تغییر تنفس در واکنش به التهاب عفونت باکتریایی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  تغییر تنفس در واکنش به التهاب عفونت باکتریایی

   
   
  مجله علمی ایلیاد - در مطالعه‌ی اخیر، دانشمندان کشف کردند که اتیلن در تنفس داوطلبان سالم مدت کمی پس از عفونت باکتریایی شناسایی شده است که نشان می‌دهد اتیلنِ موجود در بازدم را می‌توان به‌عنوان نشانگر زیستیِ عفونت باکتریایی در کلینیک به‌کار برد. 

  اتیلن (C2H4) یک هورمون گیاهیِ شناخته شده است که تکامل و واکنش‌های استرس را تعدیل می‌کند. با این وجود، اتیلن اخیرأ به‌عنوان محصول اکسیداسیون لیپید در پستانداران معرفی شده است. در انسان‌ها، رویدادهای استرس‌زا مثل قرارگیری در معرض نور فرابنفش و بریدن پوست در حین حراجی قلب، می‌توانند باعث ایجاد اتیلن در تنفس و پوست شوند. 

  استرس اکسیداتیو مولفه‌ی مهم التهاب و واکنش سیستم ایمنی به عفونت است. گروهی از محققان از دانشگاه رادوبود، دانشگاه جانز هاپکینز و امپریال کالج لندن بررسی کردند که آیا اتیلن در حین «انفجار تنفسی» که فرآیندی است که استرس اکسیداتیو را به سرعت استخراج می‌کند تا باکتری‌ها را از بین ببرد، پس از عفونت باکتریایی تشکیل می‌شود؟ آن‌ها دریافتند که نشانه‌های اتیلن به‌وسیله‌ی سلول‌های ایمنی مجزا و همچنین به‌وسیله‌ی داوطلبان سالم خیلی زود در واکنش التهابی به لیپوپلی ساکارید باکتریایی تولید می‌شوند. 

  دکتر «سیمونا کریستسو»، دانشمند دانشگاه رادبود که در این مطالعه همکاری داشت گفت: «نتایج ما نشان می‌دهد که انتشار اتیلن نشانگر زیستی اولیه برای عفونت باکتریایی است. در انسان‌ها، اتیلن حداقل نیم ساعت زودتر از افزایش سطح خون سیتوکینزهای التهابی و هورمون‌های مرتبط با استرس شناسایی شد. برای بیماران در بخش مراقبت ویژه، این تشخیص به معنای مرگ و زندگی است.» 

  «لورنت پاردکوپر»، اولین نویسنده‌ی مقاله از دانشگاه رادبود، پیش‌بینی می‌کند که این یافته می‌تواند در کلینیک نقش ایفا کند؛ وی می‌گوید: «اولین کاربرد احتمالی به‌نظر من نظارت مداوم بر بیمارانی است که به دستگاه تنفس مصنوعی متصل شده‌اند. این افراد در معرض افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های خطرناک هستند و از آنجایی‌که تنفس‌شان از طریق دستگاه صورت می‌گیرد، نظارت بر اتیلن موجود در تنفس، کاری آسانی است.» 

  سنسور سنس که تسهیلات ردیابی گازِ دانشگاه رادبود است، قبلأ دستگاهی را طراحی کرده که شناسایی اتیلن در زمان واقعی را در تنفس بیماران تسهیل می‌بخشد. از این رو، نظارت بر اتیلنِ موجود در بازدم می‌تواند ابزار مهمی برای شناسایی سریع عفونت‌های باکتریایی در بیماران آسیب‌پذیر باشد. 
   
  نوشته: زوی کرامر
  ترجمه: سحر  الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.