شامپانزه‌ها می‌توانند قواعد بازی «سنگ، کاغذ، قیچی» را درک کنند.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  شامپانزه‌ها می‌توانند قواعد بازی «سنگ، کاغذ، قیچی» را درک کنند.

   
   
  مجله علمی ایلیاد - براساس مطالعه‌ی جدید که مقاله‌ی آن در مجله‌ی Primates به‌چاپ رسید، شامپانزه‌ها می‌توانند قواعد این بازی مشهور را بفهمند که بر طبق آن، کاغذ سنگ را، سنگ قیچی را و قیچی کاغذ را شکست می‌دهد. گروه تحقیقاتی در مطالعه‌ی جدیدش، دانشمندان دانشگاه کیوتو را مجبور کرد تا این مسئله را بررسی کنند که آیا شامپانزه‌ها می‌توانند الگوی عرضی را با آموزش دیدن قواعد بازی سنگ کاغذ قیچی یاد بگیرند یا خیر؟

  محققان بیان کردند: «رابطه‌ی میان سیگنال‌ها غیرخطی بوده و باید در این بافت که جفت‌ها چگونه گروه‌بندی می‌شوند، درک و تفهیم شود. یادگیری چنین الگوهای عرضی مستلزم ظرفیت‌های ذهنی بالا و پیشرفته‌ای است. توانایی انجام این کار در زمان ایجاد شبکه‌ای پیچیده از روابط، حل مسائل یا به‌روزرسانی اطلاعات در خصوص موضوعی مشخص مفید و موثر خواهد بود.»

  در این مطالعه، هفت شامپانزه بررسی شدند که در موسسه‌ی تحقیقات پریمات دانشگاه کیوتوی ژاپن نگهداری می‌شدند. دانشمندان خاطرنشان کردند: «شامپانزه در مقابل صفحه‌ی لمسی رایانه‌ای قرار گرفتند و به آن‌ها آموزش داده شد تا بر اساس قواعد بازی، قوی‌ترین گزینه‌ای را که در صفحه‌ی نمایش می‌دیدند، انتخاب نمایند. آن‌ها در ابتدا زنجیره‌ی کاغذ و سنگ را فرا گرفتند؛ سپس سنگ و قیچی و در نهایت هم قیچی و کاغذ. شامپانزه‌ها پس از آن‌که دریافتند جفت‌ها چگونه با یکدیگر تناسب پیدا می‌کنند، جفت‌های مختلف به‌طور تصادفی در صفحه‌ی نمایش به آن‌ها نشان داده شد. پنج عدد از مجموع هفت شامپانزه پس از متوسط ۳۰۷ جلسه، دوره‌ی آموزشی را پشت سر گذاشتند که نشان می‌دهد، آن‌ها الگوی دایره‌ای را یاد گرفتند. شامپانزه‌ها به جلسات قیچی و کاغذ بیشتری نیاز داشتند. پس می‌توان نتیجه گرفت که آن‌ها در نهایی‌سازی حالت دایره‌ای به مشکل برخورده بودند.»

  محققان قواعد بازی را به ۳۸ کودک پیش‌دبستانی یاد دادند تا فرآیند یادگیری شامپانزه‌ها را با انسان‌های رده‌ی سنی ۳ تا ۶ سال مقایسه کنند. کودکان سختی بسیار اندکی در یادگیری بازی تجربه کردند و به‌طور میانگین در ۵ جلسه آن‌را فرا گرفتند.

  محققان در ادامه توضیح دادند: «عملکرد کودکان با سن آن‌ها رابطه داشت. هرچقدر کودکان سن بیشتری داشتند، وقتی تمامی سه جفت به‌طور تصادفی به آن‌ها نشان داده شد، عملکرد دقیق‌تری از خود بروز دادند. شرکت‌کنندگان بالای چهار سال بازی را با مهارت بیشتری انجام دادند و بر عامل شانس تکیه نکردند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که کودکان توانایی یادگیری رابطه‌ی دایره‌ای و حل مسائل الگوی عرضی را تقریباً در سن چهار سالگی یاد می‌گیرند. عملکرد شامپانزه‎ها در طول جلسات جفت ترکیبی مشابه با عملکرد کودکان چهار ساله بود. ما امیدواریم که یافته‌های‌مان الهام‌بخش مطالعات آینده بشود تا چگونگی تاثیر سن و جنسیت بر توانایی اعضای گونه‌های مختلف برای یادگیری روابط دایره‌ای بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.»
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.