قد بلند ریسک ابتلا به لخته‌های خون را افزایش می‌دهد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  قد بلند ریسک ابتلا به لخته‌های خون را افزایش می‌دهد.

   
  مجله علمی ایلیاد - قد با خطر ابتلا به لخته‌های خون در ارتباط است. مطالعه‌ی جدید انجام شده در سوئد نشان می‌دهد که احتمال ترومبوآمبولی در مردان و زنان بلندقد به مراتب بیشتر از افراد کوتاه قد است. آن‌ها دریافتند در مردان کوتاه‌تر از ۱۶۰ سانتی‌متر در مقایسه با مردان بلندتر از ۱۹۰ سانتی‌متر، ریسک ایجاد لخته‌ی خونی تا ۶۵ درصد کاهش می‌یابد. در مورد زنان، آن‌هایی که کوتاه‌تر از ۱۵۵ سانتی‌متر بودند در مقایسه با زنان بلندتر از ۱۸۲ سانتی‌متر، ۶۹ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به ترومبوآمبولی هستند.

  به گفته‌ی انجمن قلب آمریکا «AHA»، لخته‌های خون وریدی یا «ترومبوآمبولیوی وریدی»، لخته‌های خونی است که در رگ‌های شخص تشکیل می‌شود. نوعی لخته‌ی خون وریدی ترومبو‌وریدی عمقی «DVT» نامیده می‌شود و اغلب در ورید پا تشکیل می‌شود. اگر DVT از رگ شخص آزاد شود، می‌تواند به ریه‌ها منتقل شود و نوع دیگری از لخته‌ی خون وریدی، به نام آمبولی ریه را ایجاد کند. این آمبولیسم می‌تواند کشنده باشد.

  به گزارش انجمن قلب آمریکا، هر ساله ۶۰۰،۰۰۰ آمریکایی دچار لخته وریدی می‌شوند که پس از حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی سومین مشکلات رگ‌های خونی به‌شمار می‌آید. در مطالعه‌ی جدیدی که روز 5 سپتامبر در مجله‌ی Circulation: Genetic Cardiology منتشر شد، محققان اطلاعات بیشتری را در مورد بیش از ۲.۵ میلیون خواهر و برادر بالغ سوئدی که هیچ‌کدام در هنگام شروع مطالعه لخته‌های خون وریدی نداشتند را بررسی کردند. محققان با استفاده از پایگاه‌داده‌ی ملی ثبت آمار بیمارستان سوئدی، که شامل اطلاعاتی در مورد تشخیص‌های پزشکی بیماران است، بیمارانی که در طی دوره‌ی ۳۰ تا ۴۰ ساله، لخته خون داشتند را شناسایی کردند.

  بر طبق این مطالعه، محققان می‌توانند برخی از عوامل ژنتیکیِ افزایش‌دهنده‌ی ریسک ابتلا به لخته‌ی خونی را توضیح دهند. محققان دریافتند که خطر ابتلا به لخته‌شدن خون وریدی در برادران و خواهرانی که نسبت به همتایان خود حدود ۵ سانتی‌متر کوتاه‌تر هستند، کم است. این مطالعه دلیل ارتباط قد با خطر ابتلا به لخته‌ی خونی را بررسی نکرده است. دکتر «بنگ زولر»، استاد دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه لاند سوئد، در این‌باره می‌گوید: «از آنجایی‌که افراد بلند قامت، رگ‌های طویل‌تری دارند از این‌رو بروز این مشکل در آن‌ها بیشتر است. همچنین فشارهای گرانشی در رگ‌های پای افراد بلندقدتر می‌تواند خطر کاهش جریان خون یا توقف موقت آن را افزایش دهد.»

  محققان اظهار داشتند که این مطالعه چندین محدودیت دارد. به‌عنوان مثال، محققان فاکتورهای شیوه‌ی زندگی، مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی و فعالیت بدنی را نادیده گرفتند که می‌تواند خطر ابتلای افراد به لخته‌های خون وریدی را افزایش دهد. به‌گفته‌ی محققان، علاوه بر این، این تحقیق در بزرگسالان سوئدی انجام شده و نتایج ممکن است در مورد آمریکایی‌ها یا سایر ملیت‌ها صادق نباشد. زولر اذعان کرد که هیچ‌کسی نمی‌تواند کاری برای تغییر قد خود انجام دهد. با این حال، او پیشنهاد کرد که هنگام بررسی خطر ابتلای افراد به لخته‌ی وریدی، کادر مراقبت‌های بهداشتی قد افراد را نیز بررسی کنند.
   
  نوشته: سارا میلر
  ترجمه: فاطمه علی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: livescience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.