تاریخچه گرمایش زمین، فقط در ۳۵ ثانیه

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!
  سیارک یا دنباله‌دار؟ به‌راستی ماهیت آوموآموا چیست؟
  دو فسیل متعلق به دوره‌ی ادیاکاران کشف شد.
  اثر استرس بر گلبول‌های سفید و افزایش خطر حمله‌ی قلبی در بیماران دیابتی

  تاریخچه گرمایش زمین، فقط در ۳۵ ثانیه

   
  مجله علمی ایلیاد - در سال ۲۰۱۶ میلادی، مارپیچ دمایی رخ داده است. امسال، دایره‌ی دمایی رخ داده که روند گرمایش جهانی را به وضوح نشان می‌دهد. ویدیویی جدید آهنگ گرمایش جهانی کشورهای جهان را از افغانستان تا زیمبابوه نشان می‌دهد. ستون‌ها میانگین دمای سالیانه‌ی هر کشور را نشان می‌دهند که خلاف قاعده بالا و پایین می‌رود. این نمایش شبیه مشاهده‌ی ضربان قلب در نمایش‌گر است. 

  به‌جای اینکه بگوییم شبیه به ضربان قلب عادی به‌نظر می‌رسد، مشخص است که دمای بیش از ۱۰۰ کشور به‌خاطر افزایش آلودگی کربنی بیشتر شده است. درحالی‌که تغییرات انفرادی در میزان گرمای هر سال وجود دارد، سیگنال تغییر آب و هوایی عاری از اشتباه است. «آنتی لیپونن»، فیزیکدان در موسسه‌ی هواشناسی فنلاند که این گرافیک را تهیه کرده، گفت: «هیچ کشور مجزایی وجود ندارد که خارج از این نمودار باشد. گرمایش واقعأ جهانی است، نه محلی.» 

  در حالی‌که مارپیچ دمایی میانگین دمای جهانی را نشان داد، انیمیشن لیپونن از داده‌های ناسا برای نمایش تک‌تک کشورها به تفکیک منطقه استفاده می‌کند. این انیمیشن شما را دعوت می‌کند تا به‌دنبال کشورتان تا محلی که سال پیش به آنجا سفر کردید، بگردید. اما این گرافیک را به‌طور کلی نگاه کنید؛ مشخص است که همگی در اینجا مشترک هستیم. هیچ کشوری در برابر افزایش دما مصون نیست، چه برسد به اثرات دیگرِ تغییر آب و هوا. 

  مشخص است که گرمایش جهانی در حال تسریع است. در سه دهه‌ی اخیر که در ثانیه‌ی چهاردهم ویدیو آغاز می شود، ستارگان از مرکز دورتر و دورتر می‌شوند. سال‌های خنک‌تر از حد نرمال تا دهه‌ی ۹۰ کمیاب‌تر می‌شوند و دیگر به‌طور کامل ناپدید می‌شوند. 

  سه سال گذشته گرم‌ترین سال‌هایی بوده‌اند که تاکنون ثبت شده‌اند. تعدادی از کشورها بیش از دو درجه‌ی سلسیوس گرم‌تر از خط مبنای سال‌های ۱۹۸۰-۱۹۵۱ در این گرافیک شده‌اند. این امر باعث می‌شود در بالای محدوده‌ی گرمایش پذیرفته شده در توافقنامه‌ی پاریس قرار گیرند و به‌عنوان هشداری برای گرمایش سریع قلمداد شوند. 

  کل جهان در مدت چند ماه ۱.۵ درجه‌ی سلسیوس در بالای سطوح ماقبل صنعتی قرار گرفت. اگر گرمایش جهانی به‌طور دائمی از حد آستانه عبور کند، احتمالأ باعث می شود جزایر کوچک توسط دریا بلعیده شوند، مرجان‌ها بمیرند و امواج گرما رایج‌تر و شدیدتر شوند. 

  این اعداد به تنهایی انتزاعی هستند. حتی اگر این اعداد در نموداری خطی ترسیم شوند، نمی‌توانند به‌طور کلی مسیری که در آن قرار دارند را نشان دهند. لیپونن گفت که این انیمیشن را ساخته تا به شکلی «جذاب و واضح» اطلاعاتی را درباره‌ی گرمایش جهانی ارائه دهد، به گونه‌ای که برای مردم قابل درک باشد. 

  مأموریت انجام شد. 
   
  نوشته: برایان کان
  ترجمه: سحر  الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.