رفتار ستاره‌ای در مرکز کهکشان، مهر تاییدی بر نسبیت عام اینشتین زد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • ماه آبی، ماه سرخ، اَبَرماه یا ماه‌گرفتگی؟ - همه چیز درباره‌ی پدیده‌ی نجومی بعدازظهر ۱۱بهمن
  داروی جدید دیابت و نقش امیدبخش آن در برابر بیماری آلزایمر
  ارزش هر بیت‌کوین تا آخر سال ۲۰۱۸ میلادی، به ۶۰،۰۰۰ دلار می‌رسد!
  عکس زیبای تلسکوپ ESO از کهکشانِ NGC1398
  چرا استیون هاوکینگ با وجود بیماری سخت، عمر طولانی داشته است؟
  کمبود خواب می‌تواند باعث اضطراب و استرس شود.
  خبری خوش؛ سوراخ لایه اُزون در حال ترمیم است.
  شناسایی خودکار گونه‌های پرندگان ممکن شد!
  ناسا زمین و ماه را زیر نظر دارد.
  دنباله‌دارها به تشکیل جو زمین کمک کرده‌اند.
  بررسی تاثیر تغییرات آب و هوایی بر اقیانوس‌های جهان
  هورمونی که باعث تثبیت حجم خون می‌شود.
  زمینه‌های مختلف تحقیقاتی دانشگاه سیدنی استرالیا
  گونه‌ی عنکبوت دریایی جدید، به‌نام اسطوره‌ی موسیقی نام‌گذاری شد.
  دانشمندان فرضیه‌ای صد ساله را رد کردند!
  شاید منظومه‌ی‌شمسی در حبابی کیهانی به وجود آمده باشد!
  ورزش به کمک درمان مشکلات شناختی می‌رود.

  رفتار ستاره‌ای در مرکز کهکشان، مهر تاییدی بر نسبیت عام اینشتین زد.

   
   
  مجله علمی ایلیاد - فیزیکدانان و منجمان هنوز آزمایش‌های بسیار دقیقی بر روی نظریه‌ی عام اینشتین انجام می‌دهند. آزمایشاتی که از طریق نفشه‌برداری و شبیه‌سازی‌های کامپیوتری صورت می‌گیرد. اما باز هم نتایج این آزمایش‌ها با نسبیت عام اینشتین هم‌خوانی دارد و مهر تاییدی بر این نظریه است.

   این مطالعه و تحقیق با تمرکز بر ستارگانی با نام‌های s2 ،s38 و s55 که کوتاه‌ترین دوره‌ی گردش اطراف Sagittarius A، که منبعی رادیویی در نزدیکی مرکز کهکشان راه شیری است را دارند صورت گرفت و در نشریه‌ی  Astrophysical به چاپ رسید. این گروه محقق مقایسه‌‌ای بین قوانین نیوتون و نسیبت عام انجام دادند که تفاوت واضحی بین مشاهداتشان و پیش‌بینی نیوتن در مورد جاذبه وجود داشت.

  چرخش و حرکت ستاره s2 هم‌خوانی بیشتری با نظریه‌ی اینشتین دارد تا نظریه‌ی نیوتن. با فرض این‌که نظریه‌ی نیوتن درست باشد، مکان سیاه‌چاله و مدار چرخش این ستاره، نسبت به آن چیزی که انتظار داریم تفاوت اندکی دارد.

   «مرضیه پارسا» از دانشگاه کلن آلمان می‌گوید: «بهترین محیط آزمایشگاهی برای مطالعه، چگونگی حرکت ستارگان در نسبیت، همان مرکز کهکشان است. من بسیار متحیر و شگفت‌زده هستم از روش‌هایی که در این زمینه می‌توانیم با آن پیشرفت کنیم. روش‌هایی نظیر شبیه‌سازی ستارگان و اطلاعات دقیق آن‌ها و سرعتی که با آن، ستارگان نزدیک سیاه‌چاله می‌چرخند.»

  هرچند نتایج این تحقیقات با نسبیت عام در یک راستا قرار دارد، اما این دلیل نمی‌شود نسبیت عام مورد تحقیق و پرسش قرار نگیرد. گروه‌های دیگر سعی در مشاهده این ستاره‌ها دارند تا بفهمند نسبیت عام چگونه مانع انجام آزمایش‌ها در سایر محیط‌ها می‌شود. مشاهدات آن‌قدر بزرگ و وسیع است که بعضی افراد با تردیدهایی سعی در تغییر و اصلاح نظریه‌ی اینشتین کردند؛ اما با کمی گذر زمان فهمیدند این نظریه بسیار شفاف و روشن است و نیازی برای تغییر آن نیست. این موضوع به «نظریه اوکام» هم مرتبط می‌شود. استفاده از نظریه‌ی اوکام و کار و تلاش بیشتر بر روی نظریه‌ی نسبیت عام به ما می‌گوید که آیا این نظریه درست است یا خیر؟

  «آندر ایکا»، عضو این گروه محقق در دانشگاه کلن می‌گوید: «در طول این تحقیقات ما به این تنیجه رسیدیم که برای مقایسه و مطالعه‌ی ستاره‌ی s2 در نسبیت به اطلاعات و جزییات بسیار دقیق و حساسی نیازمندیم.» این تحقیقات اطلاعات دیگری هم در مورد مرکز کهکشان راه‌شیری می‌دهد که جرمی نزدیک به ۴.۷ میلیون برابر جرم خورشید دارد و فاصله آن از سیاره ما ۲۸ هزار سال نوری است.
   
  نوشته: آلفردو کارپینتی
  ترجمه: علیرضا شیخ‌سفلی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: iflscience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.