هوشیار باشید و هوش‌مصنوعی را کنترل کنید.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
هوشیار باشید و هوش‌مصنوعی را کنترل کنید.
 
مجله علمی ایلیاد - امروزه کمتر کسی است که نظرات «ایلان ماسک» را در زمینه‌ی هوش‌مصنوعی نشنیده باشد. ماسک کار بر روی هوش‌مصنوعی را با «احضار شیطان» مقایسه کرده و بارها هشدار داده است که تکنولوژی می‌تواند به خطری برای بقای انسان در این سیاره تبدیل شود. او در گردهمایی فرمانداران ایالات متحده‌ی آمریکا در این هفته نیز این جملات را تکرار کرد و بر روی این جمله‌ی خود تاکید بسیاری کرد: «دولت‌ها باید تنظیم هوش‌مصنوعی را آغاز کنند»

ماسک در جمع حضار گردهمایی تابستانه‌ی فرمانداران ایالات آمریکا گفت: «من با هوش‌مصنوعی سر و کار دارم و اعلام می‌کنم که مردم واقعاً باید نگران هوش‌مصنوعی باشند. من همیشه در حال به صدا آوردن زنگ هشدار هستم، اما مردم تا نبینند که ربات‌ها شروع به کشتار آن‌ها کرده‌اند، نمی‌دانند که باید چه کاری انجام دهند؟ زیرا که این اتفاق در نظر آن‌ها بسیار بعید می‌آید.» هوش‌مصنوعی، خطری جدی برای تمدن‌ها محسوب می‌شود.

ماسک ادامه داد: «راه حل این مشکل، تنظیم‌ کردن است. هوش‌مصنوعی موردی است که استثناً باید دست پیش را بگیریم. زیرا من فکر می‌کنم که اگر این کار را نکنیم و به تنظیم هوش‌مصنوعی نپردازیم، دیگر جایی برای اقدامات پیش‌گیرانه باقی نخواهد ماند.» در ادامه او گفت که چیزی که دولت‌ها به‌عنوان تنظیم کنونی هوش‌مصنوعی در سر دارند، تنها برای زمانی مناسب است که «اتفاقات خیلی بدی افتاده است» و در این زمینه ناکافی است؛ زیرا که تکنولوژی خطری جدی برای تمدن‌ها محسوب می‌شود.

به روال معمول، مخاطب ماسک، آن هوش‌مصنوعی نیست که شرکت‌هایی مثل گوگل، اوبر و مایکروسافت از آن استفاده می¬کنند، بلکه منظور او هوش‌مصنوعی عمومی است که بسیار باهوش‌تر مانند هوش‌مصنوعی در فیلم‌های علمی-تخیلی هستند. ماسک و بسیاری از محققان در زمینه‌ی هوش‌مصنوعی عقیده دارند که تحقیقات بر روی هوش‌مصنوعی کنونی، ما را به هوش‌مصنوعی به تصویر کشیده شده در فیلم‌ها می‌رساند، اما بسیاری از افراد طبقه‌ی علمی جامعه بر این عقیده‌اند که این هدف، مخصوصاً در دوران معاصر، تحقق نخواهد یافت.

چیزی که محققان را نگران کرده، این است که چطور می‌توان از هوش‌های مصنوعی ابتدایی و به اصطلاح احمق کنونی سوءاستفاده کرد. «دیوید ها»، محققی که در پروژه‌ی مغز گوگل مشغول به فعالیت است، در جواب نظرات ماسک، در توئیتر خود اظهار داشت که او بیشتر از آن‌که نگران خطرات هوش‌مصنوعی باشد، نگران استفاده از یادگیری ماشینی، به‌عنوان پوششی بر فعالیت‌های غیراخلاقی بشری است.

«فرانکویس کولت»، خالق پلتفرم «شبکه‌ی‌عصبی کرس»، اظهار داشت که هوش‌مصنوعی مشکل جدیدی را به وجود نمی‌آورد؛ بلکه چند مشکل موجود فعلی را وخیم‌تر می‌کند. او اضافه کرد: «احتمالاً بزرگترین تهدید را می‌توان کنترل جمعیت به وسیله هدف قراردادن به‌صورت پیامی و با ارتش‌هایی از ربات‌های تبلیغاتی دانست.»

چیزی که ماسک در مورد آن صحبت می‌کند بسیار هیجان انگیزتر از چنین استفاده‌هایی از هوش‌مصنوعی است؛ اما برخلاف تهدید اسکای نت، آن‌ها مشکلات کنونی و واقعی هوش‌مصنوعی محسوب می‌شوند. الگوریتم‌های ایجادشده به‌وسیله یادگیری ماشینی در حال اجراشدن در برخی زمینه‌های بحث برانگیز در ایالات متحده است. محققان هشدار دادند که عدم علاقه‌ی کابینه‌ی ترامپ به مسئله‌ی هوش‌مصنوعی و به‌طور کلی علم، به این معنی است که بررسی و تحقیقات لازم بر روی بسیاری از بُعد‌های در حال ظهور در این زمینه محقق نخواهد شد. در این راستا، نظرات ماسک می‌تواند توجه‌هایی را به این زمینه معطوف کند.
 
نوشته: جیمز وینسنت
ترجمه: رضا کاظمی - مجله علمی ایلیاد
منبع: theverge.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.