پایانی شکوه‌مند برای قهرمان فضا؛ «کاسینی»

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • بزرگترین تهدیدهای سلامت عمومی در ده سال آینده، از نظر بیل گیتس
  اتوماتیکا؛ ربات‌هایی که طبل، گیتار و پیانو می‌نوازند.
  کرمی هجده میلیون ساله که هرگز جفت‌گیری نکرده!
  منبع دوتایی امواج گرانشی؛ سیاه‌چاله‌های دوتایی
  آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک
  هابل، نتیجه‌ی برخورد کهکشانی را رصد کرده است.
  ساز زدن معلولین با مغز میسر شد!
  بزرگترین دایناسور را بشناسید.
  تلاش دانشمندان در تولید واحدهای سلولی جانوری

  پایانی شکوه‌مند برای قهرمان فضا؛ «کاسینی»

   
  مجله علمی ایلیاد - علی عمانی - فضاپیمای کاسینی پس از ۱۹ سال سفر فضایی و گردش در کنار سیاره‌ی زحل، امروز جمعه ۲۴ شهریورماه ۱۳۹۶ به ماموریت خود پایان می‌دهد؛ پایانی شکوه‌مند برای قهرمانی پیر، که دستاوردهایش دید بشریت را نسبت به فضا، منظومه‌ی شمسی، سیارات و اقمار آن، برای همیشه تغییر داد.

  سازمان فضایی ناسا در سال ۹۷ میلادی، فضاپیمایی را به فضا پرتاب کرد تا بتواند برای چند سال به گردشی علمی در اطراف سیاره‌ی زیبای زحل بپردازد. ناسا و کاسینی تنها نبودند؛ سازمان فضایی اروپا با کاوشگر «هایگنس» همراه آن‌ها بود. کاسینی در سال ۲۰۰۴ میلادی در مدار زحل قرار گرفت و ماموریتش آغاز شد. این فضاپیما تقریباً هر ماه یک بار قمر تایتان را ملاقات می‌کرد و نیروی لازم برای گردش بعدی به دور زحل را کسب می‌کرد. این‌کار باعث می‌شد تا کاسینی سوخت کمتری مصرف کند.

  در یکی از این ملاقات‌ها در سال ۲۰۰۵، کاسینی کاوشگر هایگنس را به سوی تایتان فرستاد. هایگنس توانست بر سطح این قمر فرود آید و در ۹۰ دقیقه‌ای که مهمان تایتان بود، تصاویر و اطلاعات مفیدی را از اتمسفر و سطح این قمر به زمین فرستاد. دلیل پرتاب این کاوشگر این بود که جو غلیظ تایتان، مانع رصد مستقیم آن می‌شد؛ اما هویگنس نشان داد که در سطح این قمر «استیلن» به سه حالت مایع، جامد و گاز وجود دارد و حتی رودهایی از آن در سطح تیتان جاری است.

  کاسینی یادگارهای زیادی از خود به‌جا گذاشته است که یکی از معروف‌ترین آن‌ها تصویر «نقطه‌ی آبی» (زمین) در کنار زحل است. از اکتشافات مهم آن می‌توان به ماهیت و شکل دقیق حلقه‌های زحل و ساختار شش‌ضلعی عجیب در قطب شمال این سیاره اشاره کرد.

  کاسینی ماموریتی موفق را پشت سر گذاشته است و دید بشریت را نسبت به سیارات و ماموریت‌های فضایی تغییر داده است. اکنون این کاوشگر به پایان ماموریت خود رسیده است. روز دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶، تغییر مسیر کاسینی به سمت سیاره‌ی زحل آغاز شد و امروز جمعه ۲۴ شهریور به این سیاره برخورد خواهد کرد و این سفینه در گازهای اتمسفر زحل نابود خواهد شد.

  این شمارش معکوس برای پایان جسم کاسینی است، اما روح دستاوردهای کاسینی برای همیشه در ذهن بشر خواهد ماند و برای زمینی‌ها جاودانه خواهد بود.

  نوشته: علی عمانی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.