کشف روشی جدید برای حمله به سلول‌های سرطانی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  کشف روشی جدید برای حمله به سلول‌های سرطانی

   
   
  مجله علمی ایلیاد - دانشمندان موفق شدند با ارائه روشی جدید برای مرگ سلول‌های سرطانی، قدمی امیدوارکننده در راستای مبارزه با سرطان بردارند. این روش می‌تواند ما را به یافتن درمانی جدید و موثرتر از درمان‌های کنونی هدایت کند. در این روش که با نام روش «CICD» یا همان «مرگ مستقل سلولی-کاسپاز» شناخته می‌شود، به‌طور کامل تومورهای موجود در سلول‌های سرطانی آزمایشگاهی در روده‌ی بزرگ ریشه‌کن شدند.

  به گفته‌ی گروه تحقیقاتی دانشگاه گلاسکو در آمریکا، اگر بتوان همین نتایج را در انسان تکرار کرد، آن زمان می‌توان درمانی برای سرطان یافت که از بین‌بردن سلول‌های سرطانی، ضرر کمتری برای بدن داشته و احتمال برگشت سرطان نیز کمتر می‌شود.
   
  یکی از محققان گروه تحقیقاتی، «استفان تیت» در این‌باره می‌گوید: «این مکانیسم در درون خود پتانسیل این را دارد که باعث موثرترشدن درمان سرطان و کاهش مسمومیت‌های ناخواسته شود. با توجه به یافته‌های کنونی، ما پیشنهاد می‌کنیم که استفاده از روش CICD به‌عنوان راهی برای درمان سرطان مستلزم تحقیقات بیشتری است.»

  روش‌های قدیمی درمان سرطان بر پایه آپوپتوزیس، روش مرگ برنامه‌ریزی‌شده‌ی سلول است که در آن دستور خودکشی سلول‌ها با پروتئینی به‌نام «کاسپاز» صادر می‌شود. برای مثال، این روش همان شیمی‌درمانی است و می‌تواند بسیار خوب عمل کند، اما خطرهایی نیز وجود دارد. در این درمان‌ها، برخی سلول‌های هدف، قسر در می‌روند که یعنی سلول‌های سرطانی کاملاً از بین‌ نرفته و شانس برگشت بیشتری را دارند و همچنین امکان آسیب‌رسیدن به سلول‌های سالم نیز وجود دارد. افرادی که تجربه‌ی شیمی‌درمانی داشته‌اند گواه این قضیه هستند. در روش CICD از برخی مکانیسم‌های آپوپتوزیس استفاده شده است؛ اما پروتئین کاسپاز جایی در این روش ندارد. محققان دریافتند در روش CICD زمانی که سلول‌ها از بین می‌روند، پیامی به سیستم ایمنی ارسال می‌کنند که باعث حمله به دیگر سلول‌های سرطانی می‌شود.

  این روش خطر کمتری داشته و امید است که راه ایمن‌تری برای درآوردن تومور از بدن ‌باشد. البته شایان ذکر است که این روش تنها در آزمایشگاه مورد استفاده قرار گرفته است. تیت اضافه کرد: «مخصوصاً در مواقع پاسخ نیمه‌ی‌ کامل درمان، داده‌ها و آزمایش‌های ما نشان می‌دهد استفاده از روش CICD به‌جای آپوپتوزیس می‌تواند راه بهتری برای درمان سرطان باشد.»

  فرض بر این است که لازم نیست روشی درمانی تمام سلول‌های سرطانی را از بین ببرد، زیرا خود سیستم ایمنی‌ بدن وارد ماجرا شده و کار را تمام می‌کند. با اینکه این آزمایش‌ها بر روی سرطان روده‌ی بزرگ متمرکز است، محققان اظهار دارند این روش می‌تواند در درمان دیگر انواع سرطان نیز به‌کار گرفته شود. اگر این روش بر روی انسان موثر واقع شود، تحقیقات بیشتری بر روی درمان دیگر انواع سرطان‌ها، با استفاده از این روش، صورت خواهد گرفت.

  «جاستین آلفورد» از مرکز تحقیقاتی سرطان در بریتانیا که در این پروژه همکاری نداشته است، اظهار داشت: «تحقیقات اخیر اذعان دارد که این روش علاوه بر از بین ‌بردن سلول‌های سرطانی، قایلیت فعال‌سازی سیستم ایمنی را نیز دارد. اکنون دانشمندان باید در این زمینه تحقیقات بیشتری انجام دهند و اگر نتایج آن موثر بودن این روش را در بر داشت، راه‌هایی برای فعال‌سازی مرگ سلولی ابداع کنند.» 

  این تحقیقات در مجله‌ی Nature Cell Biology منتشر شده است.
   
  نوشته: دیوید نیلد
  ترجمه: رضا کاظمی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sciencealert.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.