احیای نورون‌ها در ناحیه‌ی غیرمعمول مغز

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک
  هابل، نتیجه‌ی برخورد کهکشانی را رصد کرده است.
  ساز زدن معلولین با مغز میسر شد!
  بزرگترین دایناسور را بشناسید.
  تلاش دانشمندان در تولید واحدهای سلولی جانوری
  نوعی باکتری‌، اثربخشیِ داروی شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهد.
  تاخیر دوباره در پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب؛ تا سال ۲۰۱۹ صبر کنید.
  سرانجام هویت فسیل اسرارآمیز تایید شد.
  دستگاه مترجمی که صحبت‌های شما را به شکل زنده ترجمه می‌کند!

  احیای نورون‌ها در ناحیه‌ی غیرمعمول مغز

   
  مجله علمی ایلیاد - دانشمندان برای اولین بار کشف کردند که مغز موش بالغ سلول‌های جدیدی را در «آمیگدال»، قسمتی در مغز، تولید می‌کند؛ این یافته در درمان بهتر شرایطی مانند اضطراب و افسردگی و نیز درک کلی از مغز سودمند خواهد بود. آمیگدال مسئول پاسخ به احساسات است، به‌خصوص احساسات مربوط به ترس و روابط نابسامانی که منجر به اختلالات اضطراب همچون اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) می‌شوند.

  به گفته‌ی گروهی از دانشگاه کوئینزلند در استرالیا، در صورتی که مغز قادر به احیای نورون‌های آمیگدال باشد، می‌تواند به‌عنوان راهی برای مقابله با مشکلات مربوط به سلامت روان باشد. 

  «پانکجا سا»، عضو یکی از گروه‌های موسسه‌ی مغز کوئینزلند می‌گوید: «هرچند پیش از این پی برده بودیم که نورون‌های جدید در مغز بالغ ایجاد می‌شوند، اما این اولین بار است که سلول های جدید در آمیگدال کشف شده است. این یافته تاثیر زیادی در درک نقش آمیگدال در کنترل ترس و خاطرات ترسناک دارد.» 

  پیش از این، نوروژنز، فرآیند تولید نورون‌های جدید، تنها در هیپوکامپ بزرگسالان یافت شده بود. هیپوکامپ بخشی از مغز است که در ارتباط با حافظه‌ی بلند مدت و همچنین پاسخ‌های عاطفی است.

  نوروژنز بزرگسالان برای اولین بار در دهه‌ی ۱۹۶۰ شناخته و در دهه‌ی ۱۹۹۰ به‌طور گسترده پذیرفته شد. این یافته تا حدی مرهون کشف سلول‌های بنیادی در مغز موش بالغ هست؛ سلول‌های بنیادی سلول‌هایی هستند که می‌توانند به دیگر سلول‌ها تقسیم شوند و رشد کنند. کشف صورت گرفته توسط گروهی از موسسه‌ی مغز کوئینزلند بود و از آن زمان دانشمندان تایید کرده‌اند که همین روند در انسان نیز اتفاق می‌افتد.

  براساس مطالعات جدید انجام شده روی موش‌ها، محققان شواهدی درمورد سلول‌های بنیادی مشابه در آمگدال یافتند. کار پیش روی محققان، یافتن نتایج مشابه در انسان است.

  در حال حاضر مشخص نیست که این نورون‌های جدید چه کار می‌کنند یا چگونه مغز از آن‌ها استفاده می‌کند؟ با این‌حال تعیین مکان آن‌ها برای انجام مطالعات بیشتر جالب و ارزشمند است. هرچند اسرار مغز به آهستگی درحال رمزگشایی است، بااین‌حال موارد بسیاری هست که هنوز ناشناخته مانده است. برای مثال، می‌دانیم که فرآیند ساخته شدن نوروژنز با مصرف نوشیدنی‌های الکلی کاهش می‌یابد و با ترک آن به‌حالت اول برمی‌گردد.

  ضمناً، مطالعه منتشر شده در ماه ژوئیه ۲۰۱۷ نشان داد که کاشت سلول‌های بنیادی در مغز به افزایش طول عمر موش‌ها کمک می‌کند و این امکان وجود دارد که رویکرد مشابه در اینجا نیز تاثیر مثبتی داشته باشد.

  یکی دیگر از محققان، «دانیشا جاهوری» گفت: «یافتن راه‌های تحریک تولید سلول‌های مغزی جدید در آمیگدال روش‌های جدیدی برای درمان اختلالات پردازش ترس که شامل اضطراب، PTSD و افسردگی است، پیش روی ما قرار می‌دهد.»
   
  نوشته: دیوید نیلد
  ترجمه: فاطمه علی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sciencealert.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.