روش‌های نادرست استفاده از لنز چشمی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  روش‌های نادرست استفاده از لنز چشمی

   
   
  مجله علمی ایلیاد - طبق تازه‌ترین مطالعه‌ی صورت گرفته توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، حدود ۴۵ میلیون نفر در ایالات متحده لنز چشمی دارند و بیشتر آن‌ها به درستی از آن استفاده نمی‌کنند. حدود ۹۰ درصد از بزرگسالان ایالات متحده با لنز در چشم می‌خوابند، در زمان اتمام تاریخ مصرف آن‌ها را تعویض نمی‌کنند و یا کارهای دیگری که باعث می‌شود چشم‌پزشک اجازه‌ی استفاده از لنز را ندهد.
   
  مرکز مبارزه با بیماری‌ها (CDC) خواستار توقف استفاده از لنزها است؛ استفاده‌ی نادرست از لنزهای چشمی خطر عفونت‌های چشم را افزایش می‌دهد و حتی ممکن است باعث از دست دادن بینایی‌‌تان شود.

  استفاده از لنزهای چشمی نسبت به عینک‌ها مزایایی هم دارد؛ لنزها بینایی شما را بهبود می‌دهند و به شما امکان دیدن اطراف را می‌دهد بدون اینکه همانند عینک روی بینی سُر بخورد و یا با ورود به مکان گرم بخار شود و آزاردهنده باشد. اما اگر لنزها به درستی گذاشته نشوند و یا تمیز نباشند، می‌توانند به عفونت چشم منجر شوند. میکروب‌ها به راحتی به لنز می‌چسبند و می‌توانند چشم شما را آلوده کنند. اگر باکتری‌ها و ویروس‌ها به قرنیه‌ی چشم شما حمله کنند، ممکن است باعث مشکلات بینایی و یا حتی از دست دادن بینایی شود.

  برای این مطالعه CDC از بیش از ۴،۵۰۰ بزرگسال آمریکایی و بیش از ۱،۶۰۰ کودک ۱۲ تا ۱۷ ساله برای بررسی نحوه‌ی استفاده از لنزهای چشمی استفاده کرد. آن‌ها دریافتند که ۸۵ درصد از ۱۲ تا ۱۷ ساله‌ها، حداقل یک عادت بد دارند که شانس ابتلا به عفونت چشم را افزایش می‌دهد. در میان بزرگسالان، این درصد بالاتر است، ۸۷ درصد.

  طبق گزارش CDC، بدترین عادات رایج به شرح زیر است؛


  خوابیدن یا چرت زدن درحالی که لنز در چشم دارید.

  هنگامی‌که در خواب لنز در چشم دارید، قرنیه اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند و باعث ورود و رشد میکروب‌ها می‌شود. به گفته CDC، خوابیدن با لنزهای چشمی شانس ابتلا به عفونت چشم را ۶ تا ۸ بار افزایش می‌دهد.


  شنا کردن درحالی که لنز در چشم دارید.

  طبق گزارش CDC در سال ۲۰۱۶، وضعیت استخرها بسیار نابه‌سامان است. باکتری‌های موجود در آب استخرها ممکن است به لنز چشم شما بچسبند.


  تعویض نکردن لنزها با اتمام تاریخ مصرف

  برخی از لنزهای چشمی روزانه و یک‌بار مصرف هستند، برخی دیگر برای دو هفته یا یک ماه کامل قابل استفاده هستند. در هر صورت، اگر شما لنزها را بیشتر از زمان تعیین شده استفاده کنید، ممکن است منجر به ایجاد میکروب‌ها و ناراحتی در چشم شود.


  تعویض نکردن مداوم محفظه‌های نگهداری لنز

  طبق گفته‌ی آکادمی چشم پزشکی آمریکا، هر سه ماه یک‌بار بایستی محفظه‌های نگهداری چشم تعویض شوند. به این دلیل که محفظه‌های نگهداری حاوی باکتری است که می‌تواند لنزها و چشمان شما را آلوده کند.


  اضافه کردن محلول جدید به ظرف نگهداری محلول قبلی

  اضافه کردن محلول جدید به ظرف محلول قبلی که استفاده کرده‌اید و باقی مانده آن را بیرون نریخته‌اید، باعث رشد میکروب‌ها می‌شود.


  نگهداری لنزها در آب شهری

  آب لوله‌ی شهری با آنکه برای نوشیدن مناسب است، اما میکرواُرگانیسم‌هایی دارد که می‌تواند به لنزها چسبیده و به چشم صدمه وارد کند.


  مراجعه نکردن به چشم‌پزشک حداقل سالی یک‌بار

  در صورتی که معاینه مرتب چشمی نداشته باشید از سلامت چشم‌ها و لنزها بی‌اطلاع خواهید بود.


  بنابراین، بهترین شیوه چیست؟

  تمیزی! قبل از دست زدن به لنزها دست‌های خود را با صابون بشویید، از محلول برای پاک کردن لنز استفاده کنید، جای نگهداری لنز را هرچند وقت یک‌بار تعویض کنید و لنزها را بیش از زمان تعیین شده استفاده نکنید.
   
  نوشته: آلساندرا پوتنزا
  ترجمه: فاطمه علی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: theverge.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.