ترکیب شکلات تلخ و روغن زیتون خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را کاهش دهد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  ترکیب شکلات تلخ و روغن زیتون خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را کاهش دهد.

   
   
   
  مجله علمی ایلیاد – مطالعه‌ی جدید محققان دانشگاه پیزا، نشان داده که مصرف روزانه‌ی مقدار کمی شکلات تلخ غنی شده با روغن زیتون خام، با بهبود مقاومت خطر بیماری قلبی - عروقی ارتباط دارد. نویسنده‌ی ارشد مطالعه، دکتر «روسلا دی‌استفانو»، متخصص قلب و عروق در دانشگاه پیزا گفت: «رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به بیماری قلبی – عروقی را کاهش می‌دهد. میوه‌جات و سبزیجات از طریق پلی‌فنول‌های گیاهی‌شان اثر محافظتی دارند؛ پلی‌فنول‌ها در کاکائو، روغن زیتون و سیب یافت می‌شوند.» 

  دکتر دی‌استفانو و نویسندگان همکارش اثرات جذب شکلات تلخ غنی شده با روغن زیتون خام اضافی، یا سیب، بر پیشرفت آترواسکلروز را در افراد سالمی که دارای فاکتورهای خطر قلبی – عروقی بودند بررسی کردند. آن‌ها توضیح دادند: «در آزمایشی تصادفی و مقطعی، ۲۶ بزرگسال (۱۴ مرد و ۱۲ زن) با حداقل سه فاکتور خطر قلبی – عروقی، دخانیات، دیسپیدمی، فشار خون بالا و سابقه‌ی خانوادگی بیماری قلبی – عروقی، ورقه‌ی شکلات تلخ جامد (۴۰ گرم در روز) حاوی ۱۰ درصد روغن زیتون خام اضافی و ورقه‌ای شکلات تلخ جامد حاوی ۲.۵ درصد سیب خشک را به‌طور تصادفی ظرف ۲۸ روز دریافت کردند.» 

  پیشرفت آترواسکلروز توسط تغییرات متابولیکی (سطوح کارنیتین و هیپوپوریت)، پروفایل لیپید، فشار خون و سطوح سلول‌های پیش‌ساز اندوتلیال در حال گردش «EPCs» ارزیابی شد. نمونه‌های ادرار و خون قبل و بعد از مداخله جمع‌آوری شدند. نمونه‌های ادرار با طیف‌سنجی رزونانس مغناطیسی هسته‌ای پروتون برای متابولیت‌های درون‌زادی تجزیه و تحلیل شدند. سطوح EPC در حال گردش با فلوسیتومتری ارزیابی شدند. وضعیت مصرف دخانیات، شاخص توده‌ی بدن، فشار خون، گلیسمی و پروفایل لیپید نیز نظارت شدند. 

  نویسندگان دریافتند که شکلات تلخ غنی شده با روغن زیتون خام اضافی با افزایش قابل توجهی در سطوح EPC و کاهش سطوح کارنیتین و هیپوپوریت در مقایسه‌ی حالت پایه و پس از مصرف شکلات غنی شده با سیب ارتباط دارد. مصرف این نوع شکلات همچنین با افزایش قابل توجه کلسترول لیپوپروتئین با غلظت بالا و کاهش فشار خون در مقایسه با حالت مبنا در ارتباط است. 

  آن‌ها گفتند: «مصرف شکلات تلخ غنی شده باعث اصلاح متابولیسم با پیامدهای بلندمدت بالقوه بر سلامت قلبی – عروقی ظرف ۴ هفته شد. هرچند، فقط مصرف شکلات تلخ غنی شده با روغن زیتون خام اضافی باعث بهبود عملکرد اندوتلیال شد که با افزایش سطوح گردش EPC ارتباط دارد که شاید به‌خاطر تأثیر افزودنی پلی‌فنول‌های روغن زیتون باشد.» نتایج این تحقیق در ۲۹ آگوست در کنگره‌ی انجمن قلب ۲۰۱۷ در بارسلونا، اسپانیا ارائه شد و در مجله اروپایی Heart بهطور آنلاین منتشر گردید. 
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.