خطر سکته‌ی مغزی در کمین جوانان معتاد به «متامفتامین»

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  خطر سکته‌ی مغزی در کمین جوانان معتاد به «متامفتامین»

   
   
   
  مجله علمی ایلیاد - بر اساس بررسی جدیدی، مصرف «متامفتامین» خطر سکته‌ی مغزی در جوانان را بالا می‌برد. مصرف متامفتامین با نوعی سکته‌ی مغزی ناشی از خونریزی در مغز ارتباط قوی دارد؛ این نوع سکته در واقع «سکته‌ی مغزی هموراژیک» نامیده می‌شود که بر خلاف سکته‌ی مغزی ایسکمیک است. همچنین، سکته‌های مغزی، در میان مصرف‌کنندگان جوان متامفتامین مرگبارتر از سکته‌های مغزی عمومی در میان جمعیت جوانان است. 

  به گفته‌ی محققان، با توجه به افزایش مصرف متامفتامین در سراسر دنیا، یافته‌ها خبرهای نگران‌کننده‌ای می‌دهند. محققان در ۲۳ آگوست ۲۰۱۷ در مجله‌ی Neurology, Neurosurgery & Psychiatry نوشتند: «با افزایش مصرف متامفتامین، به اَشکال قوی‌تر آن، فشار بیماری و آسیب‌های مربوط به متامفتامین به ویژه در میان جوانان رو به افزایش است.» در واقع، این احتمال وجود دارد که سوء مصرف متامفتامین باعث افزایش نرخ سکته‌ی مغزی در میان جوانان در دهه‌های اخیر شده باشد. 

  محققان در این مطالعه داده‌های ۷۷ گزارش قبلی در مورد رابطه‌ی بین مصرف متامفتامین و سکته‌ی مغزی در میان افراد زیر ۴۵ سال را تجزیه و تحلیل کردند. محققان گفتند که به‌طور کلی، گزارش‌ها نشان می‌دهد که بین مصرف متامفتامین و سکته‌ی مغزی به ویژه سکته‌ی مغزی هموراژیک رابطه وجود دارد. مثلأ در مطالعه‌ای بر روی بیش از ۳ میلیون بیمار که در بیمارستان‌های تگزاس درمان شدند، مشخص شد جوانانی که در مصرف آمفتامین، از جمله متامفتامین سوء استفاده کردند پنج برابر بیشتر از جوانانی که این نوع دارو را مصرف نکردند در معرض سکته‌ی مغزی هموراژیک قرار داشتند.
   
  در این مطالعه ۹۸ مورد از جوانانی که دچار سکته‌ی مغزی شده بودند و متامفتامین مصرف کرده بودند را بررسی کرد. از میان این سکته‌ها، ۸۰ درصد هموراژیک بودند. این میزان خیلی بیشتر از نرخ سکته‌ی مغزی هموراژیک در میان جمعیت عمومی زیر ۴۵ سال است که در آن، ۴۰ تا ۵۰ درصد از سکته‌های مغزی هموراژیک هستند. 

  بر اساس این مطالعه، تقریبأ یک‌سوم از مصرف‌کنندگان جوان متامفتامین که دچار سکته‌ی مغزی هموراژیک شدند در نتیجه‌ی این سکته‌ی مغزی از دنیا رفتند. این نرخ خیلی بیشتر از نرخ مرگ و میر جوانان در جمعیت عمومی است که دچار سکته‌ی مغزی شده‌اند است. 

  به گفته محققان، سکته‌ی مغزی هموراژیک با اختلالات عروقی مثل فشار خون بالا و واسکولیت یا التهاب رگ‌ها همراه است و مصرف مکرر متامفتامین باعث افزایش فشار خون در مصرف‌کنندگانی شد که در ابتدا فشار خون نرمالی داشتند. جوانانی که متامفتامین مصرف می‌کنند و پزشکانی که آن‌ها را درمان می‌کنند، باید از خطر روزافزون سکته‌ی مغزی ناشی از این دارو آگاه باشند. 

  مصرف‌کنندگان نیز باید از علایم هشدار دهنده‌ی اولیه‌ی سکته‌ی مغزی اطلاع داشته باشند. برخی از مصرف‌کنندگان علایمی مثل سردرد، مشکلات گفتاری و زبانی و مشکلات بینایی را در ابتدا به‌طور موقتی تجربه می‌کنند؛ اما بعدأ دچار سکته‌ی مغزی تمام عیار می‌شوند. محققان افزودند: «افزایش خطر سکته‌ی مغزی هموراژیک باید در میان مصرف‌کنندگان جوان متامفتامین و جوامع آن‌ها تأکید شود. این کار آن‌ها را تشویق خواهد کرد تا در زمینه ی مصرف دارو و اقدامات خود درمانی کمک کنند.» 
   
  نوشته: ریچارد رتنر
  ترجمه: سحر  الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: livescience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.