مشاهده‌ی تکثیر DNA در مدل سلولی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود.
  گامی به سمت تولید سوخت هیدروژنی با بازده‌ی کوانتومی بیش از ۱۰۰ درصد
  کمین سیاهچاله‌های هیولا در لبه‌ی کهکشان‌های مارپیچی
  دانشمندان موفق به یافتن راهی برای خودکشی سلول‌های سرطانی شدند.
  میگوی مانتیس از هواپیما قوی‌تر است.
  اخترشناسان دور‌ترین کهکشان مارپیچی را کشف کردند.
  تردید در تاثیر مولتی‌ویتامین‌ها بر بهبود سلامت قلب در مردها
  بررسی تشعشعات محیطی؛ وای‌فای، موبایل و موز!
  تعیین قدمت آثار هنری غارهای کارائیب، با روشی پیشرفته
  رابطه‌ی سفید شدن موی سر آقایان با انسداد رگ‌ها
  نگاه رصدخانه‌‌ی هرشل به منطقه‌‌ی بی‌‌نظم ستاره‌زایی‌‌
  یازده چیزی که از نظر مردم برای سلامتی خیلی مضر هستند.
  ماموت‌های پشمالوی مذکر بیشتر در دام‌های طبیعی گیر افتاده‌اند!
  زمان آغاز تغییرات عظیم انسانی بر روی زمین
  نکات ضروری در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ
  رصد خوشه‌ی عظیم کهکشانی Abel1300
  ابزاری برای مطالعه‌ی آب‌فشان‌های انسلادوس

  مشاهده‌ی تکثیر DNA در مدل سلولی

   
  مجله علمی ایلیاد - محققان معتقدند که رفتار شبیه به لکنت زبان که در آن، DNA تقسیم و رونویسی می‌شود، به سلول اجازه می‌دهد که تکثیر را دو بار بررسی کند. دانشمندان، روش مؤثرتری را برای برجسته کردن و مشاهده‌ی سیستم مولکولی درون سلول توسعه داده‌اند. محققان با استفاده از بیومارکرهای فلورسنت، تکثیر DNA درون سلول باکتری را با موفقیت مشاهده کردند. محققان بر این باور بودند که باکتری مانند بسیاری از سلول‌های دیگر تقسیم می‌شود، به آرامی رونوشتی از هر جزء سلولی از جمله DNA را در دیواره‌ی سلولی قبل از تقسیم و تکثیر، می‌سازد.

  وقتی محققان این فرآیند را در زمان واقعی دیدند، ترتیبی پیچیده‌تر و ظاهراً غیرمنتظره‌ای از وقایع را مشاهده کردند. یافته‌ها نشان داد که فقط جزئی سلولی به‌نام «DNA B helicase»، در طول فرآیند ثابت مانده بود. این آنزیم به‌عنوان پناه‌گاه مولکولی برای فرآیند تکثیر عمل می‌کند. محققان در مقاله‌ی خود که اخیراً در مجله‌ی eLife منتشر شده بود، نوشتند: «داده‌های ما، مدل نیمه منقطع بسیار پذیرفته‌شده‌ی تکثیر کروموزومی را به چالش می‌کشد و در عوض از مکانیسمی کاملاً منقطع حمایت می‌کند که در آن، ترکیب هر دو رشته‌های جلویی و عقبی، اغلب قطع می‌شود.»

  دانشمندان توانستند با استفاده از پروتئین‌های یافت‌شده در عروس دریایی، تکثیر را ببینند. محققان، سلول‌های باکتری را با پروتئین‌های فلورسنت متصل به سیستم مولکولی را مهندسی کردند. وقتی پرتوهای لیزر روی سلول‌ها متمرکز شده بود، دانشمندان توانستند حرکات سیستم مولکولی در طی تکثیر ژنتیکی را ببینند. «مارک لیک»، فیزیکدان بیولوژیک در دانشگاه یورک، در نشریه‌ای خبری گفت: «ما در روش جدیدی از میکروسکوپ نوری برخوردار بودیم که به ما این امکان را داد تا فرآیند جذاب تکثیر که مولکول به مولکول رخ می‌دهد را ببینیم.»

  محققان معتقدند که رفتار شبیه به لکنت زبان که در آن، DNA تقسیم و رونویسی می‌شود، به سلول اجازه می‌دهد که تکثیر را دو بار بررسی کند. لیک گفت: «عمل لکنتی، نقاط بررسی‌ای را در مراحل مختلف فرآیند رونویسی DNA ارائه می‌دهد، تا اطمینان حاصل شود که هیج خطایی صورت نگرفته و اگر خطایی وجود دارد، قبل از اینکه خیلی دیر شود، آن‌ها را تصحیح کند. بدین معنی که سلول‌ها می‌توانند به جای تلاش برای تصحیح غیرقابل کنترل در رشته‌ای کامل و بزرگ از آن، در بخش کوچکی از DNA رفع خطا کنند. اگرچه این فرآیند ناهنجار و تقریباً تصادفی به‌نظر می‌رسد، اما در واقع بسیار کارآمد است.»

  محققان دریافتند که این فرآیند بسیار پویاتر از فرآیندی است که قبلاً شناخته شده بود. دانشمندان امیدوار هستند که مطالعه‌ی مداوم آن‌ها در مورد تکثیر DNA بتواند در درک بهتر اشتباه‌هایی که رخ می‌دهد و همچنین نحوه‌ی تصحیح اشتباه‌ها، به آن‌ها کمک کند. درک خطاهای رمزگذاری می‌تواند در توسعه‌ی درمان‌ برای بیماری‌های ناشی از نقص ژنتیکی، از جمله سرطان، به دانشمندان کمک کند. 
   
  نوشته: بروکس های
  ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.