمون‌های «بُرسی» بودند، اما «پروگوراگالیناسه» در رأس بقیه قرار دارد. اولین مگاپودِ منقرض شده پروگوراگالیناسه بوده که تقریبأ ۷.۷ کیلوگرم وزن داشته است. این مگاپودهای غول‌پیکر همراه با کیسه‌دارانِ منقرض شده‌ی غول‌پیکر استرالیا، مثل «دایروتودون‌ها»، شیرهای ماهاوی و کانگورهای کوتاه در دوره‌ی پلیستوکن، بین ۵ میلیون تا ۱۱ هزار سال پیش زندگی می‌کردند. به نظر می‌رسد که هیچکدام از این پرندگان، تپه‌هایی شبیه به پسرعموهای استرالیایی خود نمی‌ساختند؛ چون فاقد پاهای بزرگ و پنجه‌های مناسب برای ساخت تپه بودند.

  این احتمال زیاد است که آن‌ها تخم‌های خود را همانند برخی از مگاپدهای موجود در اندونزی و اقیانوسیه، در شن داغ یا خاک دفن می‌کردند. برخلاف بسیاری از پرندگان منقرض‌شده‌ی بزرگ مثل دودوها، این مگاپدها می‌توانستند پرواز کنند. استخوان‌های پردارِ بزرگ و حجیم، اما بلند و قدرتمند آن‌ها نشان می‌دهد که قدرت پرواز داشتند و احتمالأ بر روی درخت می‌رفتند. «الن شات»، دانشجوی دکترای دانشگاه فلیندرز و نویسنده‌ی ارشد مقاله‌ای در مجله‌ی Royal Society Open Science می‌گوید: «این اکتشافات خارق‌العاده هستند؛ زیرا به ما می‌گویند که بیش از نیمی از مگاپودهای استرالیا در دوره‌ی پلیستوکن منقرض شده‌اند و تاکنون این مسئله را تشخیص نداده بودیم.» 

  دکتر «ترووِر ورثی» نویسنده‌ی ارشد و دانشیار دانشگاه فیلندرز گفت: «این حقیقت که چند عدد از این پرندگان غول‌پیکر در زمان‌های اخیر در استرالیا زندگی می‌کردند تاکنون در فسیل‌ها کشف نشده بود و تحقیق ما نشان می‌دهد که دانش ما در مورد پرندگان ماقبل تاریخِ استرالیا چقدر اندک است. احتمالأ گونه‌های منقرض شده‌ی کوچک‌تر زیادی نیز باید به‌دست دیرینه‌شناسان کشف شوند.» 
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.