دیگر به باتری در بدن انسان نیازی نیست!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
دیگر به باتری در بدن انسان نیازی نیست!
 
مجله علمی ایلیاد - محققان دستگاهی را ساختند که برای ذخیره‌ی انرژی، از یون‌های مایعات بدن استفاده می‌کند. می‌توان از این انرژی برای تامین قدرت دستگاه‌های پزشکی، مانند دستگاه تنظیم‌کننده‌ی ضربان قلب (باتری قلب)، استفاده کرد. در آینده، دستگاه‌های تنظیم‌کننده‌ی ضربان قلب و سایر ایمپلنت‌های پزشکی، دیگر به باتری نیاز ندارند و برق آن‌ها به وسیله‌ی بدن انسان تامین خواهد شد.

گروهی از محققان UCLA و دانشگاه کانکتیکات که اخیراً، به اصطلاح اَبَرخازن بیولوژیکی قادر به تبدیل یون‌های بدن به انرژی قابل ذخیره را آشکار ساختند، به این امر امید دارند. در حال حاضر باتری دستگاهی مانند دستگاه تنظیم‌کننده‌ی ضربان قلب، باید تعویض شود؛ که این خود نیازمند به عمل جراحی دیگر و همراه با خطراتی است. این ابرخازن با استفاده از یون‌ها یا ذرات باردار مایعات بدن از قبیل اوره یا سرم خون، شارژ می‌شود.

این دستگاه می‌تواند همراه با هاروستر انرژی باشد، که انرژی جنبشی بدن را به برق تبدیل می‌کند. این ابرخازن از گرافن و لایه‌ای از پروتئین‌های انسانی اصلاح‌شده که به‌عنوان الکترودی عمل می‌کند که برق به آن وارد و از آن خارج می شود، ساخته شده است. «ماهر الکادی»، محقق فوق دکترای UCLA، در مصاحبه‌ای خبری گفت: «ترکیب کردن هاروسترهای انرژی با ابرخازن‌ها می‌تواند چنان قدرت بی‌حد و اندازه‌ای برای دستگاه‌های قابل کاشت مادام‌العمر ارائه دهد که دیگر هیچ‌وقت به تعویض آن‌ها نیازی نباشد.»

پهنای این ابرخازن فقط یک میکرومتر است که اندازه‌ی کوچک‌اش، آن‌را کارآمد می‌سازد و باعث می‌شود دستگاه بدون ایجاد آسیب، در بدن حرکت کند. «اسلام موسی»، دانشجوی ارشد در کانتیکات، گفت: «برخلاف باتری‌هایی که برای ذخیره‌ی انرژی از واکنش‌های شیمیایی که شامل مواد شیمیایی سمی و الکترولیت‌ها است، استفاده می‌کنند، این نسل جدید از ابرخازن‌های بیولوژیکی، با استفاده از یون‌های موجود یا مولکول‌های باردار سرم خون، انرژی را ذخیره می‌کنند.» محققان این ابرخازن خود را در مجله‌ی Advanced Energy Materials، به‌طور مفصل توضیح داده‌اند.
 
نوشته: بروکس های
ترجمه: مجله علمی ایلیاد
منبع: upi.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.