مشاهده‌ی سیاهچاله‌های غول‌پیکر با رصد عروس‌دریایی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  مشاهده‌ی سیاهچاله‌های غول‌پیکر با رصد عروس‌دریایی

   
  مجله علمی ایلیاد - گروهی تحقیقاتی بین‌المللی به رهبری دکتر «بيانکا پوگيانتى» از رصدخانه‌ی اخترشناسى پادوا از ابزار MUSE در تلسکوپ بسیار بزرگ ESO برای مطالعه‌ی چگونگی جدا کردن گاز از کهکشان‌های عروس‌دریایی استفاده کرده است؛ این کهکشان‌ها بازو‌های طویلی از مواد دارند که چند هزار سال نوری گستردگی دارند. کهکشان‌های عروس‌دریایی فقط در خوشه‌های کهکشان یافت می‌شوند و بسیار نادر هستند؛ تاکنون فقط بیش از ۴۰۰ کهکشان عروس‌دریایی احتمالی یافت شده است.

  بازوهای این کهکشان‌ها در اثر فرآیندی در خوشه‌های کهکشانی ایجاد شده‌اند. جاذبه‌ی گرانشى متقابل آن‌ها باعث می‌شود تا کهکشان‌ها با سرعت زیادی به درون خوشه‌های کهکشانی بیافتند؛ کهکشان‌ها در اینجا با گاز چگال و داغى مواجه می‌شوند که همانند طوفانی سهمگین عمل کرده و گازها را به خارج از قرص کهکشان می‌راند.

  شش نمونه از مجموع هفت کهکشان عروس‌دریایی مشاهده شده توسط دکتر پوگيانتى و همکاران دارای سیاهچاله‌ی غول‌پیکر در هسته‌ی مرکزی خود هستند که از گازهای پیرامون تغذیه می‌کند. دکتر پوگيانتى خاطر نشان کرد: «این ارتباط قوی میان فرآیند عاری‌سازی فشار و سیاهچاله‌های فعال پیش‌بینی نشده و قبلاً هم گزارشی از آن صورت نگرفته بود. به‌نظر می‌رسد سياهچاله‌ی مرکزی از گازهایى تغذیه می‌کند که به مرکز کهکشان می‌رسند.»

  یکی از سؤالات دیرین این است که چرا فقط کسر کوچکی از سیاهچاله‌های غول‌پیکر در هسته‌ی کهکشان‌ها فعال‌ هستند. سیاهچاله‌های غول‌پیکر تقریباً در همه‌ی کهکشان‌ها وجود دارند؛ پس چرا تعداد اندکی از آن‌ها ماده را جذب کرده و به روشنی می‌درخشند؟

  دکتر «یارا جافه» محققی از رصدخانه اخترشناسى ESO بیان کرد: «مشاهده‌های MUSE  ساز و کار جدیدی را برای کشیده شدن گاز به سمت حاشیه‌ی سیاهچاله عرضه می‌کند. این نتیجه حائز اهمیت است، زیرا قطعه‌ی جدیدی از پازل را فراهم می‌کند و بینش تازه‌ای از ارتباط میان سیاهچاله‌های غول‌پیکر و کهکشان‌های میزبان آن‌ها به‌دست می‌دهد.»

  دکتر پوگيانتى افزود: «یکی از معماهای طولانی در حوزه‌ی اخترشناسى، درک این مسئله بوده است که کهکشان‌ها چگونه شکل گرفته و در کیهانِ در حال انبساط و تکامل، دچار تغییر می‌شوند. کهکشان‌های عروس‌دریایی کلیدی برای درک تکامل کهکشان‌ها هستند، چرا که آن‌ها در مرکز تحولی عظیم مورد رصد قرار گرفته‌اند.»

  این مقاله در ۱۷ آگوست سال ۲۰۱۷ در مجله‌ی  Nature منتشر شد.
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.