آثار ۴۳ میلیون ساله‌ی کیسه‌داری در ترکیه

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  آثار ۴۳ میلیون ساله‌ی کیسه‌داری در ترکیه

   
  مجله علمی ایلیاد - بر اساس مقاله‌ی جدید منتشر شده در مجله‌ی Plos One ، فسیل‌های کشف شده در کشور ترکیه نشان از گونه‌ی جدیدی دارد که یکی از خویشاوندان ناشناخته‌ی کیسه‌داران امروزی برشمرده می‌شود. این گونه‌ی جدید که «آناتوليادلفيس» نامیده می‌شود، کیسه‌داری گوشتخوار و غیرعادی به اندازه‌ی گربه است. این جاندار در حدود ۴۳ میلیون سال قبل در ترکیه‌ی امروزی و دوره‌ی زمین‌شناسی ائوسن زندگی می‌کرده است.
   
  این حیوان ماقبل تاریخ با وزن تقریبی ۳ الی ۴ کیلوگرم و اندازه‌ای برابر با گربه‌ی اهلی، یکی از بزرگترین متاتريان‌هاى نیمکره‌ی شمالی به‌شمار می‌رود. دو گونه‌ی آمریکای شمالی نیز در این دسته جای می‌گیرند؛ «صاریغ ویرجینیا» (۲.۴ کیلوگرم) و «ديدلفودون وراکس» (۲ تا ۶ کیلوگرم). 

  جمجمه‌ی حفظ شده با حالت سه بعدی و اسکلتی کامل از گونه‌ی آناتوليادلفيس در سال ۲۰۰۲ در مرکز ترکیه کشف و جمع‌آوری گردید. دکتر «مورات ماگا» از دانشگاه واشنگتن و دکتر «رابين بک» از دانشگاه‌ سالفورد به تجزیه و تحلیل مواد اکتشافی پرداختند. 

  تحلیل‌های آنان نشان می‌دهد که گونه‌ی آناتوليادلفيس بسیار چابک بوده و توان بالا رفتن از ارتفاعات را داشته است. دندان‌های پیش آسیابی بزرگ و آروار‌ه‌های قوی آن نشان می‌دهد که این حیوان گوشت‌خوار بوده و از توانایی خرد کردن اشیای سخت برخوردار بوده است. همین عامل آن‌را به نخستین متاتريان گوشت‌خوار دوره‌ی سنوزوئيک تبدیل می‌کند. دکتر بک گفت: «آناتوليادلفيس به ما می‌گوید که متاتريان‌های نیمکره‌ی شمالی بسیار متنوع‌تر از آن‌چه که تصور می‌شود، بودند. همه‌ی آن‌ها در زمره‌ی حشره‌خواران کوچک جای نمی‌گیرند.»

  باستان‌شناسان توضیح دادند: «نیمکره‌ی شمالی در عصر سنوزوئيک دارای يوتاريان‌های گوشت‌خوار متعددی به اندازه‌ی گربه بود که با گونه‌ی آناتوليادلفيس رقابت کرده است. با این حال، يوتاريان‌های گوشت‌خوار هم شاید در چینه‌بندی اوزونچارشيدره یافت شوند که در این عصر شاید جزیره‌ای بوده است. این نشان می‌دهد که گونه‌ی آناتوليادلفيس شاید در غیاب رقابت‌کنندگان يوتاريان‌ها تکامل یافته‌اند. اگر صحت داشته باشد، از این فرضیه پشتیبانی می‌شود که يوتاريان‌ها در رقابت با متاتريان‌ها پیروز شده‌اند.»
   
  نوشته: انریکو دلازارو
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.