مبارزه‌ی جلبک‌های دریایی با تغییرات آب‌وهوایی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  مبارزه‌ی جلبک‌های دریایی با تغییرات آب‌وهوایی

   
   
  مجله‌ علمی ایلیاد - طرفدار محیط زیست استرالیایی و فعال گرمایش جهانی «تیم فلانری» درباره‌ی ایده‌ای غیرعادی برای مبارزه با تغییر آب‌و‌هوا صحبت می‌کند؛ جلبک دریایی. ایده‌ی او این احتمال را مطرح می‌کند که این جلبک‌های دریاییِ همه‌جا حاضر، می‌توانند به کاهش گازهای گرم‌کننده‌ی آب‌و‌هوا کمک کنند. 

  درحالی‌که تکنولوژیِ استفاده از جلبک دریایی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای اثبات نشده، پتانسیل آن برای این کار مثبت تشخیص داده شده است. جلبک دریایی تقریبأ ۳۰ تا ۶۰ برابر سریع‌تر از گیاهان خشکی می‌روید. این یعنی توانایی آن برای جذب کربن‌دی‌اکسید بیشتر از گیاهان دیگر است و به گزینه‌ی ایده‌آلی برای تولید انبوه تبدیل می‌شود. 

  یکی از کاربردهای احتمالی جلبک دریایی این است که به‌عنوان غذای گاو و گوسفند مصرف شود تا انتشار متان آن‌ها کاهش پیدا کند. کاربرد دیگر آن کشت مزارع جلبک دریایی است که باعث می‌شود اقیانوس‌ها کمتر اسیدی شوند، مشکلی که رو به افزایش است؛ زیرا اقیانوس کربن‌دی‌اکسید اضافی را جذب می‌کند.

  محققین در مقاله‌ای برای مجله‌ی Conversation گفته‌اند که جلبک دریایی حتی می‌تواند مشکل بزرگ آلودگی پلاستیکی در اقیانوس را حل کند. نگهداری از جلب دریایی برای مبارزه با تغییرات آب‌و‌هوایی آسان‌تر از دیگر گیاهان بزرگ مقیاس است. 


  تلاش‌های ترکیبی 

  البته برای هدف جهانی کاهش گازهای گلخانه‌ای و انتشارات کربن تا میزان پذیرفته شده‌ی توافقنامه‌ی آب‌و‌هوایی پاریس، تلاشی کافی نیست. به ویژه، کشورهای در حال توسعه مثل هند، می‌توانند باعث انتشارات بیشتر کربن شوند، زیرا برای مواجهه با رشد جمعیت از منابع نیروی جدیدی استفاده می‌کنند. در حال حاضر، ملل در سراسر دنیا به‌طور عمده بر توسعه‌ی منابع انرژی تجدیدپذیرتر تکیه می‌کنند؛ تکنولوژی‌های انتشار صفر یا کاهش انتشار مثل نیروی باد و ماشین‌های الکتریکی و حتی ساخت تجهیزات جذب و ذخیره کربن. اما این کار احتمالأ کافی نیست، زیرا همان‌طور که بامپوس می‌نویسد: «به آرایشی از راه‌حل‌ها نیاز داریم، همراه با تکنولوژی‌های معاصری که به مشکلات مختلف می‌پردازند.» 

  مطالعه‌ای نشان داد که افزودن جلبک دریایی به این مخلوط کمک زیادی خواهد کرد. مثلأ استفاده از ۹ درصد از اقیانوس‌های جهان برای کشت جلبک دریایی در سطح‌شان می‌تواند تقریبأ ۵۳ میلیارد تُن کربن‌دی‌اکسید را هر ساله از جو حذف کند. از آنجایی‌که جلبک دریایی محکم و ستبر است، می‌تواند کربن‌دی‌اکسید را در طولانی مدت ذخیره کند. 

  تحت کنترل درآوردنِ کامل پتانسیل جلبک دریایی زمان‌بر و مستلزم تلاش است، درست همانند انرژی‌های تجدیدپذیر قبل از اینکه به راه حلی معروف تبدیل شوند. محققان می‌گویند: «با تحقیق، توسعه و تجاری‌سازی بیشتر، احتمالاتی که برای جلبک دریایی ارائه شده بازی را تغییر می‌دهند. باید از دانشمندان و کارآفرینانی که نوآوری‌های کربن صفر را بررسی می‌کنند، حمایت کنیم و ببینیم آیا جلبک دریایی واقعأ می‌تواند دنیا را نجات دهد.» 
   
  نوشته: دام گلئون
  ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: futurism.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.