اگر نمی‌توان سیگاری‌ها را ترک داد، از ته‌سیگار آن‌ها آسفالت درست کنیم!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • ماه آبی، ماه سرخ، اَبَرماه یا ماه‌گرفتگی؟ - همه چیز درباره‌ی پدیده‌ی نجومی بعدازظهر ۱۱بهمن
  داروی جدید دیابت و نقش امیدبخش آن در برابر بیماری آلزایمر
  ارزش هر بیت‌کوین تا آخر سال ۲۰۱۸ میلادی، به ۶۰،۰۰۰ دلار می‌رسد!
  عکس زیبای تلسکوپ ESO از کهکشانِ NGC1398
  چرا استیون هاوکینگ با وجود بیماری سخت، عمر طولانی داشته است؟
  کمبود خواب می‌تواند باعث اضطراب و استرس شود.
  خبری خوش؛ سوراخ لایه اُزون در حال ترمیم است.
  شناسایی خودکار گونه‌های پرندگان ممکن شد!
  ناسا زمین و ماه را زیر نظر دارد.
  دنباله‌دارها به تشکیل جو زمین کمک کرده‌اند.
  بررسی تاثیر تغییرات آب و هوایی بر اقیانوس‌های جهان
  هورمونی که باعث تثبیت حجم خون می‌شود.
  زمینه‌های مختلف تحقیقاتی دانشگاه سیدنی استرالیا
  گونه‌ی عنکبوت دریایی جدید، به‌نام اسطوره‌ی موسیقی نام‌گذاری شد.
  دانشمندان فرضیه‌ای صد ساله را رد کردند!
  شاید منظومه‌ی‌شمسی در حبابی کیهانی به وجود آمده باشد!
  ورزش به کمک درمان مشکلات شناختی می‌رود.

  اگر نمی‌توان سیگاری‌ها را ترک داد، از ته‌سیگار آن‌ها آسفالت درست کنیم!

   
   
  مجله علمی ایلیاد - ته‌سیگارهای بسیار کوچک هر ساله ۱.۲ میلیون تُن به زباله‌های سمی اضافه می‌کنند. دانشمندان  راه جدیدی برای حذف این زباله‌ها از محیط ارائه داده‌اند که از این راه ته‌سیگارها را می‌توان به آسفالت تبدیل کرده و در جاده‌ها استفاده کرد. آسفالت ساخته شده از ته‌سیگار نه تنها ترکیبات خطرناک آن‌ها را از محیط حذف می‌کند، بلکه گرمای کمتری از خورشید را جذب کرده، اثر جزیره‌ی‌ گرمایی شهری را کاهش داده و باعث کم شدن دما در مناطقی می‌شود که از این آسفالت استفاده می‌کنند.

  بر اساس تحقیقات گروهی از دانشگاه سلطنتی فناوری ملبرن استرالیا این ته‌سیگارها در بین رایج‌ترین زباله‌ها در جهان هستند و زمان زیادی برای تجزیه‌ی آن‌ها لازم است و در این مدت مواد خطرناک بسیاری در محیط آزاد می‌کنند.

  دکتر «عباس مهاجرانی» که محقق ارشد این تحقیق است، می‌گوید: «من سالها است به دنبال راه‌های عملی برای حل مشکل آلودگی حاصل از ته‌سیگارها هستم.» مواد مضری همچون آرسنیک، کروم، نیکل و کادمیوم توسط فیلتر موجود در سیگار گرفته می‌شود و زمانی که دور انداخته می‌شوند در آن‌ها باقی می‌ماند.

  این گروه تحقیقاتی ته‌سیگارها را در آسفالت استفاده شده در جاده‌ها و واکس پارافین استفاده شده در عایق الکتریکی، شمع‌ها و دیگر کاربردهای دیگر به‌کار برده‌اند. ته‌سیگارها در مواد پس‌ماند به دام افتاده و از تراوش مواد سمی آن به محیط جلوگیری می‌شود. علاوه بر جلوگیری از ورود مواد سمی به طبیعت، نشان داده شد که آسفالت به‌دست آمده توان تحمل ترافیک سنگین و همچنین کاهش رسانایی گرمایی را دارد. رسانایی گرمایی سبب به‌وجود آمدن اثر جزیره‌ی گرمایی شهری می‌شود.

  محققان در مورد سرعت یا سادگی استفاده از آسفالت ساخته شده با ته‌سیگار برای مصارف تجاری چیزی نگفته‌اند؛ اما یقیناً می‌توانیم از این امکان بهره ببریم و ۶ تریلیون ته‌سیگاری که به‌طور سالانه تولید می‌شود را از بین ببریم. اگرچه بهترین راه حل قانع کردن افراد برای سیگار نکشیدن است، اما به‌نظر می‌رسد با افزایش جمعیت جهان که تخمین زده شده است تا سال ۲۰۲۵ افزایش ۵۰ درصدی خواهد داشت، مشکل ته‌سیگار حل نخواهد شد.

  مهاجرانی و گروهش به‌طور جدی بر حل این مشکل تمرکز دارند. آن‌ها سال گذشته آجرهایی ساختند که همچون آسفالت ساخته شده از ته‌سیگار مواد شیمیایی مضر ته‌سیگار را به دام انداخته و آن‌را در مسیر درست به‌کار می‌برد. این مطالعه نشان داد آجرهای ساخته شده از ته‌سیگار نیاز به انرژی کمتری برای ساختن دارند، سبک‌تر بوده و خواص عایق بهتری نسبت به آجرهای استاندارد دارد که به معنی کم شدن هزینه‌ی گرمایش و سرمایش است. همچنین سال پیش شرکتی از نیوجرسی نشان داد که چگونه ته‌سیگارها را می‌توان با فرایند فشردن و ترکیب کردن که به محصولات پلاستیکی تبدیل کرد.

  اگر نتوانیم همه‌ی انسان‌ها را قانع کنیم که سیگار نکشند، حداقل می‌توانیم زباله‌های تولید شده را به روش مهربانانه‌تری وارد محیط‌زیست کنیم. مهاجرانی می‌گوید: «فیلترهای سیگار برای به دام انداختن صدها ماده‌ی سمی طراحی شده‌اند و تنها راه برای کنترل این مواد کپسوله کردن آن‌ها به روشی سبک‌تر یا تولید آجر و محصولات دیگر با آن است. این تحقیقات نشان می‌دهد که می‌توان با ساخت مصالح ساختمانی جدید، همزمان محیط‌زیست را از مشکل زباله نیز رهانید.»

  این تحقیق در نشریه‌ی Construction and Building Materials به چاپ رسیده است.
   
  نوشته: دیوید نیلد
  ترجمه: معصومه رحیمی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sciencealert.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.