مشاهده‌ی درخشان‌ترین کهکشان جهان با لنزی طبیعی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
مشاهده‌ی درخشان‌ترین کهکشان جهان با لنزی طبیعی
 
مجله علمی ایلیاد - دانشمندان در اسپانیا یکی از درخشان‌ترین کهکشان‌های جهان را به کمک عدسی گرانشی کشف کرده‌اند. این کهکشان کشف شده که تقریبأ ۱۰ میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارد، هزاران بار درخشان‌تر از کهکشان راه شیری است. نور این کهکشان توسط گرانش خوشه‌ی کهکشانی نزدیک‌تر به زمین خمیده می‌شود، پدیده‌ای که «همگرایی گرانشی» نام دارد. این اثر، کهکشان دور دست را بدون اغراق در کیفیت‌های نوریِ درخشش آن بزرگ‌نمایی می‌کند و ستاره‌شناسان را قادر می سازد تا این کهکشان را به‌دقت مطالعه کنند. 

همگرایی گرانشی باعث می‌شود این کهکشان کشف شده ۱۱ برابر بزرگ‌تر و درخشان‌تر از آن‌چه در واقعیت هست به نظر برسد. همگرایی همچنین چند تصویر از این کهکشان دوردست نشان می‌دهد که به‌صورت حلقه‌ای به دور منبع میانی گرانش تابش نور قرار دارد. این خاصیت را چندتصویری در همگرایی گرانشی می‌نامند. 

این کهکشان درخشان‌ترین «کهکشانِ زیرمیلی‌متریِ» شناخته شده است، یعنی گروهی از کهکشان‌ها که بخاطر درخشندگی شدیدشان در بخش مادون قرمز دور دست طیف نام‌گذاری شده‌اند. محققان در دانشگاه فنی کارتاگنا و موسسه‌ی اخترفیزیک جزایر قناری از تلسکوپ‌های رصدخانه روکودلوسموچاوس برای بررسی این کهکشان زیرمیلی‌متری استفاده کردند.

آخرین بررسی که این هفته در مجله‌ی Astrophysical Journal Letters منتشر شد، نشان می‌دهد که این کهکشان درخشان و دوردست در واقع کارخانه‌ی ستاره‌سازِ شگفت‌انگیز است که ۱۰۰۰ جرم خورشیدی را در هر سال تولید می‌کند. در مقایسه، کهکشان راه شیری فقط دو جرم خورشیدی را در هر سال تولید می‌کند. 

«سوزانا ایگلسیاس گروس»، اخترفیزیکدان IAC به خبرگزاری‌ها گفت: «این نوع اشیاء پناه‌گاه قدرتمندترین مناطق تشکیل ستاره‌ی شناخته‌شده در جهان هستند. مرحله بعدی مطالعه‌ی محتوای مولکولی خواهد بود.» محققان امیدوارند تلسکوپ‌ها و تداخل‌سنج‌های قدرتمندتر جدید، کهکشان‌های جدید و دوردست را حتی با جزئیات بیشتری نشان دهند و محتوای شیمیایی آن‌ها را نیز مشخص کنند. 
 
نوشته: بروکس های
ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.