ورزش و خاصیت جالب آن

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
ورزش و خاصیت جالب آن
 
مجله علمی ایلیاد - بر طبق بررسی یکی از مطالعات قبلی توسط «بنته کلارلوند پدرسون»، استاد علوم بالینی در دانشگاه کپنهاگن دانمارک، فعالیت فیزیکی منظم نشان از راهبردی ضد التهابیِ قوی و طبیعی دارد. این نوع فعالیت‌ها باید در درمان بیماران مبتلا به بیماری‌های سوخت‌وساز قلبی گنجانده شود. یافته‌های جدید که در مجله‌ی اروپایی Clinical Investigation منتشر گردید، حائز اهمیت زیادی هستند؛ زیرا التهاب پایدار در گسترش و پیشرفت بیماری‌های مزمنی از قبیل دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی عروقی نقش دارد. 

پروفسور پدرسون خاطر نشان کرد: «هدف از این بررسی، به‌روزرسانی سازوکارهایی است که طبق آن‌ها سيتوکينز ناشی از ورزش می‌تواند بر بیماری‌های سوخت‌وساز قلبی تاثیر بگذارد.» محققان دریافتند که فعالیت فیزیکی منظم، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش داده و پیشرفت این بیماری‌ها را با محدودیت روبرو می‌سازد. 

التهاب مزمن شرایط را برای مقاومت انسولین، سوء‌عملکرد غشاء درونی رگ و قلب، آتروسکلروسيس پیشرفته، انحطاط سلول‌های عصبی، کم‌خونی و کاهش حجم عضلانی مساعد می‌کند. با این شرایط، ناتوانی فرد تشدید شده و میزان فعالیت‌های فیزیکی کاهش می‌یابد. عدم انجام فعالیت‌های فیزیکی باعث افزایش تجمع چربی احشايى شده و متعاقباً التهاب را بیشتر می‌کند. در پی آن، اختلالات سوخت‌وساز، آتروسکلروسيس، و گسترش شبکه‌ای از بیماری‌های مزمن پدید می‌آیند. 

حلقه‌ای خبیث از التهاب مزمن در بیماری‌های روماتیسم التهابی باعث بروز بازهنجارى و بدتر شدن التهاب مزمن می‌شود. لذا کم خونی، خستگی و کاهش حجم عضلانی و سایر علائم مرتبط با بیماری در کنار این التهاب نمایان می‌شوند. این موارد، سوءعملکرد قلبی عروقی را در پی دارند.

پدرسون افزود: «مطالعات نشان می‌دهد که افزایش متوسط به بالای IL-6  و  IL-10 در اثر ورزش با بازداری از  TNFαو انگیزش  IL-1ra منجر به بروز اثرات مستقیم ضد التهابی می‌شود. علاوه براین،  IL-6 اثری مستقیم بر سوخت‌وساز ليپيد و گلوکز می‌گذارد. از جمله اثرات غیرمستقیم ضدالتهابی در پی انجام ورزش طولانی مدت می‌توان به محدود شدن چربی شکمی اشاره کرد. فعالیت فیزیکی، راهبردی قوی ضد التهابی و ارتقا دهنده سوخت‌وساز است که اثرات جانبی ناچیزی دارد و به بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی عروقی توصیه می‌شود.»
 
نوشته: انریکو دلازارو
ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
منبع: sci-news.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.