آنتنی کوچک رابط بین انسان و کامپیوتر می‌شود.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • بزرگترین تهدیدهای سلامت عمومی در ده سال آینده، از نظر بیل گیتس
  اتوماتیکا؛ ربات‌هایی که طبل، گیتار و پیانو می‌نوازند.
  کرمی هجده میلیون ساله که هرگز جفت‌گیری نکرده!
  منبع دوتایی امواج گرانشی؛ سیاه‌چاله‌های دوتایی
  آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک
  هابل، نتیجه‌ی برخورد کهکشانی را رصد کرده است.
  ساز زدن معلولین با مغز میسر شد!
  بزرگترین دایناسور را بشناسید.
  تلاش دانشمندان در تولید واحدهای سلولی جانوری

  آنتنی کوچک رابط بین انسان و کامپیوتر می‌شود.

   
   
   
  مجله علمی ایلیاد - محققان دانشگاه نورث‌ایسترن در بوستون آنتنی را طراحی کردند که ۱۰۰ برابر کوچک‌تر از آنتن‌های امروزی است. این پیشرفت می‌تواند راه را برای رابط‌های کاربری مغزی-رایانه‌ای و گوشی‌های همراه با قابلیت کاشتن در بدن باز کند.

  اگر رویای کاشتن تلفن همراه در دستتان جالب به‌نظر می‌رسد، پیشرفت‌های اخیر انجام ‌شده در دانشگاه نورث‌ایسترن بوستون برایتان خوشایند خواهد بود. گروهی از محققان این دانشگاه، آنتنی را طراحی کردند که ۱۰۰ برابر کوچک‌تر از نمونه‌ی امروزی بوده و می‌تواند زمینه‌ی پیشرفت در تجهیزات پزشکی، تلفن‌های انگشتی و رابط‌های کاربری مغزی-رایانه‌ای باشد.

  گروه تحقیقاتی موفق به طراحی و ساخت وسیله‌ای شدند که موج‌های الکترومغناطیسی را دریافت کرده و آن‌ها را به موج‌های صوتی تبدیل می‌کند که طول‌موج کمتری دارند و در نتیجه، آنتن مورد نظر می‌تواند کوچک‌تر ساخته شود. به‌منظور تسریعِ عمل تبدیل، دانشمندان رشته‌ی مواد از ورقه‌های پیزومغناطیسی نازکی استفاده کردند. این مواد در واکنش با موج الکترومغناطیس، انقباض و انبساط می‌یابد که این امر منجر به تولید لرزش‌های صوتی می‌شود. یافته‌ها نشان داد این آنتن جدید می‌تواند ۲.۵ گیگاهرتز سیگنال را ۱۰۰ هزار برابر بهتر و موثرتر از آنتنی معمولی در همین اندازه، ارسال و دریافت کند. گزارش‌های این تحقیقات در مجله‌ی Nature Communications منتشر شده است.

  به لطف این کشف جدید، گستره‌ی تجهیزاتی که می‌توان آن‌ها را کوچک‌تر کرد، بسیار عظیم است. پیشرفت-های آینده در این زمینه می‌تواند به ما در ساخت ماهواره‌های کوچک‌تر، تغییر معنای تکنولوژی دستی با فراهم‌سازی امکان کاشتن آن و ایجاد راه‌های بیشتر برای کنترل سلامت بیماران توسط متخصصان کمک کند.

  «نیان سان»، نویسنده‌ی اصلی این مقاله، کاربرد تکنولوژی فوق در زمینه‌ی رابط‌های کاربری مغزی-رایانه‌ای را بسیار هیجان‌انگیز می‌بیند. به نقل از او، این کاربردها علمی-تخیلی هستند. او در حال حاضر به کمک جراح اعصابی در بیمارستان عمومی ماساچوست مشغول طراحی وسیله‌ا‌ی کاشتنی است که قابلیت خواندن و یا کنترل فعالیت‌های عصبی را داشته باشد.
   
  این امر می‌تواند به تشخیص و درمان بهتر اختلالات عصبی کمک شایانی کرده و راه را برای تجهیزاتی باز کند که قادرند مغز ما را به رایانه‌ها متصل کنند. این تکنولوژی هنوز نوپا است، پس ما باید منتظر باشیم و ببینیم که این تکنولوژی به تولید انبوه خواهد رسید یا خیر؟
   
  نوشته: پاتریک کاوگل
  ترجمه: رضا کاظمی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: futurism.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.