کشف چهار سیاره‌ی بیگانه در اطراف ستاره «تائو ستی»

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • بزرگترین تهدیدهای سلامت عمومی در ده سال آینده، از نظر بیل گیتس
  اتوماتیکا؛ ربات‌هایی که طبل، گیتار و پیانو می‌نوازند.
  کرمی هجده میلیون ساله که هرگز جفت‌گیری نکرده!
  منبع دوتایی امواج گرانشی؛ سیاه‌چاله‌های دوتایی
  آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک
  هابل، نتیجه‌ی برخورد کهکشانی را رصد کرده است.
  ساز زدن معلولین با مغز میسر شد!
  بزرگترین دایناسور را بشناسید.
  تلاش دانشمندان در تولید واحدهای سلولی جانوری

  کشف چهار سیاره‌ی بیگانه در اطراف ستاره «تائو ستی»

   
   
   
  مجله علمی ایلیاد - گروهی چند ملیتی از اخترشناسان چهار سیاره در پیرامون ستاره‌ای با نام «تائو ستی» کشف کرده‌اند که کمتر از دوازده سال نوری با منظومه شمسی ما فاصله دارد. تائو ستی ستاره‌ای خورشید مانند واقع در فاصله ۱۱.۹ سال نوری با ما است که در صورت فلکی قيطوس جای دارد. این ستاره که با نام HD 8102  نیز شناخته می‌شود، به لحاظ درخشندگی و اندازه شباهت زیادی به خورشید ما دارد؛ اما مثل خورشید فعال نیست. 

  در سال ۲۰۱۲، اخترشناس دانشگاه هرتفوردشاير، دکتر «ميکو تومى» و همکارانش از کشف پنج سیاره‌ی احتمالی در منظومه‌ی تائو ستی خبر دادند که نام‌های تائو ستی a ، b ، c و  d را بر آن‌ها گذاشتند. در مطالعه‌ای جدید، همان گروه تحقیقاتی به تایید وجود تائو ستی  e و  f پرداخت و دو سیاره‌ی کاملاً جدید به نام‌های تائو ستی  g و  hنیز کشف شد. 

  دکتر تومی طی توضیحاتی گفت: «ما راه بسیار فوق العاده‌ای برای تفکیک میان سیگنال‌های حاصل از سیارات و سیگنال‌های حاصل از فعالیت ستارگان پیدا کردیم. ما دریافتیم که فعالیت ستاره با طول‌موج‌های مختلفی همراه است و سپس از این اطلاعات برای تفکیک این فعالیت‌ها از سیگنال‌های سیارات استفاده کردیم.»

  هر چهار سیاره نسبتاً کوچک‌ هستند و جرم آن‌ها کمتر از چهار برابر جرم زمین است. آن‌ها به ترتیب هر ۲۰، ۴۹ ، ۱۶۰ و ۶۴۲ روز یک‌بار به دور تائو ستی گردش می‌کنند. دو مورد از سیاره‌ها به نام تائو ستی e  و  f به ترتیب در لبه‌های درونی و بیرونی ناحیه‌ی قابل سکونت واقع شده‌اند. آن‌ها از نامزدهای حاوی شرایط قابل حیات به شمار می‌آیند، اگرچه آثار منفی بزرگی پیرامون ستاره میزبان آن‌ها، از میزان سکونت‌پذیری‌شان می‌کاهد و در معرض بمباران شدید شهاب سنگ‌ها و سيارک‌ها قرار می‌گیرند. 

  تائو ستی e ،f ، g وh  با مشاهده‌ی تکانه‌هایی در حرکت ستاره والد کشف شدند. این کار مستلزم روش‌های حساس برای تشخیص تغییرات در حرکت ستاره بود. دکتر «فابو فنگ» عضو گروه و محققی از دانشگاه هرتفوردشاير بیان کرد: «ما به‌طرز چشم‌گیری در حال نزدیک شدن به دقت  ۱۰ سانتی‌متر در هر ثانیه هستیم که ما در شناسایی سیاره‌های زمین مانند کمک شایانی خواهد کرد. شناسایی چنین تکانه‌های ضعیفی دستاورد بزرگی در جستجوی سیاره‌های زمین مانند و درک قابلیت سکونت زمین محسوب می‌شود.»

  پروفسور «استیون وت» عضو گروه و استاد دانشگاه کالیفرنیا، سانتاکروز خاطر نشان کرد: «ما اکنون در حال گذر از حد آستانه هستیم. مدل‌سازی‌های پیچیده از مجموعه داده‌های بزرگ به ما کمک خواهد کرد تا خطاهاى حاصل از فعالیت ستارگان را از پیچیدگی در آوریم.»

  یافته‌های این گروه در مقاله‌ای در مجله‌ی Astronomical Journal منتشر خواهد شد. 
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.