سیاره‌ای شبیه به زمین در منظومه‌ای نزدیک کشف شد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  سیاره‌ای شبیه به زمین در منظومه‌ای نزدیک کشف شد.

   
   
  مجله علمی ایلیاد - سال گذشته منظومه‌ی تراپیست-۱ کشف شد و امید را در بشریت برای یافتن سیارات قابل سکونت مشابه زمین زنده کرد. اما اخیراً مسئله‌ی قابل سکونت ‌بودن سیارات این منظومه در فاصله‌ی ۳۹ سال نوری، به آن شکلی که مدنظر ماست، مورد بحث واقع شده است. با وجود قرارگرفتن سیارات این منظومه در دسته‌ی سیارات قابل سکونت، نگاهی به دیگر ویژگی‌های این منظومه، مانند گردش سیارات آن به دور کوتوله‌ای قرمز باعث شده است که سکونت در این سیارات کمتر از قبل محتمل به‌نظر برسد.

  این شک و تردید ممکن است کمی شما را ناراحت کند، اما به تازگی اخترفیزیک‌دانانِ دانشگاه تگزاس در آرلینگتون ایالت یوتا احتمال می‌دهند که سیاره‌ای بسیار نزدیک‌تر که طبیعت آن مشابه زمین است، وجود دارد. این مقاله که با عنوان «دینامیک سیاره‌ی احتمالی شبه-زمین در منظومه‌ی GJ832» در نشریه‌ی Astrophysical منتشر شده است، اظهار دارد که فاصله‌ی این سیاره با زمین، تنها ۱۶ سال نوری بوده و در منظومه‌ی «GJ83» قرار دارد و به‌نظر می‌رسد پایدار بوده و مشابه زمین است.

  فیزیکدان دانشگاه تگزاس و نویسنده‌ی اصلی این مقاله، «سومان ساتیال» در بیانیه‌ای اظهار داشت: «طبق محاسبات ما، این دنیای بیگانه‌ی فرضی احتمالاً جرمی معادل ۱ تا ۱۵ برابر زمین دارد.» مدیرگروه فیزیک دانشگاه تگزاس، «الکساندر ویس» در بیانیه‌ای خبری گفت: «این مسئله کشفی مهم تلقی می‌شود و احتمال وجود سیاره‌ای به دور ستاره‌ای نزدیک را به ما گوشزد می‌کند.» دکتر ساتیال با ارائه‌ی شواهدی از گردش پایدار سیاره در منطقه‌ی قابل سکونت ستاره‌ی کوتوله‌ی سرخ به مدت بیش از یک میلیارد سال کشفی تحسین‌برانگیز انجام داد و نشان داد که گروه اخترفیزیک در دانشگاه تگزاس قابلیت‌هایی در سطح جهانی دارد.»

  به گفته‌ی ساتیال: «وجود چنین سیاره‌ای احتمالی با شواهدی نظیر پایداری مداری منظومه‌ی مذکور، دینامیک مداری و بررسی‌ سیگنال مصنوعی سرعت شعاعی پشتیبانی می‌شود. با این حال برای اثبات وجود سیاره‌ی جدید در منظومه‌ی GJ832، به رصد متعدد سرعت شعاعی، مطالعه‌ی روش‌های عبوری و عکس‌برداری مستقیم نیاز است. بنابراین هنوز کاملاً مطمئن نیستیم که چنین سیاره‌ای وجود دارد. با این حال این ادعا با شواهد محکم بسیاری از سوی دانشمندان پشتیبانی می‌شود.» اما اگر دانشمندان وجود این سیاره را ثابت کنند، این کشف چه معنی می‌دهد؟

  تکنولوژی‌هایی که به ما کمک می‌کنند کیهان را بیشتر و بیشتر مورد مطالعه قرار دهیم، روز به روز در حال گسترش هستند. پیشرفت‌های شرکت اسپیس ایکس و برنامه‌ی ابتکارات اکتشافی و ... به دانشمندان در رصد و مطالعه‌ی دقیق‌تر گوشه و کنارهای جهان هستی کمک بسیاری کرده است. هم اکنون، سیاره‌ی مریخ به‌طور متوسط ۱۲.۵ دقیقه‌ی نوری با زمین فاصله دارد، بنابراین ممکن است فاصله‌ی ۱۶ سال نوری کمی دور از دسترس به‌نظر برسد.

  اگرچه در مقایسه با دیگر سیارات محتمل قابل سکونت، این سیاره می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌هایی باشد که ما می‌توانیم بر روی بسیاری از عواملی که آن را قابل سکونت می‌کنند، تحقیق و مطالعه کنیم. اکتشاف در کیهان سفری بی‌پایان است که تنها به‌منظور افزایش دانش ما از فضای پیرامون ادامه می‌یابد.
   
  نوشته: چلسی گود
  ترجمه: رضا کاظمی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: futurism.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.