کافئین درک ما را نسبت به طعم شیرین عوض می‌کند!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • آلودگی کشتی‌های اقیانوس‌پیما، طوفان به‌پا می‌کنند!
  دانشمندان اولین تماس ویدیویی با رمزگذاری کوانتومی را تولید کردند.
  نگاهی به کهکشان NGC1964 با تلسکوپ MPG/ESO
  انتظار دانشمندان از فرگشت قورباغه‌ها چیز دیگری بود!
  مغز افراد دوزبانه سرعت بیشتری در محاسبات ریاضی دارد.
  سلول‌های زنده می‌توانند ساعت‌های درونی خودشان را داشته باشند.
  تأثیر عجیب نور فرابنفش بر یخ در فضا
  آسیب شدید به سر، خطر ابتلا به زوال عقل را بالا می‌برد.
  ساخت نوعی آلومینیوم کریستالیِ فوق‌العاده سبک
  هابل، نتیجه‌ی برخورد کهکشانی را رصد کرده است.
  ساز زدن معلولین با مغز میسر شد!
  بزرگترین دایناسور را بشناسید.
  تلاش دانشمندان در تولید واحدهای سلولی جانوری
  نوعی باکتری‌، اثربخشیِ داروی شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهد.
  تاخیر دوباره در پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب؛ تا سال ۲۰۱۹ صبر کنید.
  سرانجام هویت فسیل اسرارآمیز تایید شد.
  دستگاه مترجمی که صحبت‌های شما را به شکل زنده ترجمه می‌کند!

  کافئین درک ما را نسبت به طعم شیرین عوض می‌کند!

   
  مجله علمی ایلیاد - بر طبق یکی از مطالعات جدید منتشر شده در مجله‌ی Food Science، کافئین به‌طور موقت بخش طعم دهان را تحت تاثیر قرار داده و باعث می‌شود که ما غذا و نوشیدنی را با شیرینی کمتری احساس کنیم.

  یکی از محققان مقاله گفت: «کافئین یکی از نیرومندترین بدخواهان گیرنده‌های آدنوسین هستند که در خواب‌آلودگی و آرامش نقش کلیدی دارند. سرکوب این گیرنده‌ها باعث بیداری افراد می‌شود، اما توانایی آن‌ها را برای چشیدن طعم شیرین کاهش می‌دهد. این عامل شاید باعث شود تا به‌میزان زیادی به مصرف آن  بپردازند.»

  دکتر «روبین داندو» محقق ارشد از دانشگاه کورنل بیان کرد: «تحقیقات ما نشان‌دهنده‌ی تعدیل چشایی در دنیای واقعی است. وقتی نوشیدنی کافئین‌دار می‌نوشید، این‌که چگونه آن‌را مزه می‌کنید، برای‌تان متفاوت خواهد بود. پس اگر بلافاصله پس از نوشیدن قهوه کافئین‌دار یا سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار، مستقیماً غذا بخورید، غذا را با طعم متفاوتی حس خواهید کرد.»

  در مطالعه‌ای که انجام شد، ۱۰۷ نفر شرکت‌کننده در دو گروه جای گرفتند. در یک گروه، قهوه بدون کافئین با دویست میلی‌گرم کافئین به افراد داده شد و در گروه دیگر، غلظت بالای کوئینین به نوشیدنی افزوده شد. به نوشیدنی‌های هر دو گروه قند اضافه شد. افرادی که نوشیدنی کافئین‌دار مصرف کردند، شیرینی کمتری را تجربه نمودند. در بخش دوم مطالعه، افراد سطح هوشیاری خود را اعلام کرده و مقدار کافئین موجود در قهوه‌شان را تخمین زدند. 

  علاوه براین، افراد اعلام کردند که افزایش یکسانی پس از نوشیدن نمونه‌های کافئین‌دار یا بدون کافئین در میزان هوشیاری خود داشتند. این همه مدت، افراد نتوانستند پیش‌بینی کنند که نوشیدنی کافئین‌دار مصرف کرده‌اند یا بدون کافئین.

  دکتر داندو بیان نمود: «به‌نظر ما شاید اثر دارونما یا شرطی شدن در عمل ساده‌ی نوشیدن قهوه وجود دارد. سگ پاولوف را در نظر بگیرید. عمل نوشیدن قهوه، با بو و طعم، هوشیاری را در پی دارد. پس افراد شرکت‌کننده در مطالعه با وجود اینکه حتی کافئین وجود نداشت، احساس هوشیاری کردند. آن‌چه که اینجا مهم به‌نظر می‌رسد، عمل نوشیدن آن قهوه است. فکر کردن به اینکه کاری انجام داده‌اید که شما را بیشتر بیدار نگه می‌دارد، باعث می‌شود که احساس بیداری و هوشیاری بیشتری کنید.»
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.