جیمزوب حیات اقیانوسی در منظومه‌شمسی را کاوش می‌کند.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود.
  گامی به سمت تولید سوخت هیدروژنی با بازده‌ی کوانتومی بیش از ۱۰۰ درصد
  کمین سیاهچاله‌های هیولا در لبه‌ی کهکشان‌های مارپیچی
  دانشمندان موفق به یافتن راهی برای خودکشی سلول‌های سرطانی شدند.
  میگوی مانتیس از هواپیما قوی‌تر است.
  اخترشناسان دور‌ترین کهکشان مارپیچی را کشف کردند.
  تردید در تاثیر مولتی‌ویتامین‌ها بر بهبود سلامت قلب در مردها
  بررسی تشعشعات محیطی؛ وای‌فای، موبایل و موز!
  تعیین قدمت آثار هنری غارهای کارائیب، با روشی پیشرفته
  رابطه‌ی سفید شدن موی سر آقایان با انسداد رگ‌ها
  نگاه رصدخانه‌‌ی هرشل به منطقه‌‌ی بی‌‌نظم ستاره‌زایی‌‌
  یازده چیزی که از نظر مردم برای سلامتی خیلی مضر هستند.
  ماموت‌های پشمالوی مذکر بیشتر در دام‌های طبیعی گیر افتاده‌اند!
  زمان آغاز تغییرات عظیم انسانی بر روی زمین
  نکات ضروری در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ
  رصد خوشه‌ی عظیم کهکشانی Abel1300
  ابزاری برای مطالعه‌ی آب‌فشان‌های انسلادوس

  جیمزوب حیات اقیانوسی در منظومه‌شمسی را کاوش می‌کند.

   
  مجله علمی ایلیاد - دانشمندان سازمان فضایی ناسا از تلسکوپ فضایی جیمزوب برای مطالعه‌ی قسمت‌های اقیانوسی قمرهای مشتری و زحل استفاده خواهند کرد. آنان برای جمع‌آوری داده‌هایی که می‌توانند انجام عملیات‌های آینده را تسهیل بخشند، به قابلیت‌های مادون قرمز این تلسکوپ تکیه خواهند نمود.

  تلسکوپ فضایی جیمزوب، مکمل علمی تلسکوپ فضایی هابل ناسا است و عنوان قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان را هم به یدک می‌کشد. ناسا اخیراً اعلام کرد که قسمت‌های اقیانوسی قمر اروپای مشتری و قمر انسلادوس زحل را مورد مطالعه قرار خواهد داد. یکی از اهداف علمی تلسکوپ، مطالعه‌ی سیاره‌هایی است که می‌توانند در افشای منشاء حیات نقش موثری داشته باشند.

  دانشمندان علاقه وافری به توده‌ی آب‌هایی که از سطح قمرهای اروپا و انسلادوس رخنه می‌کنند، نشان داده‌اند. این توده‌ها ترکیبی از بخار آب و مواد شیمیایی آلی ساده هستند. عملیات گالیله و کاسینی-هویگنس ناسا به همراه تلسکوپ فضایی هابل قبلاً به شواهدی دست یافتند که نشان می‌داد، این دهانه‌ها نتیجه‌ی فرآیندهای داخلی هستند که موجب گرمایش اقیانوس‌های زیر سطحی بزرگ می‌شوند.

  «هایدی هامل» اخترشناس و معاون اجرایی انجمن تحقیقات اخترشناسی AURA در مصاحبه‌ای خبری اظهار داشت: «ما این دو قمر را به دلیل پتانسیل آن‌ها برای وجود نشانه‌های شیمیایی از منظر اخترزیست‌شناسی برگزیدیم.» هامل عضو گروهی به همراه «جرونیمو ویلانووا» دانشمند سیاره‌ای در مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در پروژه‌ی جیمزوب است. گروه تحقیقاتی از دوربین مادون قرمز تلسکوپ برای تهیه‌ی عکس‌های با کیفیت از قمر اروپا استفاده خواهد کرد تا شرایطی برای مطالعه‌ی سطح آن و جستجو برای مناطق سطحی داغ فراهم آید؛ مناطقی که نشان از فعالیت توده‌های آبی و فرآیندهای زمین‌شناسی فعال دارند.

  وقتی محل توده‌ی آبی مشخص شود، محققان با استفاده از طیف نگارهای مادون قرمز NIRSpec یا MIRI به تجزیه و تحلیل ترکیبات آن‌ها خواهند پرداخت. ویلانووا گفت: «آیا آن توده‌ها از آب یخ‌زده ساخته شده‌اند؟ آیا بخار آب داغ آزاد می‌شود؟ دمای مناطق فعال و آب درزیافته به بیرون به چند درجه می‌رسد؟ اندازه‌گیری‌های تلسکوپ وب به ما اجازه خواهد داد تا این سوالات را با دقت و صحت بی‌سابقه‌ای مورد بررسی قرار داده و به آن‌ها پاسخ دهیم.»

  انسلادوس تقریباً ده برابر کوچک‌تر از اروپا است. بنابراین، عکس‌برداری‌های با کیفیت و قدرت تفکیک بالا از سطح انسلادوس ممکن نخواهد بود، اما تلسکوپ جیمزوب خواهد توانست ترکیب مولکولی توده‌های این قمر را تجزیه و تحلیل کرده و تحلیلی هم در خصوص ویژگی‌های سطح آن به انجام برساند. به گزارش گروه تحقیق، آن‌ها استفاده از NIRSpec را برای جستجوی علائم آلی از قبیل متان و اتان در توده‌های هر دو قمر در برنامه‌های خود جای داده‌اند؛ به شرطی که زمان‌بندی آزادسازی توده‌ها مناسب باشند.
   
  نوشته: امی والاس
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.