میزان تاثیر چرخش کهکشان بر شکل آن محاسبه شد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  میزان تاثیر چرخش کهکشان بر شکل آن محاسبه شد.

   
  مجله علمی ایلیاد – مطالعه‌ای جدید تحت رهبری «کارولین فاستر»، اخترشناس دانشگاه سیدنی تایید کرده است که افزایش چرخش باعث تغییر شکل کهکشان‌ها می‌شود؛ کهکشان‌هایی که با سرعت بالا می‌چرخند، در مقایسه با کهکشان‌هایی که سرعت چرخش پایین‌تری دارند، مسطح‌تر هستند. دکتر فاستر گفت: «این اولین باری است که توانسته‌ایم وابستگی شکل یک کهکشان به سایر ویژگی‌های آن‌را مورد اندازه‌گیری قرار دهیم. در این مورد، سرعت چرخش کهکشان مد نظر ما بود.»

  کهکشان‌ها می‌توانند به شکل کلوچه، جوجه تیغی دریایی یا توپ فوتبال در بیایند. دکتر فاستر و همکارانش دریافتند که هرقدر سرعت چرخش کهکشان بالا باشد، آن کهکشان مسطح‌تر خواهد بود. پروفسور «اسکات کروم» از دانشگاه سیدنی گفت: «در میان کهکشان‌های مارپیچی که دارای قرص‌هایی از ستاره‌ها هستند، کهکشان‌های دارای سرعت چرخش بالا از قرص‌های دایره‌ای بیشتری برخوردار هستند.» اخترشناسان یافته‌های خود را مدیون وسیله‌ی منحصربه‌فرد SAMI (طیف‌نگار میدان یکپارچه چند جرمی رصدخانه‌ی اخترشناسی سیدنی استرالیا) هستند که روی تلسکوپ ۳.۹ متری نصب شده است. این تلسکوپ در نیوسائوث ولز استرالیا قرار دارد. 

  به گفته محققان، SAMI می تواند ۱۳ کهکشان را به‌طور همزمان رصد کرده و داده‌هایی درخصوص تعداد قابل توجهی از آن‌ها گردآوری کند. دکتر «جولیا براینت» محقق ارشد در دانشگاه سیدنی و رصدخانه‌ی اخترشناسی استرالیا اعلام کرد: «فناوری جدید تعبیه شده در SAMI این امکان را به ما می‌دهد تا کهکشان‌ها را به صورت ۳ بعدی مشاهده کنیم. ما با استفاده از این عینک‌های سه بعدی نه تنها می‌توانیم ببینیم که هر کدام از هزاران کهکشان قابل رویت چه شکلی هستند، بلکه می‌توانیم نحوه‌ی حرکت گاز و ستاره‌هایشان را هم با جزئیات بیشتری ببینیم.»

  گروه تحقیق از نمونه‌ی متشکل از ۸۴۵ کهکشان استفاده کرد که تقریباً سه برابر بیشتر از بزرگترین مطالعه‌ی قبلی است. چون شکل کهکشان نتیجه‌ی رویدادهای گذشته مثل ادغام با سایر کهکشان‌ها است، پی بردن به شکل آن می‌تواند اطلاعاتی را در مورد تاریخچه‌ی کهکشان در اختیارمان بگذارد. یافته‌های این تحقیق در ۲۱ نوامبر سال ۲۰۱۷ در ماهنامه‌ی The Royal Astronomical Society منتشر خواهد شد.
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.