کشف ویروس میله‌ای در گوریل‌های کوهستانی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
کشف ویروس میله‌ای در گوریل‌های کوهستانی
 
مجله علمی ایلیاد - محققان، ویروس تبخالی را در گوریل‌های کوهستانی وحشی کشف کردند که بسیار شبیه به «ویروس میله‌ای اپشتین» در انسان است. ویروس میله‌ای اپشتین، ویروس تبخالی گاما در جنس لنفوسیتروپروس است. این ویروس یکی از گسترده‌ترین و شایع‌ترین عوامل بیماری‌زای انسان است که بیش از ۹۰ درصد انسان‌ها را آلوده می‌کند و در تمام طول عمر در بدن آن‌ها باقی می‌ماند و معمولاً فاقد علائم یا عواقب سلامتی عمده‌ای است. 

با این حال این ویروس می‌تواند برای افراد مبتلا به ایدز و سیستم‌های ایمنی سرکوب‌شده، چالش‌برانگیز باشد و منجر به انواع خاصی از سرطان شود. ویروس میله‌ای اپشتین نیز یکی از علل اصلی مونونوکلئوز است که معمولاً «بیماری بوسیدن» نامیده می‌شود. دکتر «تیرا اسمایلی ایوانز» از دانشگاه دیویس کالیفرنیا و همکارانش دریافتند که گوریل‌های کوهستانی وحشی نیز ویروس تبخالی از نوع خودشان دارند.

این گروه در مطالعه‌ی خود نمونه‌های گیاهی جویده شده و دورانداخته شده توسط گوریل‌های کوهی را در دو گروه جمعیتی گوریل‌های ویرونگا ساکن در ویرونگا مسیف و گوریل‌های بویندی ساکن در جنگل غیرقابل نفوذ بویندی در اوگاندا جمع‌آوری کردند. سپس محققان بزاق باقی‌مانده روی این گیاهان را تجزیه و تحلیل کردند. این روش نمونه‌برداری دهانی غیرتهاجمی نشان داد که این ویروس در گوریل‌ها گسترده شده است که ۵۲ درصد از گوریل‌های نوزاد مورد مطالعه را آلوده کرده است. این نسبت، مشابه با نسبتی است که در نوزادان کشورهای کمتر توسعه‌یافته دیده شده است.

دانشمندان گفتند: «این ویروس خطر کمی برای گوریل‌های کوهی سالم دارد و مانند ویروس میله‌ای اپشتین، معمولاً در بدن آن‌ها ساکت است. هیچ کدام از گوریل‌های زنده‌ی مورد مطالعه، علائم داشتن آن‌را نشان ندادند.» با این حال این نویسندگان دریافتند که برخی از گوریل‌های نوزاد که به دلایل طبیعی مرده‌ بودند و کالبدشکافی شده بودند، بیماری «هایپرپلازی لنفاوی واکنشی ریوی» داشتند، یعنی بیماری‌ای که در نوزادان انسان و کودکان خردسال مبتلا به ایدزِ آلوده به ویروس میله‌ای اپشتین دیده می‌شود. 

این یافته‌ها می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره‌ی بیماری‌های انسانی فراهم کند و پیامدهای حفاظتی برای گوریل‌ها داشته باشد. دکتر ایوانز گفت: «ویروس‌ها می‌توانند در گونه‌های مختلف رفتارهای مشابهی داشته باشند. یادگیری در مورد چگونگی واکنش به این ویروس در محیط طبیعی ممکن است در داشتن درک بهتری از چگونگی تاثیر گذاشتن ویروس میله‌ای اپشتین بر نوزادان انسانی، به ما کمک کند.» این تحقیق در مجله‌ی Scientific Reports منتشر شده است. 
 
نوشته: SciNews
ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
منبع: sci-news.com
مطالب پیشنهادی
مشاوره رایگان جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور
در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.