انهدام سلول‌های سرطانی با ترکیب ویتامین C و آنتى‌بیوتیک‌

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک
  هابل، نتیجه‌ی برخورد کهکشانی را رصد کرده است.
  ساز زدن معلولین با مغز میسر شد!
  بزرگترین دایناسور را بشناسید.
  تلاش دانشمندان در تولید واحدهای سلولی جانوری
  نوعی باکتری‌، اثربخشیِ داروی شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهد.
  تاخیر دوباره در پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب؛ تا سال ۲۰۱۹ صبر کنید.
  سرانجام هویت فسیل اسرارآمیز تایید شد.
  دستگاه مترجمی که صحبت‌های شما را به شکل زنده ترجمه می‌کند!

  انهدام سلول‌های سرطانی با ترکیب ویتامین C و آنتى‌بیوتیک‌

   
  مجله علمی ایلیاد - دانشمندان روش جدیدی برای مبارزه با سلول‌های بنیادی سرطان ایجاد کرده‌اند که به واسطه‌ی آن، آنتى‌بیوتیک‌ها با ویتامین C ادغام می‌شوند. در آن دسته از روش‌های درمانی که «دوکسىسايکلين» و ویتامین C با هم ترکیب می‌شوند، در مقایسه با عامل ضد سرطان دیگری به نام «دئوکسى-دی-گلوکز-۲»، صد برابر تاثیر بیشتری در کشتن سلول‌های بنیادی سرطان داشتند. مطالعه‌ی جدید با الهام از پژوهش‌های قبلی همین گروه در دانشگاه سالفورد انگلیس انجام گرفته است. محققان به بررسی چگونگی استفاده از ویتامین C برای کشتن سلول‌های بنیادی سرطان پرداخته و در این راستا، از تولید انرژی توسط میتوکندری جلوگیری کرده‌اند. 

  ابتدا، آنتى‌بیوتیک از عبور و مرور سلول‌های سرطانی در میان انواع مختلفی از منابع انرژی و بقای آن جلوگیری می‌کند. لذا این سلول‌ها را مجاب می‌کند تا فقط از گلوکز به‌عنوان منبع انرژی استفاده کنند. از دیدگاه فنی، سلول‌های سرطانی قابلیت انعطاف‌پذیری سوخت و سازشان را از دست می‌دهند و همین عامل برای از بین بردن سلول‌های سرطانی کفایت می‌کند. اما همه‌ی این سلول‌ها از میان نمی‌روند. 

  به اعتقاد دانشمندان، به همین دلیل است که برخی تومورها در مقابل داروها مقاوم می‌شوند. تومورها منبع تغذیه‌ی جدیدی برای خود پیدا کرده و به رشد خود در بدن ادامه می‌دهند. اما ویتامین C وارد عمل شده و به‌عنوان مُشت دوم عمل می‌کند. این ویتامین، منبع آن، گلوکز را حذف کرده و زمینه را برای نابودی سلول‌های بنیادی سرطان در اثر عدم دسترسی به مواد غذایی فراهم می‌نماید. 

  «فدريکا سوگيا» یکی از اعضای گروه بیان کرد: «در این سناریو، ویتامین C به‌عنوان بازدارنده‌ی گليکوليز عمل می‌کند. لذا میزان تولید انرژی در میتوکندری افزایش می‌یابد. از آنجا که دئوکسى سايکلين و ویتامین C هر دو غیر سمی‌ هستند، امید است که درمان‌ها با حداقل عوارض جانبی انجام شوند. اگرچه باید توجه داشت که این پژوهش فقط در سطح آزمایشگاهی انجام شده و هنوز از کارایی دقیق آن در حیوانات و انسان‌ها اطلاع چندانی نداریم، توصیه می‌کنیم این کار را در خانه انجام ندهید. 

  بخش دیگری از مطالعه به بررسی جامع سلول‌های سرطان سینه می‌پردازد؛ به‌همین منظور، از شیوه‌ی عملکرد آن در بیماری‌های دیگر هنوز اطلاعی در اختیار نداریم. اما این مطالعه می‌تواند بسیار نوید بخش باشد، به ویژه که سلول‌های بنیادی سرطان را دربر می‌گیرد. احتمال می‌رود این نوع سلول‌ها عوامل اصلی در رشد تومور باشند و بتوانند نقشی مهم در ابطال درمان‌های دارویی سنتی ایفا کنند. سلول‌های بنیادی عادی ما می‌توانند به هر نوع سلول دیگری در بدن تبدیل بشوند. این کار به پایداری رشد طبیعی و کارکرد زیستی بدن ما کمک می‌کند. اکنون این فرضیه مطرح است که شاید سلول‌های بنیادی سرطان کار مشابهی را در خصوص تومور ها انجام بدهند. اگر این سلول‌ها را از میان برداریم، می‌توانیم به قلب سرطان ضرباتی وارد کنیم. گام بعدی در مطالعات، انجام آزمایش‌ها بر روی سلول‌های سرطانی در انسان‌ها و حیوانات است. 

  «مایکل ليزانتى» یکی از اعضای گروه تحقیقاتی اعلام کرد: «این یافته‌ی جدید را می‌توان به‌عنوان شواهد بیشتری مبنی بر ایفای نقش ویتامین C و سایر ترکیبات غیرسمی در مبارزه علیه سرطان قلمداد کرد. نتایج ما نشان می‌دهد که ویتامین C ماده‌ی نوید‌بخشی برای آزمایش‌های بالینی است و می‌تواند در پیشگیری از وقوع مجدد تومور، پیشرفت و گسترش بیماری موثر واقع شود. یافته‌های این مقاله در مجله Oncotarget منتشر شده است.
   
  نوشته: دیوید نیلد
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sciencealert.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.