تردید در وجود حیات تایتان

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • تردید در وجود حیات تایتان

   
  مجله علمی ایلیاد - غشاهاى سلولی، عناصر اساسی حیات در زمین هستند، اما برای اینکه این عناصر در قمرهای زحل وجود داشته باشند، به ترکیب متفاوتی نیاز دارند. باید وجود دریاچه‌های متان، دمای منفی ۲۹۰ درجه‌ی فارنهایت و موارد دیگر را هم در نظر گرفت. اکنون دانشمندان ماده‌ای کلیدی کشف کرده‌اند که می‌گویند می‌تواند ساختارهای غشا مانند را در شرایط نامناسب تایتان ایجاد کند. پس آن‌ها به سرنخ جدیدی برای جستجوی حیات در سایر قسمت‎های منظومه‌ی شمسی دست پیدا کرده‌اند.

  دانشمندان دانشگاه کورنل در سال ۲۰۱۵ مطالعه‌ای انجام دادند که در آن، نحوه‌ی ایجاد حیات در جهان‌های سرد بدون آب مورد بررسی قرار گرفت. آن‌ها در بررسی مواد شیمیایی سازنده‌ی غشاهاى سلول مانند در تایتان، بزرگترین قمر زحل، از شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای استفاده کردند.

  این لایه‌های آبی نازک، انعطاف‌پذیر و قوی، ماده‌ی آلی سلول‌ها را احاطه می‌کنند. اما در اجرام حاوی متان که در آن‌ها خبری از آب نیست، این غشاها چه شکل و شمایلی می‌توانند داشته باشند؟ به گفته‌ی محققان، ترکیب آلی سم�'ی و بدون رنگی به‌نام «آکريلونيتريل» می‌تواند امیدوارکننده‌ترین گزینه باشد. این ترکیب با عنوان «وینیل سيانيد» نیز شناخته می‌شود. محققان افزودند که احتمال دارد این ترکیبات به یکدیگر ملحق شده و گوی‌های توخالی به‌نام «آزوتوزوم» ایجاد کنند.

  «مایکل موما» مدیر مرکز زیست اخترشناسی گودارد موسسه‌ی اخترزیست‌شناسی ناسا گفت: «قابلیت ایجاد غشایى پایدار برای تفکیک محیط درونی از محیط خارجی حائز اهمیت بسیاری است؛ زیرا ابزارهای لازم را برای نگهداری طولانی‌مدت مواد شیمیایی فراهم می‌کند. اگر ساختارهای غشا مانند توسط وینیل سيانيد ایجاد شده باشند، محققان گام بلندی به سوی کشف حیات در قمر زحل خواهند برداشت.»

  اکنون دانشمندان ناسا با استفاده از آرایه‌ی تلکسوپ آلما در شیلی، مقادیر بسیار زیادی از وینیل سيانيد را در جو تایتان کشف کرده‌اند. دانشمندان قبلاً گمانه‌زنی‌هایی درباره وجود مولکول در جو تایتان مطرح کرده بودند، اما حالا گروه ناسا با بررسی ۱۱ مجموعه داده‌ی حاصل از تلسکوپ آلما موفق به شناسایی سه خط طیفی شده است که با ردپای شیمیایی مطابقت دارد.

  به گفته گروه پژوهشی ناسا، وینیل سيانيد در غلظت های « ۲.۸ بخش در هر میلیارد» نیز وجود دارد و احتمالاً در ارتفاع ۲۰۰ کیلومتری در جو تایتان به وفور یافت می‌شود. این ماده از استراتوسفر به جو راه یافته و قبل از آمدن به قسمت سطح، چگال‌تر می‌شود. گروه ناسا محاسباتى درباره‌ی میزان نفوذ وینیل سيانيد به دومین دریاچه‌ی بزرگ تایتان انجام دادند. تخمین زده می‌شود که در طول حیات تایتان، وینیل سيانيد کافی برای ۱۰۰ میلیون آزوتوزوم در هر میلی‌متر از مایع در این قمر تجمع یافته باشد.

  «مارتین کوردينر» دانشمند گودارد و نویسنده‌ی ارشد مقاله اظهار داشت: «خبر کشف این ماده‌ی شیمیایی فرار و مرتبط با اخترزیست‌شناسی، برای آن دسته از دانشمندانی هیجان‌انگیز است که در صدد یافتن حیات در جهان‌های یخی مثل تایتان هستند. این یافته، درک ما را نسبت به پیچیدگی شیمیایی منظومه‌ی شمسی گسترش می‌دهد.»
   
  این ویدیو نمایی از این اکتشاف را نشان می دهد. مقاله حاضر در مجله Science Advances منتشر شد.
   
  نوشته: نیک لاوارس
  منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: newatlas.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.